Дата: 08.02.2019
Урок № 80
Клас: 5-Б
Тема: Weather forecast.
Цілі:
Практична: формувати артикуляційні навички, удосконалювати навички читання, навички діалогічного мовлення, тренувати у вживанні нових ЛО, удосконалювати навички говоріння.
Освітня: поглибити знання учнів про погоду в різних країнах.
Розвивальна: розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, мовну здогадку, культуру спілкування.
Виховна: виховувати повагу до співрозмовника, доброзичливе ставлення один до одного.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.
План уроку
А) Передтекстова робота – 2 хв.
Б) Читання текстів – 8 хв
В) Виконання завдання на розуміння тексту - 2 хв.
2.3. Практика діалогічного мовлення – 5 хв.
2.3.1 Введення нових ЛО на с. 148 – 3 хв.
2.3.2. Читання діалогу в особах. – 10 хв.
2.3.3. Розігрування діалогу в особах – 10 хв.
2.3.4. Удосконалення навичок письма. (Виконання вправи 4, с.151) – 6 хв.
3.1 Підсумки уроку – 2 хв.
3.2 Повідомлення домашнього завдання – 2 хв.
3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи – 3 хв.
Хід уроку
Т: Good morning, pupils. I’m very glad to see you. How are you?
P: Good morning, teacher! We are fine!
T: Sit down, please! What is the weather like today?
P: It is… (frosty, chilly etc.)
T: Today we will continue to study our unit ‘Weather”. Also you will do many exercises, practice your writing, reading and mostly speaking skills. And you will practice your dialogue skills. Let’s start our lesson.
Let’s train our pronunciation a little bit. Repeat all together.
[θ], [θ], [θ],
[ w], [ w], [ w],
[ð]. [ð]. [ð].
Repeat after me line by line. Pronounce all the sounds correctly!
When the weather is wet [ wen ði: ‘wɛðə iz wet]
We must not fret [ wi mʌst nɒt fret]
When the weather is cold [wen ði: ‘wɛðə iz kəʊld]
We must not scold. [wi mʌst nɒt skəʊld]
But be thankful together [bʌt bi ‘θaŋkfʊl tə’ɡɛðə]
Whatever the weather. [wɒt’ɛvə ði: ‘wɛðə]
Who can translate?
( Коли погода мокра, ми не маємо засмучуватися, коли погода холодна, не мусимо жалітися, але бути вдячними за будь-яку погоду)
Say the poem one more.
Good job!
Now, let’s play a game! I will tell you the wrong sentence according to the text that you retold at the last lesson. You should correct me and say the correct sentence according to the text you retold.
Well done!
2.1 Перевірка домашнього завдання
2.2.1. Активізація ЛО (за малюнками).
Now, I will show you the picture you must say what the weather is like. For example: It is sunny.
(It is snowy.) (It is foggy).
(It is sunny) (It is windy)
(It is rainy) (It is hot)
2.2. Практика мовленнєвої діяльності.
2.2.1. Робота з текстами для читання(ex. 2. С.147)
А) Передтекстова робота:
Speak about the day during your last holiday. Use the questions below.
Firstly let’s get acquainted with the names of the cities that you will meet in the exercise 2, p. 147. Please, repeat them after me, write down them into your vocabularies.
London [ ‘lʌndən] Лондон
Manchester [‘mantʃɪstə] Манчестер
Odesa [ əʊˈdesə] Одеса
Б) Читання текстів з метою отримання інформації
B) Післятекстова робота.
Перевірка розуміння загального змісту текстів.
Guess where these people are using the names of cities below. Write down the answers into your copybooks.
(A-London, B- Rome, C – Oslo, D- Manchester, E – Odesa)
2.2.2 Практика діалогічного мовлення
А) Семантизація нових ЛО на с.148, ознайомлення з фонетичною, графічною формою.
So, let’s get acquainted with the new words on page 148. Repeat them after me.
Write down them into your vocabularies with translation.
Make up sentences with these new words. Do it orally. Say line by line.
Good job!
Б) Читання діалогу в особах.
Now children, let’s read the dialogue in pairs.
В) Розігрування діалогу в особах.
So, Liza, Sonya, Yan and Dennis act out the dialogue, please. Others be ready to act it for the next lesson.
2.2.3. Удосконалення навичок письма.
Children, let’s remember the names of countries that you will meet in exercise 4, p 151. Repeat after me, please and write down them to your vocabularies.
England [ˈɪŋglənd] Англія
Spain [speɪn] Іспанія
German [‘dʒə’mən] Німеччина
Виконання впр. 4, с.151.
Now, children, open your books at page 151. Look at the picture map and make up sentences as in the example. Write down your sentences.
Example: It's going to be foggy in France tomorrow.
Answers:
Well done!
3.1.Підсумки уроку
T: Today we have done a great job. You were very active today.
3.2. Повідомлення домашнього завдання
You should read and act out a dialogue on page 149, ex. 5
3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи.
And now I will give your marks for your work. So, your marks are…
Thank you for lesson! You may be free.