Бліц турнір99% населення Японії складають.. Релігія, що прийшла в Японію з ІндіїЯк японці називають свою країну? Який тип відтворення населення Японії? Мистецтво вирощування карликових дерев. На якому острові знаходиться столиця? Тип господарства Японії. Японська релігія. Екс-столиця Японії. Грошова одиниця Японії Найвища гора, символ Японії.
Економіко-географічне положення. Острівна держава поблизу східного узбережжя Азії, 4000 островів (чотири великі – Хонсю, Хоккайдо, Кюсю, Сікоку);Відділена Японським морем від Росії, Північної і Південної Кореї, Східнокитайським морем – від Китаю, зі сходу й південного сходу омиває Тихий океан;Берегова лінія дуже порізана.
Клімат мусонний, на півночі (Хоккайдо, північ Хонсю) помірний, на інший території — субтропічний, багато опадів (1000 до 2500 мм на рік). Річки численні, короткі, бурхливі й порожисті, мають великий гідропотенціал. Лісистість 68, 5% (близько 1/3 — штучні насадження). Ґрунти підзолисті, бурі лісові,-жовтоземи, червоноземи — родючість низька. Рілля 13% площі. Біологічні ресурси Океану. Багаті рекреаційні ресурси (20 об'єктів Спадщини ЮНЕСКО). Природно-ресурсний потенціал
Населення. Японія – країна одного етносу.99% - японці; 0,5% - корейці; 0,5% - китайці і айни (залишки корінного населення)Природний приріст від'ємний — 2,1‰Старіння населення (28% старші за 65 р.) Середня густота населення понад 330 осіб/км2 (в сім разів більше середньо-світової!), на Тихоокеанському узбережжі понад 1000 осіб/км2 Релігія: синтоїзм — 79,2%, буддизм — 66,8% (багато сповідують синтоїзм та буддизм одночасно), християни — 1,5%.
Урбанізація 93,5%. Найбільші міста: Токіо (38 млн), Осака-Кобе (20,2 млн), Нагоя (9.4 млн), Китакюсю-Фукуока (5,5 млн), Сидзуока-Хамамацу (3,4 млн), Саппора (2,6 млн). Робоча сила — 67,8 млн, структура зайнятості: сільське господарство — 2,9 %, промисловість — 26,2 %, сфера послуг — 70,9 %.
Трудові ресурси ЯпоніїВисока якість трудових ресурсів. Один з головних критеріїв неухильного економічного зростання Японії «людський фактор» — особливі риси, що властиві японському народу: разюча працьовитість, сумлінність, високий рівень освіченості,і професійної кваліфікації. Японців відрізняє сильна прив'язаність до своєї сім'ї, навчального заклад, місця роботи, батьківщини. «Господарський» патріотизм: японці працюють набагато більше, ніж жителі Європи або Америки; 30% японців працюють понад 50 годин на тиждень, а 12% — навіть більше, ніж 60 годин; в Японії найкоротші відпустки в світі — два тижні.
Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Японія — високорозвинена постіндустріальна держава, одна з найбільш промислово розвинених та технологічно оснащених країн світу. Загальний ВВП на душу населення — 42,7 тис.$ — 40 місце. Структура ВВП: сільське господарство —1,0 %, промисловість - 29,7 %, сфера послуг — 69,3%. Японські ТНК, на відміну від американських та європейських, спеціалізуються переважно на виробництві промислової продукції, зокрема автомобілебудуванні та електроніці.
Економічна модель Японії — «ієрархічний корпоративізм», ґрунтується на активній участі держави в економіці країни. Особлива форма організації економіки — об'єднання фірм у промислово-фінансові групи — кейрецу. Головний промисловий, фінансовий та культурний центр — Токіо. Економічна модель
Домінуючі складники третинного сектору. Розвинені всі види діяльності характерні для постіндустріальних країн 3-тє місце в світі за виробництвом послуг після Китаю та США. Потужна фінансово-банківська система. До переліку найбільших банків світу входять Mitsubishi UFJ Financial Group (3 - тє місце), Japan Post Bank (10 місце), Sumitomo Mitsui Financial Group (18 місце). Наука та наукові дослідження: біотехнології, системи інформаційного забезпечення, нові види енергії і матеріалів, системні дослідження Землі, космосу та океану. Державна програма «Технополіс» (Цукуба, «Кремнієвий острів» Кюсю). Одна з найрозвиненіших у світі систем охорони здоров'я.
