Загальні відомості про дизайн

Про матеріал
Тема уроку: «Загальні відомості про дизайн» Мета: Засвоєння знань про дизайн як важливу складову проектування, його завданнята вимоги до формоутворення предметного середовища, а також про закони, прийоми і засоби композиції як основи дизайну. Формування вмінь виконувати завдання зі складання різних видів композиції. Розвивати логічне, образне та критичне мислення, творчу уяву. Виховувати основи естетичної культури.
Перегляд файлу

»

 

Вступ

   

         Метою профільного навчання є забезпечення загальноосвітньої підготовки учнів, їхня поглиблена допрофесійна підготовка, спрямування старшокласників на раннє життєве та професійне самовизначення.

Концепцією профільного навчання в старшій школі серед основних напрямів профілізації в технологічному напрямі визначено і навчальний профіль "Дизайн", який реалізується під час викладання за програмами "Основи дизайну", "Ландшафтний дизайн", "Промисловий дизайн", "Етнічний дизайн", "Графічний дизайн", "Дизайн середовища".

           Методична розробка  «Художнє конструювання об’єктів технологічної діяльності» з предмету «Технології» включає плани-конспекти уроків, мультимедійний супровід до уроків, роздатковий матеріал для перевірки доступності викладання. Так як основне завдання  предмета «Технології» -проектування, а дизайн є однією з його основних і невід’ємних складових, то даний уроки мають сформувати у учнів загальні принципи формоутворення предметного середовища і об’єктів праці за законами дизайну.

 

 

 

Тема уроку: «Загальні відомості про дизайн»

Мета: Засвоєння знань про дизайн як важливу складову проектування, його завданнята вимоги до формоутворення предметного середовища, а також про закони, прийоми і засоби композиції як основи дизайну. Формування вмінь виконувати завдання зі складання різних видів композиції. Розвивати логічне, образне та критичне мислення, творчу уяву. Виховувати основи естетичної культури.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Матеріально-технічне забезпечення: мультимедійний проектор, ноутбук, екран.

Дидактичне забезпечення:

конспект, мультимедійний супровід до уроку,  роздатковий матеріал.

Міжпредметні зв’язки: математика, фізика, художня культура

Хід уроку:

І. Організаційна частина

Перевірка наявності учнів

Перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація знань

 Повідомлення теми і мети уроку

Мотивація уроку

Кожному із нас необхідно володіти загальними поняттями про дизайн, щоб

будувати своє життя за законами краси. Тому важливо не тільки знати основні принципи дизайну, а і уміти виготовляти об’єкти праці за його законами,користуючись прийомами і засобами виразності.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Завдання уроку:

• з’ясувати сутність понять: дизайн та художнє конструювання;

• визначити основні вимоги дизайну до формоутворення;

виявити види, категорії і властивості композиції.

 Дизайн як символ сучасної цивілізації.

Дизайн увійшов практично в усі галузі діяльності людини і став основною

рушійною силою естетизації предметного середовища. Дизайн застосовується під час створення будь-якого технічного промислового виробу, в будь-якій сферілюдської життєдіяльності.

 Як ви розумієте поняття «дизайн»?

Слово дизайн, як правило, пов’язують з багатьма речами, які нас оточують і,

переважно це красиві, привабливі речі із сучасними формами та кольором.

А чи задовольняє Вас сьогодні лише поняття «красива річ»?

 Що ще ви хочете від «красивої речі»?

Дизайн, як творчий процес поділяють на:

Художній дизайн – створення речей з точки зору естетичного сприйняття; Технічну естетику – науку про дизайн, враховуючи всі аспекти, і перш за все конструктивність, функціональність, комфортність виробництва, експлуатації, утилізації технічного виробу.

Дизайн – це творчий метод, процес та результат художньо-технічного

проектування промислових виробів, орієнтований на досягнення відповідності створюваних виробів можливостям та потребам людини, як утилітарним так і естетичним.

В умовах сучасної цивілізації дизайн набуває важливого значення. Це найрозвинутіша галузь людської діяльності, яка поєднує естетичну і технічну

сторони виготовлення промислових виробів. Ця діяльність є практикою дизайну, яка називається художнє конструювання.

Художнє конструювання – це взаємодія двох видів діяльності, що поєднує

естетичну і неестетичну діяльність у галузі матеріального виробництва.

Завдання дизайну - формування гармонійного предметного середовища, що

найбільш повно задовольняє матеріальні і духовні потреби людини.

 Композиційні закони, прийоми і засоби

На чому ґрунтується дизайнерське проектування?

