Урок з природонавства
Тема: Як розмножуються рослини?
Клас: 2.
Мета:
Навчальна:
формувати уявлення про живу природу, про рослини, їх розмноження;
навчити узагальнювати результати роботи, уміння працювати в групах;
формувати уявлення про види розмноження рослин, їхня значимість у житті людини;
формувати естетичне сприйняття навколишнього світу, екологічно грамотне ставлення до рослин;
ознайомитись з назвою нових рослин;
Урок природознавства.
Тема: Як розмножуються рослини?
Клас: 2.
Мета:
Навчальна:
Розвивальна :
Виховна:
Проблема: як збільшити кількість рослин.
Обладнання: Відеофільм, слайди, кросворди, фото рослин.
Тип проекту: навчально - інформаційний .
Хід уроку
I. Організаційна частина.
Об'єднати дітей в групи, які працюють над своїм завданням.
1. «Корінці» знаходять рослини, які розмножуються корінням. Значення кореня для рослини.
2. «Стеблинки» знаходять рослини, які розмножуються стеблами-живцями. Значення стебла для рослини.
3. «Листочки» знаходять рослини, які розмножуються листочками. Значення листочка для рослин.
4. «Вусики і насіння» знаходять рослини, які розмножуються вусиками і насінням. Значення вусиків і насіння для рослини
5. «Цибулини. Бульби» знаходять рослини, які розмножуються цибулинами і бульбами.
Значення цибулин і бульб для рослини.
Вступне слова вчителя.
Швидше сідайте, діти,-
Найкращий клас на світі!
На уроці не грати,
Не ловити ґав і не дрімати!
В суєті не бачу сенсу-
Ви готові до уроку?
Час нам не можна втрачати-
Треба багато чого дізнатися.
II. Основна частина
1.Вступне слово вчителя.
- Хлопці та дівчата, у нас сьогодні надзвичайний урок!
- Ми перегорнемо ще одну сторінку Природи, для того, щоб більше дізнатися про рослин, їх розмноження та значимість у житті людини.
2.Оголошення теми ,мети та проблеми уроку.
- У нас звітний урок за проектом «Як розмножуються рослини».
- Ми працювали над проблемою: поспостерігати і визначити, які частини рослин можуть стати в нагоді для розмноження.
III. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна гра «Да-нетка»
1.Стовбур дерева відрізняється від стовбура куща?(Так)
2. Рослини мають потребу в харчуванні? (Так)
3. Рослина може жити без повітря?(Немає)
4.Рослини виділяють газ?(Так, кисень)
5.Восени дозрівають плоди вишні? (Немає)
6.Листя восени осипається?(Так)
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Так |
|
|
|
|
|
|
Ні |
|
|
|
|
|
|
2. Виділіть ознаки, характерні для рослин.
(Живлення, дихання, ріст, розмноження, відмирання)
3. Листоноша несе посилку.
- Хлопці, а хто це до нас стукає? (Стук у двері. Входить листоноша з посилкою)
- Дивіться, посилка. Для того, щоб дізнатися, що в ній знаходиться, нам потрібно відгадати загадку:
Круглі листочки,
Пишні квіточки,
Навіть дуже хороші –
Так вирішили малюки.
На вікні в таку рань
Распустилася... (герань)
Учитель дістає з посилки квітка.
- Так, дійсно, це герань.
4. Гра «Збери рослина» (У кожної групи дітей на парті лежить частина рослини: корінь, стебло, листки, квітка, плід)
-У вас на парті лежать частини рослини. Давайте зберемо рослина. (Кожна група в певній послідовності виносить частина рослини і збирають його). Діти зібрали квітка з його органів.
-З яких частин складається наше рослина?
Правильно. Це корінь, стебло, листя, квітка і плід.
IV. Захист груп.
1.Захист групи «Корінців». Щоб рослина розмножити корінням, беруть частину кореня. Для цього корінь потрібно розділити на частини. Кожну частину посадити і полити. Розмножуються кореневищами такі рослини:
- хлорофітум
- конвалія (лікувальна)
- пирій (якщо не знищити бур'ян, він буде заважати рости
культурним рослинам)
- папороть (забирає кисень)
- спатифиллиум (жіноче щастя)
- хризантема (якщо не розводити, не буде чим вітати).
- Яке значення має корінь?
ВИСНОВОК: Корінь утримує рослину в ґрунті. Через нього з землі надходить волога і поживні речовини. З деяких коренів виготовляють ліки, настоянки, краплі.
2. Захист групи «Стеблинок». Щоб рослина розмножити стеблинками,то треба взяти частину стебла, акуратно зрізаюти, і дати трохи полежати, щоб підсохли зрізи.
Стеблами-розмножуються живцями:
- троянди
- виноград
- смородина
- фікус (отруйний сік, робить опік)
- диффенбахія (отруйний сік, викликає дерматит)
- монстера
-Яке значення має стебло?
ВИСНОВОК: Стебло утримує рослину на поверхні. Він буває прямостоячим, повзучим, витким. По стеблу піднімаються мінеральні речовини. У дерев одне стебло - це стовбур.
У чагарників кілька стебел, у трави стебло гнучке.
З стебел і листя смородини заварюють чай. З пелюсток троянд варять варення.
Фізкультхвилинка
Наші яскраво-червоні квіти
Розпускають пелюстки,
Вітерець ледь дихає,
Пелюстки колише,
Тихо засинають,
Головою хитає.
3.Захист груп «Листочків». Щоб рослина розмножити листочками, беруть частину листочка або листочок, акуратно зрізають, і дають листку трохи полежати, щоб підсохли зрізи. Потім висаджують листок землю.
