Перший уроку для учнів 7-Б класу
«Я люблю Україну – я знаю свою Батьківщину. Клас – наша друга родина»
Автор: учитель української мови та літератури Баландіна Олеся Петрівна
Мета
Форма проведення: виховна година-гра «Мастер шеф», конкурси.
Обладнання: мультимедійні засоби, картки із завданнями, картки із рецептом, інгредієнти та речі, які потрібні для приготування страв, малюнки з написами, фартухи і хустки.
Правила проведення гри
- Доброго дня, любі діти. Вітаю вас із початком нового навчального року, бажаю успіхів та натхнення.
- Сьогодні я хочу, щоб ви згадали, що таке Україна, Батьківщина, людство, родина, дружба, взаємоповага, взаємодопомога, совість та щедрість. Ці поняття та якості допоможуть вам у сьогоднішній роботі. Зараз пропоную вам об’єднатися у дві команди і дати їм назву.
- Діти, скажіть, хто із вас любить готувати? Добре, той у нас сьогодні буде кухарем.
- Хто із вас частенько допомагає мамі, татові, бабусі, дідусеві? Добре, ті сьогодні будуть помічниками. Всіх інших оголошую українознавцями і закликаю працювати швидко, впевнено, дружньо.
- Для кожної із команд я підготувала рецепт страв, вони різні, але в Україні немає такої людини яка б не любила їх. І сьогодні ми ці страви приготуємо. Подумайте, що потрібно для приготування страв? (посуд, інгредієнти).
- Кожна із команд отримуватиме щось для приготування страви за правильну відповідь на запитання або правильно виконане завдання. Хто приготує страву швидше, той і переміг. Якщо хтось викрикує, заважає, то те, що ви отримали я забираю назад.
- Рецепт вішаю на дошку, після виконання першого завдання, наші помічники матимуть змогу прочитати його. Кожна правильна відповідь – 10 секунд часу на прочитання рецепту.
Поїхали!!!
- І тур називається «Державні символи України»
- Це запитання, на які потрібно дати відповідь по черзі, якщо команда не знає – відповідає інша команда.
1. Державний прапор України (жовто-блакитний)
2. Головними державними символами України є… (прапор, герб, гімн)
3. Державним гімном України є пісня: («Ще не вмерла України ні слава, ні воля…»)
4. Державним гербом України є… (тризуб)
5. Чому прапор жовто-блакитний? (жовтий – пшеничний лан, блакитний – колір неба).
6. Автором Державного гімну України є… (Павло Чубинський)
- Прошу вийти наших помічників прочитати і запам’ятати рецепт.
- ІІ тур має назву «Народні символи»
- Це запитання, на які потрібно дати відповідь по черзі, якщо команда не знає – відповідає інша команда. Після виконання цього завдання кожна команда має змогу отримати стільки інгредієнтів, скільки було правильних відповідей.
- Прошу вийти наших кухарів і взяти те, що вам потрібно у кількості відповідній вашим правильним відповідям.
ІІІ тур – «Народне мистецтво»
- Це запитання, на які потрібно дати відповідь по черзі, якщо команда не знає – відповідає інша команда. Після виконання цього завдання кожна команда має змогу отримати стільки інгредієнтів, скільки було правильних відповідей.
1. Вони виготовляються зі шматків тканини, із соломи та ниток, не мають обличчя – і є дуже сильним оберегом. (лялька-мотанка)
2. Кажуть, що Бог саме цей дар подарував дівчині-Україні (пісня)
3. Зародилося це мистецтво у селі Петриківка (розпис)
4. Носять ту красну одіж споконвіку в Україні усі люди ( вишиванка)
- Прошу вийти наших кухарів або помічників і взяти те, що вам потрібно у кількості відповідній вашим правильним відповідям.
ІV тур – «Визначні постаті України»
- Це запитання, на які потрібно дати відповідь по черзі, якщо команда не знає – відповідає інша команда. Після виконання цього завдання кожна команда має змогу отримати стільки інгредієнтів, скільки було правильних відповідей.
1. Українці гордо величають себе козаками. Що означає слово «козак»? (вільний воїн)
2. З-поміж перелічених виберіть прізвище гетьмана України.
А) Іван Вишенський;
Б) Антон Лотоцький;
В) Богдан Хмельницький.
3. Ім’я цієї української художниці відоме на весь світ.
А) Леся Українка;
Б) Оксана Забужко;
В) Катерина Білокур.
4. Український поет, твори якого перекладені 147 мовами світу. Поет-борець, художник, письменник. (Тарас Шевченко)
5. Назвіть ім’я найсильнішого українця. (Василь Вірастюк)
6. На якій купюрі зображено Івана Франка? (20 грн)
- Прошу вийти наших кухарівабо помічників і взяти те, що вам потрібно у кількості відповідній вашим правильним відповідям.