Транспорт. Ефективна транспортна система. Основні види внутрішнього транспорту — автомобільний та залізничний. «Сінкансен» — система швидкісних залізниць (довжина майже 3,4 тис. км, швидкість до 300 км/год). Найбільші морські порти світу: Нагоя, Тіба, Йокогама, Кобе, Токіо, Осака;Найбільший аеропорт — «Ханеда» в Токіо.
Промисловість. За обсягами промислового виробництва — третє місце в світі після Китаю та США. Найбільше значення як у національному, так і у світовому господарстві мають машинобудування, чорна металургія, хімічна й нафтохімічна промисловість, електроенергетика. Понад половини обсягів промислової продукції забезпечує машинобудування. Панівні позиції в світі за виробництвом автомобілів, верстатів, морських суден, електроніки, електротехніки, робототехніки.
Машинобудування ЯпоніїНайпотужніші автомобільні концерни — «Тойота», «Ніссан», «Хонда». 18% світового виробництва всіх промислових роботів. Основні підприємства машинобудування розташовані в межах Тихоокеанського промислового поясу: у Токійському районі — автомобілебудування, складне верстатобудування, промислові роботи; в Осакському — металомістке обладнання (близько центрів чорної металургії); в Нагойському районі — верстатобудування, виробництво устаткування для інших галузей промисловості.
Сільське господарство. Самозабезпеченість продуктами харчування — 64 %. Сільськогосподарські угіддя — 13 %. Переважають дрібні господарства. Застосування передових технологій. Провідне значення має рослинництво: рис (половина посівних площ, 4-те місце в світі), пшениця, ячмінь, овочі, фрукти, цукровий буряк. Розводять птахів, свиней, велику рогату худобу. Традиційно велике значення рибальства, аквакультури. У середньому один японець вживає близько 168 кг риби на рік.
Зовнішні економічні зв'язки. Експорт: транспортні засоби, метали, напівпровідники, автозапчастини, енергетичне обладнання, пластмаси.Імпорт: нафта, природний газ, вугілля, продукти харчування, одяг. Найбільші партнери: США, Китай, Республіка Корея, Таїланд, Австралія. Україна та Японія мають різнобічні двосторонні зв'язки. Україна купує автомобілі, комп'ютери, телевізори, годинники, фотоапарати тощо; постачає в Японію руди металів, продукти харчування.
Лірика Мацуо Басьо. Мацуо Басьо часто повторював прислів'я: «Перлина полюбляє ховатись у непоказній оболонці». Лишаючись наодинці з природою, він придивлявся, прислухався і намагався передати її голоси. Туман — як щільна мжичка. Удень, коли не видно Фудзі,— Якийсь химерний настрій. Мацую Басьо вважав, що щастя — пізнання себе і природи, чисте сумління. Багато його мініатюр наповнені глибоким філософським змістом. Басьо-сенсей (що в перекладі означає — вчитель) олюднював природу, відчував себе її частиною.
Бонсай. Це мистецтво вирощувати карликові дерева, які схожі на ті, що ростуть у горах, змагаючись за виживання. Слово бон означає «дерево», сай — «тарілка». Мініатюрність досягається постійною обрізкою і прищипуванням Мета цього виду мистецтва — створити в домі мініатюрний шматочок природи.
