Тема: Як LEGO цеглинки козенят рятували
( інтегроване заняття з математики та конструювання з використанням конструктора LEGO, за мотивами казки “Вовк та семеро козенят” на новий лад)
Мета: Закріпити вміння дітей виконувати завдання за словесними вказівками дорослого під час виконання завдань з LEGO цеглинками; правильно називати геометричні фігури, знаходити спільні та відмінні ознаки; формувати здатність до порівняння. Закріпити навички орієнтування в просторі. Називати поточний день тижня.
Удосконалювати вміння орієнтуватися на площині, використовувати у мові терміни на позначення різних напрямків і просторових відношень між предметами. Продовжувати формувати уміння рахувати кількісною і порядковою лічбою, а також у зворотньому напрямку.
Використовуючи сюжети найпростіших казок стимулювати дітей до практичних дій з фішками (знаками: “>”, “ <”, “=”).
Розвивати логічне мислення, конструктивні здібності, увагу, уяву, образне мислення, дрібну моторику пальців рук, загальну моторику.
Виховувати вміння знаходити вихід із складних ситуацій, посидючість, самостійність, пізнавальний інтерес, потребу у спільній роботі, чуйність, впевненість, витримку.
Матеріал демонстраційний: загадки про геометричні фігури (круг, квадрат, трикутник, прямокутник), картки з цифрами від 1 до 10, дид.гра “Намисто для сороки”, площинні: Коза, козенята, капуста - 8 штук, маска Вовка для вихователя, музичний супровід.
Роздатковий: набори LEGO цеглинок на кожну дитину, папір А4 на кожного, фломастери відповідного кольору по 6 штук на кожного, фішки знаків: “>”, “<”, “=”; картки для порівняння предметів на кожного.
Хід заняття
Вступна частина
Організаційний момент.
Вихователь: Діти, до нас завітали гості, давайте привітаємося між собою та з гостями за допомогою цеглинок LEGO.
“Вітання”
(діти промовляють слова і показують відповідного кольору цеглинку)
Доброго ранку, сонце привітне! (жовта цеглинка)
Доброго ранку, небо блакитне! (блакитна цеглинка)
Доброго ранку, в небі хмарки! (синя цеглинка)
Доброо ранку, трави і квіти! (зелена та червона цеглинки)
Доброго ранку тобі і мені! (оранжева цеглинка)
(діти складають башточку з певним переліком кольорів)
Доброго ранку, всім нашим гостям!
Всім миру й тепла! Доброго дня!
- Діти, давайте пригадаємо, який сьогодні день тижня? (Вівторок)
Яким він по-порядку є у тижні? (Другим)
А скільки всього днів у тижні? (Сім)
А в природі чого буває сім? (Сім кольорів веселки)
А в яких казочках зустрічається така ж кількість героїв? (“Білосніжка і семеро гномів”, “Вовк та семеро козенят”)
Скільки у кози було козенят? (Сім). Так, молодці.
Давайте пригадаємо цю казочку, що вовк зробив із козенятами?
А як ми можемо закінчити казочку, щоб в ній ніхто не постраждав? (Домовитися з вовком, щоб він віддав козі козенят)
А в казочці він всіх забрав козенят? (Ні, одне козенятко лишилося із мамою Козою)
А скількох козенят забрав вовк? (шестеро). Так, молодці.
А зараз я пропоную вам заплющии очі. Послухати спокійну музику природи і уявити, що ми зараз із вами у казці “Вовк та семеро козенят”. І вас зустрічає вовк (вихователь в масці)... Відкривайте оченята.
Основна частина:
- Вовк (вихователь) - Діти, ви потрапили в мою казку і я знаю, що прийшли за козенятами. Але просто так я їх не віддам. За кожне козеня - виконаєте завдання, тільки тоді Коза забере своє дитя.
З цеглинками грати полюбляєте? (Так)
- А загадки мої відгадаєте? (Так)
Я без сторін і без кутів,
Як звуся, відгадай.
І на малюнках дітлахів
У сонечку впізнай.
(Круг)
Він не круг і не квадрат
І не прямокутник.
Має тільки три кути
Звуть його ...
(Трикутник)
Він давно знайомий мій,
Кожен кут у нім прямий.
Всі чотири сторони
Однієї довжини.
(Квадрат)
На квадрат я дуже схожий.
Маю теж чотири сторони.
Тільки дві з них протилежні —
Однакової довжини.
А сусідні — різні.
(Прямокутник)
А зараз пограємо в гру, будьте уважними...
Гра “Різнокольорові геометричні фігури” (із цеглинок будують геометричні фігури)
Побудуйте, будь-ласка, квадрат...