V тур – «Темна конячка»
- Кожна команда за визначенням називає предмет (процес, явище), який описаний. Після виконання цього завдання кожна команда має змогу отримати ще по одному інгредієнту, якщо виконали два завдання.
1 команда
2 команда
VІ тур – «Мікс-лото»
- Кожна команда отримує набір карток, потрібно поєднати першу і другу частину приказок чи прислів’їв . Хто склав швидше, той і йде за інгредієнтом.
VІІ тур – «Заморочки із бочки»
- Із картонної коробки з надписом «Заморочки із бочки» командир команди виймає стікер зі словом, до якого потрібно підібрати і записати до 6 прикладів. Кожне завдання виконується колективно.
Примітка: усі відповіді пов’язані із Україною. Кількість правильно виконаних завдань дорівнює кількості інгредієнтів.
Річки:…. (Південний Буг, Дніпро, Сіб, Дністер, Десна, Прип’ять, Рось)
Міста: … ( Гайсин, Київ, Вінниця, Харків, Одеса, Львів, Немирів)
Народні свята: … (Івана Купала, Різдво, Зелені святки, Масляна, Маковея, Пасха)
Народні страви: …(вареники, борщ, пампушки, крученики, картопляники, галушки)
Визначні постаті: …(Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Леся Українка, Віталій Кличко, Іван Франко, Джамала)
Елементи національного костюма: … (шаровари, кожух, жупан, очіпок, вінок, вишиванка, чобітки)
- Завдання закінчилися. Давайте подивимось на інгредієнти. Чи всього вистачає вам для приготування страв? (Ні, бо інгредієнти майже однакові для приготування страв і якщо щось є в однієї команди – того немає у іншої, а страви різні)
- Які людські якості я просила сьогодні пригадати? (людство, родина, дружба, взаємоповага, взаємодопомога, совість та щедрість)
- І що ми маємо тепер зробити? (Поділитися одне з одним)
- Чому? (Бо клас – це наша друга родина і всі ми маємо не забувати про людяність, гідність, дружбу, бути совісними людьми, допомагати і поважати одне-одного)
- Дякую вам за гарний урок і за ваш труд, сподіваюся, що висновок з цього уроку ви пам’ятатимете завжди. А це для вас! (Учитель подає готові страви за рецептом)
Пісня «Як у нас на Україні»
Батьківщина
Людство
Родина
Дружба
Взаємоповага
Взаємодопомога
Совість
Щедрість
Кухар Помічник
Кухар Помічник
Кухар Помічник
Заморочки із бочки
Річки
Міста
Народні свята
Народні страви
Визначні постаті
Національний одяг
Млинці
Інгредієнти:
У великій посудині збити яйця з сіллю і цукром. До збитих яєць влити молоко, перемішати. До яєчно-молочної суміші додати просіяне борошно. Перемішати вінчиком або ложкою до однорідної маси (щоб не було грудочок). Потім поступово, постійно помішуючи, влити воду. В результаті маємо отримати тісто за консистенцією, як рідка сметана. В кінці додати розтоплене і злегка охолоджене вершкове масло та соняшникову олію. Добре перемішати. Сковорідку добре розжарити і за допомогою шматочка почищеної картоплини змастити її олією. Ополоником зачерпнути трошки тіста, вилити на скворідку і, злегка нею повертаючи, рівномірно розподілити тісто. Щоб млинці були тоненькими, – тісто виливайте на сковорідку невеликими порціями. Коли млинець добре підсмажиться з одного боку, переверніть його і трошки обсмажте з іншого. Готові млинці викладати на тарілку один на одного. За бажанням, кожен ще гарячий млинець можна змастити шматочком вершкового масла. Млинці готові.
Пиріжки з картоплею
Інгредієнти:
Яйця, цукор та олію соняшникову змішати, посолити та розбити віничком. В дріжджі додати тепле молоко і розмішати. Потрохи додавати муку і замісити тісто. Якщо тісто сильно підійшло, потрібно його осадити. Коли тісто підійшло вдруге, потрібно вимісити пиріжки. Потім готувати начинку. Для цього відварити один кілограм картоплі та потовкти її. До цього обсмажити цибулю на рослинній олії. Потім в картоплю висипати цибулю та олію на якій вона смажилася. Відрізати від тіста шматочки та розкачати кружечки, на них викласти начинку. Смажити пиріжки на попередньо розігрітій олії протягом 5 хвилин з кожної сторони. Смажені пиріжки викласти в миску та обтерти від надлишкової олії.
1 команда
2 команда
мзз