Ікебана. Це композиція з квітів, яка є не букетом у нашому розумінні, а справжнім мистецтвом, наповненим глибоким філософським змістом. У перекладі з японської слово ікебана означає «квіти, що ожили». Мета ікебани — показати, висловити красу природи, допомагати квітам виявити свою красу Створюючи ікебану, майстер намагається передати єдність природи — неба, людини і землі. Тому основу ікебани становить композиція з трьох ліній, які називаються сін, соє, хікайє.
Школа в ЯпоніїНавчальний рік в японській школі найдовший у світі: 240 днів. Але незважаючи на це викладачі задають додому стільки, що старшокласники змушені сидіти за підручниками після шкільних уроків ще 5—6 годин. Батьки суворо слідкують за навчанням дітей і не дозволяють дітям піднятися з-за столу, доки уроки не вивчені. Школа — частина суспільства. Для японських дітей життєво важливо засвоїти дух общини та сімейності. Учителі визнають існування відмінностей у здібностях дітей, але вважають, що не можна виділяти когось, і через це ставляють усьому класу однакові оцінки. Діти в японських школах не залишаються на другий рік. Навіть за двері з уроків не виставляють. У шість років японські хлопчики і дівчата ідуть у початкову школу. Провчившись у ній шість років, майже всі вони переходять у молодшу середню школу, потім — у трирічну старшу середню школу. Школи діляться на державні, муніципальні, приватні. Державні школи вважаються «дешевими», приватні — «дорогими».
Релігія ЯпоніїЯпонська релігія синто — «шлях богів» — стверджує, що все у світі живе, а значить і святе: гора, лотос, райдуга після грози. Буддизм прижився на японській землі як релігія знаті. Весільні обряди традиційно закріплені за синтоїстськими храмами, похоронні й поминальні — за буддійськими.)
Японський дім«Будуючи собі житло,— говорять японці,— ми перш за все розкриваємо зонт у вигляді даху, щоб на землю упала тінь, а потім оселяємось у цій тіні». Коли вперше бачиш японське житло, більш за все дивуєшся повній відсутності будь яких меблів. Ніде немає прикрас, за виключенням ніші, де висить свиток з яким-небудь зображенням, під ним стоїть ваза з квітами. На своєрідність японського будинку має вплив натура його господаря. Розсувні стіни відображають прагнення злитися з природою, замість того, щоб відгородитися від неї.
Гейша. Японці звикли ділити жінок на три категорії: для домашнього вогнища й продовження роду — дружина; для душі — гейша з її освіченістю; для плоті — ойран — дівчина з бару. Час, проведений з гейшами,— це пам'ятна подія. Гейші запрошуються, щоб позмагатися з чоловіками в знанні поезії, виконати церемонний танець. У дослівному перекладі слово «гейша» означає «людина мистецтва». Гейша — це людина, яка вміє розважати чоловіків, причому не тільки умінням співати, танцювати, але і своєю освіченістю.
Японці говорять, що Японія починається з Токіо. Токіо з приміською зоною посідає перше місце у світі за кількістю населення (26 млн чол.). Токіо росте і вгору (50-60-поверхові хмарочоси на антисейсмічних фундаментах), і вниз (підземне будівництво), і вшир. Токіо відзначається дуже хаотичною забудованістю. Загальна довжина вулиць Токіо складає 22 тис. км, що перевищує половину довжини екватора. При цьому більшість вулиць взагалі не має назв. Таблички з цифрами вказують номер району, блоку, номера квартир.
Японський характер — у чому його особливості?Японці надзвичайно ввічлива нація. Співрозмовники тільки те й роблять, що вклоняються і кивають один одному, навіть тоді, коли розмовляють по телефону. Японець ніколи не стане категорично заперечувати, він майже ніколи не говорить «ні», навіть, коли не згоден. Тому Японія отримала назву «країни, де не сперечаються». Ввічливість японців ніби підкреслюється їхнім зовнішнім виглядом, як правило, всі вони надзвичайно охайні.