В основі художньо-конструкторської діяльності лежить композиція.

Як ви думаєте, що таке композиція?

Композиція – це творчий процес побудови художнього твору – організація,

розположення і зв’язок різних графічних елементів за законами дизайну.

Види композиції.

 Фронтальна композиція – це композиція, що розташована в одній площині.

 Об’ємна – це композиція виробу, яку ми сприймаємо з усіх сторін.

 Глибинно-просторова – ця композиція, що виконується з передаванням глибини простору.

Композиційна якість.

Однією з умов виразності при створенні композиції є композиційна якість. Вона складається з гармонійності, співрозмірності та цілісності, які є важливими факторами естетичної досконалості виробів.

Гармонійність форми відсутністю протиріччя між різними геометричними та фізичними (колір, маса, фактура) характеристиками.

Співрозмірність форм частин композиції повинна бути у такому співвідношенні, яке створює правильний масштаб для зорового сприймання кожноїз них. Основу співрозмірності або масштабності становлять усталені уявлення про нормальні розміри і маси предметів та їх частин.

Цілісність форми можна досягти відбором таких фізичних і геометричних

характеристик частин композиції, за яких вона сприймається як єдиний

закономірний організм.

Закони композиції.

У композиції художньо конструкторських виробів діють такі закони:

Закон масштабу. Серед об’єктів художнього конструювання трапляється чимало предметів, які мають однакову форму, але різні розміри, що викликано певними функціональними вимогами.

Наведіть приклад.

Найзручнішими у користуванні є предмети оптимальних розмірів. Звідси випливає, що людина, як користувач речей є своєрідним масштабним еталоном.

Використання масштабів зводиться до трьох основних моментів.

Перший - застосування звичайного антропометричного масштабу, виходячи із того,хто тим предметом має користуватися, чоловік, жінка чи дитина.

Другий – у зменшеному масштабі випускають значну частину сувенірних виробів.

Третій момент зводиться до свідомого збільшення масштабу, що сприяє вияву відчуттів урочистості, піднесеності, декоративності. У цьому масштабі виготовлялипереважно твори, які пов'язанні з оформленням інтер'єру, ритуальні і культові предмети.

Закон контрасту.

Закон контрасту в композиції – художник вільний у виборі тотожностей,

нюансу чи контрасту.

Як ви гадаєте, що таке контраст? Наведіть приклад.

Контраст означає чітко виявлену протилежність відповідних властивостей

предмета, стану композиції.

Нюанс – мінімальна зміна образотворчих якостей, властивостей, стану.

Тотожність – це повторення цих якостей. Тотожність характеризує найпростішу композиційну залежність повторення різних метричних, ритмічних, пластичних, тональних, кольорових величин.

Для того щоб контраст або нюанс став засобом гармонізації, потрібно скласти йому пару — тоді з'явиться можливість для порівняння. Наприклад, контраст великого і малого елемента, округлого й квадратного, чорного й білого, зеленого й червоного, гладкого й шорсткого й т. ін. Як тільки з'явилося це порівняння, з'явилося і співідношення кількості білого і чорного, зеленого і червоного, малого і великого.

Контраст, нюанс і тотожність як засоби гармонії народжені самою природою і цілком успішно в ній співіснують: розмаїття відтінків у звичайній траві – це

колірний нюанс. В одній рослині можна побачити повторення форми листя: більші знаходяться знизу, та чим вище, тим дрібніше вони стають. Це нюанс форм. Тут же можна помітити і нюанс кольору: нижнє листя вже пожовкло, середні яскраво пофарбовані, а верхні бліді. А якщо квітка складається з подібних пелюсток, то це тотожність. Цей приклад доводить, що засоби гармонізації — контраст, нюанс, тотожність – підказані митцю самою природою.

Композиційні прийоми.

При створенні композиції користуються такими прийомами, як ритм, метр, симетрія, асиметрія, статика і динаміка.

Що таке ритм? Де його використовують?

Ритм властивість, що характерна для багатьох явищ природи, в тому числі йдля життя людини. Як відображення закономірностей реального світу, ритм ввійшов у всі види мистецтва, став одним з необхідних засобів організації художньої форми. У музиці, в танці він проявляється як закономірне чергування звуків або рухів. В архітектурі, образотворчому і декоративному мистецтві відчуття ритму створюється чергуванням матеріальних елементів у просторі. Час у такому ритмі замінено просторовою протяжністю, часова послідовність - просторовою.