Ім’я дитини, скільки ти використав цеглинок, будуючи квадрат? (відповідь дитини)...
Що потрібно зробити, щоб квадрат на прямокутник перетворити?
Побудуйте трикутник...
Побудуйте ромб...
Побудуйте круг...(Його не можна побудувати в нього немає кутів, сторін). Молодці, виконали завдання. Повертаю Козі козеня. Скільки стало у Кози діточок? (Двоє козенят)
Гра “Намисто для сороки” (в намисті вставити пропущену цифру). - Сорока розгубила намистинки і просить вас зібрати їх докупи. Діти працюють самостійно. Перевіряємо: ім’я дитини, порахуй від 3-х до 9-ти; від 2-х до 7-ми.... Сорока вдячна вам за допомгу. Молодці, і це завдання виконали, повертаю козеня. Скільки їх вже у Кози? (Троє)
Мені здається, що я ще став добрішим. Давайте для всіх козенят намалюємо однакові картини, їм на згадку проте, як ви їх від мене рятували і до мами Кози повертали. - Намалюєте?
Малювати будете не пензликом чи олівцями, а LEGO цеглинками, а домальовувати будете фломастерами. Ану покажіть мені, які ви художники. Будьте уважні... Картина “Природа”.
У лівому верхньому куточку виглянуло жовтеньке сонечко.
У правому нижньому куточку є синій ставочок.
У правому верхньому куточку пливе блакитна хмаринка.
У лівому нижньому куточку виросла зелена травичка.
Посередині між травичкою і ставочком виріс червоний тюльпан.
Над ним кружляє оранжевий метелик. А тепер домалюйте картину фломастерами. Ой, як гарно намалювали, прямо як художники.
Молодці, впевнений, що козеняткам сподобається.
Повертаю ще одне козенятко. Скільки вже їх у Кози? (четверо)
А зараз я пропоную відпочити, зі мною і з LEGO цеглинками потанцювати.
Руханка “Ми усі підем направо”
Ми усі підем направо - 1, 2, 3.
Ну, а потім всі наліво - 1, 2, 3.
Ми у коло всі зійдемось - 1, 2.3.
Ну, а потім розійдемось - 1, 2, 3.
Ручки вгору піднімаєм - 1, 2, 3.
Ну, а потім опускаєм - 1, 2, 3 .
Трішки з ними покружляєм - 1, 2, 3 .
І легенько пострибаєм - 1, 2, 3.
Козенятко повертаю. Скільки у Кози вже козенят? (п’ятеро)
До лабіринту вирушаємо.
Гра “Математичний лабіринт” (гра на килимку: зліва внизу Коза, справа вгорі капуста)
Допоможемо Козі назбирати капусти для козенят. Щоб дістатися до неї потрібно пройти лабіринт викладаючи доріжку з LEGO цеглинок від 1 до 10. Молодці капусти назбирали і в кошик склали. Буде Козі чим діток годувати. Ще одне козеня повертається до мами. Скільки стало козенят? (шестеро)
Тільки Коза не знає чи вистачить капусти на всіх, треба її порахувати.
Гра “Нагодуй козенят”
Давайте порахуємо, скільки капустин ви назбирали? (Вісім)
Скільки зараз козенят у кози? (шість)
Чого більше капусти чи козенят? (Капусти)
На скільки капустин більше ніж козенят? (на дві)
Чи всім козенятам вистачає капусти? Давайте дізнаємося за допомогою виразів. Сідайте за столи і викладемо вирази. Починаємо викладати цифри зліва направо, а посередині відповідні знаки: “<” , “>”, “ =”, “+”.
Було 8 капустин і 6 козенят? (діти викладають 8 > 6) - Який знак поставили? (відповіді дітей);
Скільки Кіз? (1-а) - А козенят? (6) (...1 < 6).
- Ось і ще одне козеня зголодніло і попросилося до мами. Скільки їх у Кози? (семеро)
- Чого тепер більше, козенят чи капусти? (капусти) - На скільки більше? (на одну) - Давайте викладемо і цей вираз. 7 < 8.
- А щоб нагодувати всю родину, скільки потрібно капустин? (вісім)
Давайте порахуємо родину. Одна Коза та сім козенят. Всього їх 8. Капустин 8 та членів родини 8. Їх кількість однакова: 8 = 8; який поставили знак? (Дорівнює). По скільки капустин дісталося кожному? (по одній капустині)
Молодці, всі завдання виконали, козенят врятували, їх нагодували і Козі капустина дісталася, а також зі мною пограли. На цьому наша казочка скінчилася. Заплющіть оченята і в садочок повертайтесь.
Підсумкова частина: - Діти, кого ви сьогодні рятували? - Що робили? - Що сподобалось?- Що для вас було складним?