Японський характер — у чому його особливості?Майже на кожній вулиці японського міста Сендая розташовані ящики з парасольками. Виявляється, що, коли японця застає зненацька дощ, він просто візьме одну з парасольок, коли дощ закінчиться — покладе її в найближчий ящик. Це підкреслює ще одну рису японців — чесність. Японців важко змусити вийти з себе. Японський етикет вважає неввічливим перекладати свої турботи на інших і виказувати надлишок радості. Японці не сприймають індивідуалізм. Японське суспільство — це суспільство груп. Кожен японець відчуває себе частиною будь-якої з них — чи то сім'ї, чи общини, чи фірми. Японці багато читають, люблять подорожувати.
Має свої особливості і японська система виховання та навчання дітей. Виховання базується не на погрозах, а піклуванні. Малюку нічого не забороняють. Від дорослих він чує лише попередження: «З тебе будуть глузувати, на тебе розлютяться. Дивись, у дім більше не ввійдеш»,— застерігає японська мати дитину, таким чином погрожуючи їй відлученням від сім'ї — першої общини. Діти пізнають перші обмеження вже в шкільні роки. Курс шкільного навчання в Японії триває 12 років, шість із яких припадає на початкову школу. Це пояснюється виключною складністю японської мови. Учні повинні засвоїти мінімум 1850 ієрогліфів. Насправді для читання книг і газет необхідно знати близько 3 тисяч.
Освіта. Університет для свого чада — найзаповітніша мрія батьків. Їй підпорядковане все життя дитини, і дуже часто ключем для здійснення цієї мрії стає постійне зубріння. Змалку дітей навчають за прислів'ям: «Будеш читати чотири голини — потрапиш до вузу»В Японії нараховується майже 200 університетів, це більше, ніж в усій Західній Європі. Кількість бажаючих здобути вищу освіту постійно збільшується. І японців не зупиняють ніякі труднощі на цьому шляху — ні складні конкурси, ні висока плата за навчання, тому що після закінчення університету можна влаштуватися на престижну фірму. За даними статистики: до 25 років 40% японських юнаків здобувають вищу освіту, це вдвічі більше, ніж у США.
КімоноЇх існує декілька різновидів: чоловічі й жіночі, верхні й нижні. Чоловічі кімоно мало чим відрізняються від жіночих, хіба що стриманішим забарвленням. Чоловіки запинаються на стегнах, зав'язуючи вузол праворуч або ззаду. Жінки перехоплюють кімоно на талії або вище та зав'язують пояс бантом із заду.
Про чайну церемонію. Відбувається ця церемонія в чайній кімнаті, де панують сутінки. Посередині кімнати — квадратна заглибина, де у керамічній корчазі жевріє деревне вугілля. Тут стоїть посудина з окропом. Дерев'яним черпаком господиня набирає воду і ополіскує фарфорову піалу, потім ретельно витирає її край білосніжною лляною серветкою. Кладе впіалу розтертий в найтоншу пудру порошок зеленого чаю. По краплинах наливає окріп і починає збивати бамбуковою мітелкою, аж поки зеленувата, схожа на крем піна, не підніметься до країв піали. Чайна церемонія з суворо визначеними рухами, їх красою і розміреністю, заспокоює душу, виховує стриманість і врівноваженість.
Кендо – це вид фехтування, в якому замість шпаг використовуються бамбукові палиці. Одяг кендоїстів — довгі чорні спідниці, рукавички та шоломи. Борці сумо мають незвичайний зовнішній вигляд. Особливо вражає їхня вага, яка перевищує 120-170 кг. Назва дзюдо складається з двох слів: дзю перекладається як «шлях», до — «вміння триматися».
СамураїЦе японські вояки. Вони несли службу в знатних феодалів, яким присягали на вірність. За хоробрість їх нагороджували землею, але при цьому вони мали бути готовими в будь-який момент віддати життя за свого хазяїна. Наприклад, якщо в бою гинув хазяїн, якому служив самурай,— той вважав своїм обов'язком заподіяти собі смерть, тобто здійснити харакірі. Найбільше самурай боявся проявити слабкість.