Ритм як композиційний прийом художнього конструювання – це повторення

елементів об'ємно-просторової і площинно-орнаментальної форми та інтервалів між ними, об'єднаних подібними ознаками (тотожними, нюансними і контрастними співвідношеннями властивостей тощо).

Важливе значення для ритму має напрям. Ритмічна організація композиційних елементів (наприклад, взаємного розміщення орнаментальних мотивів на площині) може здійснюватися в одному, двох або чотирьох напрямах (сітчаста композиційна схема орнаменту).

? Що таке симетрія? Де ми її часто зустрічаємо?

Симетрія як композиційний прийом - це чіткий порядок у розташуванні, поєднанні елементів частин відповідної структури виробів. Принцип симетрії зустрічається у природі (наприклад, кристали, листочки, квіти, метелики, птахи, тіло людини та ін.). Симетріявносить у об’єкти художнього конструювання порядок, закінченість, цілісність.

Відомо три типи симетрії.

Дзеркальна симетрія. Фігури або зображення розміщенні в одні площинні, діляться лінією на однакові частини, аналогічно відображенню в дзеркалі. Цим типом симетрії наділена більшість об'єктів рослинного і тваринного світу, а також людина.

Осьова, трансляція або перенесення частини форми предмету відносно вісі.

Симетричні фігури, що суміщаються на площині одна з одною, можуть переноситися вздовж однієї або двох осей.

Гвинтова або циклічно-обертова, застосовується для об'ємних тіл обертання.

Симетрична фігура рівномірно переміщується щодо осі, перпендикулярної до центра основи, обертається навколо неї, залишаючись у межах кривої.

Порушення симетрії може застосовуватися з метою посилення виразності форми та її гострішого емоційного впливу на людину.

Асиметрія - відсутність будь-якої симетрії. Асиметрія виражає невпорядкованість, незавершеність. У композиційному рішенні об’єктів художнього конструювання симетрія і асиметрія є важливими прийомами організації цілісної форми.

Динаміка і її протилежність статика (урівноваженість) діють на емоції,

визначаючи характер сприйняття форми виробу. Контраст відношень створює динаміку як «зоровий рух» у напрямі переважаючої величини. Це однаково стосується об'ємних і площинно-орнаментальних форм.

Засоби виразності.

Художники-конструктори у своїх виробах застосовують різноманітні засоби

емоційно-художньої виразності, а саме: фактуру, текстуру, колір, графіку, пластичність і ажурність. Три перші цілком залежать від природних властивостей матеріалу та технології його обробки. Так, фактура, текстура і колір дерева, з якого зроблений предмет,можуть викликати не однакові чуттєві емоції при користуванні цим предметом. Вони можуть нести відчуття легкості або вагомості, досконалої вишуканості, довершеності й лаконічної простоти або звичної буденності.

Фактура - формування поверхні твору. Її поділяють на природну і технологічну. До природної відносять фактуру поверхні, яка не обробляється. Наприклад, природна фактура кори дерева, рогу оленя, каменю. Технологічну фактуру одержують у процесі відповідної обробки матеріалів: різання, тесання, кування, карбування, шліфування або внаслідоквиготовлення самих творів: плетіння, ткання, вишивання тощо.

Текстура - природний візерунок на поверхні розрізу деревини, деяких мінералів, рогу, утворений різноманітними шарами матеріалу. Вона буває простою і складною, вигадливою і навіть примхливою. Малюнок текстури буває дрібний і великий, слабо і чітко виражений.

Графічність - позитивна якість композиції, яка своїми елементами ітрактуванням нагадує графіку або має з нею спільні засоби виразності: лінії, крапки, плями, силуети.

Колір – це властивість тіл викликати те чи інше зорове відчуття згідно зіспектральним складом відбитого або випромінюваного ними світла. Кольори поділяють на дві важливі групи: хроматичні й ахроматичні. До групи ахроматичних відносяться білий, сірий і чорний кольори. Вони характеризуються лише кількістю відбитого світла або неоднаковим коефіцієнтом відбиття.

Підсумки уроку.

Отже, ми розглянули загальні відомості про дизайн. То ж дайте відповіді на такі питання:

Що нового ви дізналися на уроці?

Чи можна скористатись отриманими знаннями у повсякденному житті? Де, за

яких умов це може бути?

 Аналіз діяльності учнів.

 Оголошення та мотивація оцінок.

 Домашнє завдання

Завдання: скласти ритмічну композицію з геометричних фігур (коло, квадрат,

трикутник).

«Технології» 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мультимедійний супровід до уроку

 

 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Технології, 10 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
10 березня 2025
Переглядів
379
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку