ТЕМА. Як звучить дощ. Е. Зима. Дощі бувають різними. О. Диркавець. Вибіг дощик на дорогу
МЕТА: розширювати і поглиблювати знання дітей про цікаве та незвичайне у природі; розвивати пізнавальні інтереси, увагу, мислення, спостережливість, зв’язне мовлення, вдосконалювати читацькі навички; виховувати бажання поглиблювати свої знання.
ТИП УРОКУ: ознайомлення з новим твором
ОБЛАДНАННЯ: хмаринка очікування, мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні в ефірі:
Тема дня
Наша пісня
Картинна галерея
Книга UA
Погода
Мультфільм
Підсумки
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
(Слайд 3,а).Перша наша рубрика – «Тема дня». Щоб визначити тему нашої передачі, необхідно відгадати загадки.
Летить орлиця по синьому небу.
Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)
(Слайд 3, б)
Його ім’я – лише з трьох літер.
Його провісником є вітер.
Ним хлібороб у спеку марить
Його дарують тільки хмари. (Дощ)
(Слайд 3,в)
- Про що будемо говорити на уроці?
- Що спільного між дощем і хмарою?
- Чи завжди дощ однаковий?
- Яким може бути дощ?
- Щоб ви хотіли дізнатися нового, чого навчитися, які навички вдосконалити протягом уроку? (Діти свої «очікування» у формі краплинок прикріпляють до хмарки)
* ощД – ец паоди, ощ паютьдави зі храм у глявиді ликрапн диво.
(Дощ – це опади, що випадають із хмар у вигляді краплин води)
* раХма – скупнняче жеду нихдріб линкрапок диво.
(Хмара – це скупчення дуже дрібних краплинок води)
ІV.Опрацювання текстів (Слайд 5)
1. Читання тексту «Як звучить дощ?» із журналу «Джміль»
2. Слухання музики дощу. Обговорення змісту прочитаного.
- Почитайте текст і скажіть, що вам видалося незрозумілим?
3. Робота над віршем «Дощі бувають різними»
а) Словникова робота (Слайд 6)
Читай правильно!
жаданими
халепними
- Що означають ці слова? (Ознаку предмета)
Жадані –ті, яких довго чекають.
Халепні(халепа) – проблема, проблемні.
б) – Якими бувають дощі?
- Який це грибний дощ?
Грибні – дрібний мрячливий дощ. Після цього дощу виростають гриби.
- Чому з’явилися осінньо-золоті дощі?
А ще є сліпий дощ - це дощ при якому немає хмар і світить сонце. І навіть - каштанові дощі - краплі води дуже великі і осипається листя і каштани з дерев.
в) Голосне читання учнями різними способами (Слайд 7)
* «Краплинка» - читає той, кому на парту «падає» краплинка.
* «Земля-небо»
* «Ланцюжок»
* «Диктор телебачення»
4. Фізкультхвилинка (Слайд 8)
«Дощик кап-кап-кап»
5. Робота над віршем « Вибіг дощик на дорогу»
а) Відповіді на запитання за змістом прочитаного
- Що трапилося із дощем?
- Як замінили вислів «пішов дощ»? (стоїть і плаче)
в) Гра «Знади рими»
г) Вивчення вірша напам’ять з опорою на малюнок (Слайд 9)
V. Картинна галерея (Слайд 10)
а) бесіда за картиною І. Крижижковської «Весняний дощ»
б) Гра «Картинна галерея» ( впізнати картину за назвою)
VI. Розвиток читацьких навичок (Слайд 10)
(обрати завдання на вибір)
Наступна рубрика нашої програми – «Книга UA»
а) Про природні явища, зокрема, про дощ і його подругу хмаринку, написано багато віршів, загадок, казок, оповідань. (Розгляд виставки книг)
У нашу студію завітали любителі художнього слова, які приготували вірші. Послухайте їх.
Анатолій Костецький «Осінній дощ»
Вже, напевно, п’ятий день
Цей осінній дощ іде.
Я стрибаю – він іде.
Я спиняюсь – він іде.
Хоч би й він спинився теж,
Та куди там він іде!
Ей, знайти б від нього ключик
Та й закинути кудись
Щоб спинився дощ колючий,
Хоч би трішечки не ливсь
Євген Гуцало «Без дороги ходить дощ»
- Звідки дощ іде?
- Із неба.
- Де іде той дощ?
- Де треба.
- Без дороги ходить скрізь –
Через поле, через ліс.
- А чи є у нього ноги?
- Та нащо дощеві ноги,
Коли ходить без дороги.
б) Я знайшла цікаву казку «Як дощик цвіте». Допитливі наші читачі можуть знайти і прочитати її у «Куточку читача»
в) Слухання казки (Слайд 11)
в) Погода. (Слайд 12)
- Що від погоди чекати, слід в Синоптика спитати
Синоптик. Доброго дні, шановні глядачі. Сьогодні я хочу розповісти вам про те, як самостійно передбачати погоду, зокрема дощ. Треба бути просто уважним і спостережливим до навколишнього світу.
Якщо ластівки літають низько над землею, чекай дощу.
Жайворонок довго співає – утримається ясна погода без опадів, коли ж мовчить – бути дощеві.
Духмяно пахне м’ята – невдовзі збереться на дощ.
Якщо вночі не було роси, удень чекай дощу.
Ранкова зелена веселка – на дощ.
Будьте спостережливими, відшукайте інші прикмети і перевірте чи справджуються вони. Дякую за увагу.
VII. Перегляд уривку з мультфільму «Дощику, дощику, припусти» (Слайд 13)
У нашій програмі цікава сторінка для малят – мультфільм.
VIIІ. Домашнє завдання. (Слайд 14)
Ось і підходить до кінця наша ранкова програма
Домашнє завдання:
2 група - підібрати прикмети.
ІХ. Підсумок уроку
а) Рефлексія. «Хмаринка очікувань»
б) Передача закінчилась.
Мабуть, ви уже стомились.
То ж великі ростіть, здорові будьте !
Себе – не хваліть, а інших – не гудьте.
1