Листочками-розмножуються живцями :
- фіалка
- каланхое (ранозагоювальну, протимікробну)
- грошове дерево
- сансевьера
-Яке значення має лист?
ВИСНОВОК: Листя різні за формою, розміром. Вони прикріплені до стебла. Лист виділяє кисень, яким дихає все живе. Через лист випаровується зайва вода.
Наприклад: сік з листя каланхое можна застосовувати для лікування нежиті, а листя використовують як ранозагоювальний і протимікробний засіб.
4.Захист групи «Вусики і насіння». Щоб рослину розмножити вусиками, беруть вусики, їх заглиблюють у землю і поливають. Коли рослина приживеться, усик відрізають.
Вусиками розмножуються:
- полуниця
- суниця
- хлорофітум
Насінням розмножуються багато рослини.
- помідори
- огірки
- буряк
- морква
- перець
- соняшник
- кукурудза
- кабачки
- дині
- кавуни
Інсценізація вірша «На городі»
На городі грядок — тьма:
Тут чого лише нема!
Огірочки й помідори,
Редька й морква — для комори.
Стали соняшники в ряд,
Ніби вийшли на парад.
Посадила баба трохи
Зелененького гороху.
Прийде бабин онучок —
Зірве повненький стручок.
І картопля підростає,
Годині чекає слушного.
Тут — цибуля і часник,
Вкусиш — вхоплять за язик.
Буряки розклали листя,
Як фартух бабуся Христя.
Тут і дині, й кавуни,—
Онде вже зріють смороду!
Гарбузи лежати пихаті,
Ніби дід Семен — у хаті.
І пшеничка тут зростанні,
Зріє просо золоті.
Топінамбур зріс стіною —
Майже врівень з головою!
На всі боки пахне кріп,
Ледь не лопне стиглий біб.
Вісь квасоля заплелася,
Вусом потяглася вгору.
Баклажани, шинки
Полягали на боки.
Кукурудза розквітає,
Коси радо розплітає.
Квітне де-не-де мачок,
Наче полум'я свічок.
А капуста головата
Плачі: «Де ж хусток набрати?»
Жовтий перець ніс здійняв,
І червоний засіяв.
Наливається редиска,
Нагорі — зелена кіска.
Рахувати вже скінчив.
Скільки ж всього налічив?
Ну й врожай буде, нівроку,
У бабусі цього року!
ВИСНОВОК: Насінням розмножуються багато культурні рослини, корисні для здоров'я людини. У них багато вітамінів. Можна пити соки, варити компоти, їсти сирими.
5.Захист групи «Цибулини. Бульби». Щоб розмножити рослини цибулинами і бульбами, беруть цибулину або бульби і висаджують у грунт. Через час кількість цибулин і бульб збільшується.
Розмножуються цибулинами:
- тюльпан
- гладіолус
- лілії
Бульбами розмножуються:
- картопля
- топінамбур
-Яке значення мають бульби і цибулини?
ВИСНОВОК: Бульби і цибулини накопичують живильні речовини, перезимовують, а навесні з'являються нові рослини. Топінамбур виводить радіацію з організму.
V. Підведення підсумків.
1. Розгадування кросворду. Питання до кросворду:
1. Я допомагаю рослині триматися в ґрунті. (Корінь)
2. Поживні речовини піднімаються від кореня до квітки. Що це? (Стовбур, стебло)
3. Навесні підросту, зеленею, а восени желтею і опадаю. (Лист)
4. Що розпускається на рослинах? (Квітка)
5. Чим розмножується диня? (Насіння)
- Як можна розмножувати рослини?
ВИСНОВОК: Рослини можна розмножувати корінням, стеблами, листям, вусиками, бульбами і насінням.
VI. Закріплення і систематизація знань .
1.Гра «Обведи рослину потрібним кольором».(На столах в учнів є картинки з різними рослинами)
Нам знадобляться чорний, коричневий, зелений, червоний або жовтий олівці
Обведіть:
- чорним кольором рослини, які розмножуються корінням;
-коричневим кольором рослини, які розмножуються стеблами-
живцями;
-зеленим кольором рослини, які розмножуються листям-живцями;
-червоним або жовтим кольором рослини, які розмножуються насінням.
2. Дидактичні ігри в групах.
Справитися можу завжди
З важкою я завданням,
І не плачу ніколи
Через невдачі.
Мені робота по плечу,
Беруся сміливо,
А працювати я хочу,
Щоб все кипіло.
Робота в парах .Кожна група отримує завдання.
Завдання 1. Збери з пазлів квітку.
Завдання 2. Вибрати ознаки для життя рослин. (Харчування, спостереження, дихання, плавання, зростання, катання, стрибки, розмноження).
Завдання 3. Вибери корисні поради. (Садити квіти, ламати гілки, охороняти рослини, обдирати кору дерев, берегти молоді рослини, рвати багато квітів)
Завдання 4. Збери з складів назва рослини.
Фи ник
Ало тема
Ге кус
Папорот рань
Хризан э
Завдання 5. (На столах в учнів є картинки з різними рослинами)
Вибрати рослини, які розмножуються насінням. (Лук, монстера, огірок, троянда, помідор, суниця, соняшник, морква, буряк, черешня, перець)
Перевірка завдань.
6.Рефлексія
На уроці: я навчився…
я дізнався…
я зрозумів…
я хотіла б…
Заключне слово вчителя:
- Мені сподобалось, як ви працювали. Дякую за роботу.
- Мені б хотілося, щоб ви запам’ятали сьогоднішній урок і допомагали беззахисним рослинам та своїм батькам у розмноженні та підтримці життя рослин .