"Я і моя Батьківщина". Конспект уроку з предмету "Я досліджую світ". 1 клас

Про матеріал
Мета уроку: поглиблювати знання учнів про Україну як державу, про усвідомлення своєї приналежності до України; розповісти про столицю України – місто Київ, про річку Дніпро; ознайомити з державними та народними символами; сприяти розвитку спостережливості, мислення дітей, уяви, пам’яті; виховувати почуття любові до Батьківщини.
Перегляд файлу

Урок я досліджую світ

1 клас

Тема. Я і моя Батьківщина.

Мета: поглиблювати знання учнів про Україну як державу, про усвідомлення своєї приналежності до України; розповісти про столицю України – місто Київ, про річку Дніпро; ознайомити з державними та народними символами; сприяти розвитку спостережливості, мислення  дітей, уяви, пам’яті; виховувати почуття любові до Батьківщини.

Обладнання: вишиті рушники, серветки, схема до методу «ґронування» - «Україна»,  ілюстрації по темі уроку, мультимедійний проектор, презентація

« Україна на сторінках дитячого журналу «Всезнайко».

 

Хід уроку

І.Організаційна частина.

1. Психоформула.

Станьте , діти, поверніться,

Один одному всміхніться,

Привітайтесь до гостей

-Добрий день.

Всі за парти тихо сіли

І працюєм дуже вміло,

Щоб почути укінці,

Що у нашім 1-м класі усі діти - молодці!

2.  Фенологічні спостереження.

-         Який сьогодні день?

-         Які число і місяць?

-         Який стан неба?

-         Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Робота над віршем М. Чернявського  «Рідний край».

(читання вчителем вірша, бесіда за його змістом ) 

-         Про яку святиню йдеться у вірші?

  1. Метод «Мікрофон»

Ті учні, до яких потрапив « уявний  мікрофон » , повинні розповісти:

- Що означає Україна для кожного з нас?

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

-         Любі діти! Сьогодні у нас в гостях дитячий журнал «Всезнайко». Зі сторінок якого ми дізнаємося багато цікавого про нашу державу Україну.

 

 

V.Вивчення нового матеріалу.

1.Перша сторінка «Моя Батьківщина - Україна» .( слайди -  карта України,

гори, моря )

 

 

-         Діти, як називається наша Батьківщина?

-         Чим багата наша держава?

 

 Ми живемо в Україні. Це  наша Батьківщина. Україна – могутня держава. У ній багато лісів, річок, родючих степів. В Україні є гори – Карпати і Кримські.

 

Моря – Чорне й Азовське.

 

2. Друга сторінка  «Місто – столиця України. Найбільша річка України».

(слайди -  панорамне зображення Києва, Дніпра)

 

-         Діти, а чи знаєте ви, яке місто є столицею України?

Столицею України є місто Київ. Прадавнє місто славиться своєю красою.

-         Діти, хто з вас був у Києві?

-         Що вам найбільше запам’яталося?

-         На березі якої річки розташована столиця нашої Батьківщини?

Місто розкинулося на берегах Дніпра. Дніпро – найбільша ріка України. Друге ім’я Дніпра – Славутич від слова «слава».

 

3. Третя сторінка «Державні символи України».

(слайд – зображення державних символів України)

 

-         Діти, які ви знаєте державні символи України?

-         Що символізують жовтий та синій кольори державного прапору?

(Діти читають вірші про прапор, герб, гімн.)

 

  Герб – символ державності. В основу сучасного герба України покладено золотий тризуб на синьому тлі, запроваджений понад тисячу років тому київським князем Володимиром.

              Герб

Наш герб – тризуб.

Це воля, слава й сила.

Наш герб – тризуб.

Недоля нас косила,

Та ми зросли, ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню несемо ми людям.

 Жовто-синій прапор – національний символ держави. У жовтому кольорі ми бачимо колір хліба, пшеничного поля, зерна, а також колір золотого сонця. Синій колір символізує чистоту мирного неба.

 

Прапор

 Небеса блакитні сяють з глибини,

 А пшеничні й житні мерехтять лани.

 Образ цей не зблідне, хоч минуть жнива.

 Це знамено рідне – злато й синява.

 Прапор наш, як літо в сонці майорить,

 По долині жито, по горі – блакить.

 

 Ще одним символом кожної держави є гімн – урочиста пісня, символ єдності народу. Гімном України є пісня Павла Чубинського на музику Михайла Вербицького «Ще не вмерла Україна».

 

 Слова палкі, мелодія врочиста,

Державний гімн ми знаємо усі.

Для кожного село, містечка й міста –

Це клич один з мільйонів голосів.

 Запам’ятайте: коли вносять чи виносять державний прапор, коли виконують гімн, треба обов’язково встати.

Фізкультхвилинка.

          Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм. (Діти крокують)

 Ось побачили Карпати.

 Як вершину нам дістати? (Піднялися на носочки)

 Заглянемо в озерця –

 Не торкнутися нам дна! (Нахилилися до підлоги)

 Так ми довго-довго йшли

 І до школи знов прийшли! (Діти крокують)

 

4. Четверта сторінка «Рослини-символи Україна» .

(слайди – мал. верби, калини,барвінку)

 Робота над загадками. (Загадки читають діти)

  1. У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.    (Калина)

 

 

Калину шанують з давніх часів. В Україні існував гарний звичай: коли в сім’ї народжувалася дівчинка - обов’язково садили кущ калини біля хати, щоб була вродливою.

 

  1. Поливала дрібні сльози

Молода дівиця.

Полоскала довгі коси

У чистій водиці . (Верба)

 

Вербу шанують за те, що вона перша радує нас своїм гарним цвітом, вона очищає водяні джерела. Її могутнє коріння захищає землю.

  1. Цвіте синьо, лист зелений.

Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив,

Його не чіпає.         (Барвінок)

 

 

Барвінок – символ життя. Тому саме барвінок часто саджають на могилах померлих людей на згадку про них.

 

  1. П’ята сторінка «Український рушник».

 (На окремому столі у класі розміщена виставка, слайд із зображенням українських рушників )

Український рушник завжди був святим оберегом.  Кожен з вишитих елементів оберігав людську оселю від злого і недоброго.

  Рушники використовували скрізь: коли народжувалася дитина, коли одружувалися, зустрічали гостей, проводжали в останню путь.

 

Фізкультхвилинка.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота в парах.

Закінчи речення

Моя Батьківщина  … (Україна)

Столиця України – місто … (Київ)

Річка, яка протікає через усю Україну … (Дніпро)

Державними символами України є  …(Прапор, герб, гімн)

Рослини –символи України …(Калина, верба, барвінок)

Відомий український оберіг … (Рушник)

Вправа «Асоціативне коло» («ґронування»).

Назвіть слова та фрази, які спадають на думку якщо говоримо про Україну.

(Учні називають усно, вчитель записує на дошці – Батьківщина, Дніпро, Київ, прапор, герб, гімн, верба, калина, пісні, танці, мальовнича природа, Т.Г.Шевченко, Л.Українка та ін. )

 

VІІ. Підсумок уроку.

-         Як ви розумієте укр. нар. прислів’я?

Нема без кореня рослини, а нас , людей, без Батьківщини.

 

 

Вірш В.Сосюри «Любіть Україну» (читає учень напам’ять).

Любіть Україну, як сонце, любіть,

Як вітер  і трави, і води,

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну.

Красу її вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

 

docx
Додано
2 грудня 2023
Переглядів
376
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку