УРОК: Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ
КЛАС: 1
Тема: Мій рідний край
Мета: Познайомити з походженням назв міст і селищ рідного краю; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання рідного краю; розширювати їх пізнавальний досвід, формувати передумови пошукової діяльності, інтелектуальної ініціативи; формувати в учнів вміння називати місцевість, у якій проживають, вказувати адресу проживання; виготовляти виріб із застосуванням відомих технологічних операцій (використання паперу); виховувати інтерес до вивчення природи рідного краю; дбайливе ставлення до неї.
Освітні галузі: громадянська та історична, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети урок
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила свої натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
— Краще нашої - немає! (“Облітав журавель” П.Воронько)
Він повернувся з теплих країв і сьогодні разом з нами помандрує стежинками рідного краю, поговоримо про рідну землю, рідний край, звідки ми родом.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Вправа «Асоціативний кущ»
Рідний край
-Рідний край – найрідніший та найдорожчий.
Журавлик говорить, що за рідним краєм і в небі сумно.
Розсипанка із слів
Журавлик склав із букв прислів’я, але, коли ніс, слова розсипалися. Давайте йому допоможемо і із розсипаних слів складемо прислів’я.
(Усюди добре, а вдома краще.)
-Так і наш журавлик вважає. В теплих краях тепло, багато їжі. Але, як тільки настає весна, повертаються птахи до рідної домівки. Бо в рідному краї найкраще.
Фізкультхвилинка
Подорож містами і розповідь про походження їх назв.
Рідний край - це наша ненька Україна. Перед нами карта України. На ній назви численних міст, селищ, річок. Кожна назва має свою історію і своє походження. Деякі назви існують багато років, а деякі – сучасні. Наприклад, засновником Харкова вважають козака Харка. За іншими переказами, назва міста пов’язана з назвою однойменної річки. Назва Полтави пов’язана з назвою річки Олтави – так раніше називали Ворсклу, - «місто на Олтаві», а Ужгород у Закарпатті – з назвою річки Уж. Багато географічних назв пов’язано з особливостями місцевих природних умов. Так, назва Буковини походить від густих букових лісів, що ростуть на цій території.
Розповідь про свій край
Одеська область – область, що знаходиться на південному заході України, адміністративним центром якої є місто Одеса. В Україні межує з Вінницькою, Кіровоградською, Миколаївською областями; на кордоні – з Молдовою та Румунією; має вихід до Чорного моря.
Одеська область є головним морським виходом країни. Тут добре розвинена легка і хімічна промисловість, машинобудування, сільське господарство.
Одещина є одним з найбільш туристичних регіонів України. Щорічно область відвідують тисячі туристів, метою яких є відпочити, оздоровитись і помилуватись історико-архітектурними й природними пам’ятками, зокрема, лікувальними є грязі Куяльницького та Хаджибейського лиманів; в Одесі знаходяться відомі Одеський державний академічний театр опери та балету й Потьомкінські сходи; на Одещині розташована й українська Венеція – місто Вилкове; а у Білгороді-Дністровському – найбільша за площею в Україні Аккерманська фортеця.
Дослідницький практикум
-Дізнайтеся в дорослих, чому саме таку назву має ваше місто чи село, чим воно славиться. Підготуйте про це розповідь. Журавлик хоче послухати про ваш рідний край.
Гра «Так чи ні»
Відповідаємо на запитання «Так» чи «Ні»
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Закінчується наша подорож і щоб повернутися додому нам потрібно написати свою домашню адресу.