День іменинника - свято без віку
Мета: привітати всіх учнів з днем народження; ознайомити присутніх із традиціями та історією виникнення свята; розвивати кмітливість, швидкість реакцій, вправність, артистичність; виховувати почуття дружби, колективізму.
Хід заходу
Зал прикрашений повітряними кульками, квітами
Учитель:
Доброго дня всім присутнім у цьому залі! Я рада вітати гостей, особливо батьків, бабусь наших учнів, бо у нас сьогодні родинне свято. А ще воно незвичайне: ми зібралися тут, щоб привітати з Днем народження… усіх учнів 8 класу. Плануючи цей захід, мені хотілося зробити приємне вам, діти. У декого це свято влітку, у когось воно у вихідний день, і, можливо, пройшло не так, як хотілося, тому сьогодні без уваги не залишиться кожен учень. Отож починаємо наш День іменинника під назвою « День іменинника - свято без віку»!
Учитель:
У хурделиці й морози, снігові замети
Зірочками в небі народились діти.
Засіяли, засвітились вогники у сім’ях,
Стали рідними дітьми у своїх родинах.
Взимку народилися:
Кириченко Віктор 23.12. 2003
Дивульська Тетяна 21.01. 2004
ФедуловаКатерина 15.01. 2004
Івасішина Анна 23.02. 2004
Під музику « День народження» заходять учні і займають почесні місця
Учитель:
Веселі пахощі весни на крилах вітру принесли
Діток маленьких мамі й тату, а ще і радості багато!
Дала природа їм тепло, і світло, і росу, й красу!
Усе, що треба для дитини.
Щоб виросла із них Людина!
У перший день весни, 1 березня, народилася наша Шахаєва Рената, а 12 березня - Огородніков Данило. Привітаємо їх!
Учитель:
Літо раділо, літо співало, бо народилося діток багато!
Сильні, сміливі у нас хлопчаки!
Майбутні наші захисники!
Улітку святкують своє свято такі учні:
Білоножко Віталій 27.06.2004
Котонович Владислав 26.07. 2004
Пономаренко Єгор 12.08. 2003
Пьянзін Максим 21.07. 2004
Учитель:
Красива Пушкінська пора!
Осінняя сумна пора!
Та звеселяють її ті,
Що народились восени.
Це:
Святний Кирило 30.09. 2004
Бойко Кирил 03.10. 2003
Гринишак Микита 08.10. 2003
Піляєва Дар’я 26.10. 2003
Богомолов Дмитро 29.10.2003
Рашевська Олена 26.11. 2003
Учитель:
- Отже, іменники на місці, гості теж. Починаємо!
- А чи знаєте ви, коли саме виникла традиція святкувати дні народження?
З різних джерел можна дізнатися, що ще в Стародавньому Римі відбувалися святкування днів народжень. Також кілька згадок про святкування є і в Біблії.Звичай запалювати свічки зародився у греків... Круглі паляниці з запаленими на них свічами клали на жертовник в храмах Артеміди в день її народження. Ряд дослідників вважають, що святкування днів народжень раніше носили релігійно-культовий характер. Спільне святкування в колі друзів захищало народженого в цей день від зла і злих духів.
Почнемо із походження свята, яке ми називаємо днем народження. Виявляється, що ще в Давньому Єгипті існувала традиція святкування, однак таке дійство могли дозволити собі лише фараони й царі. Зате день народження вони робили з розмахом! Окрім усіляких напоїв і наїдків, видатні люди Єгипту запрошували на свято слуг і рабів, а також проявляли неабияку милість - випускали в цей день ув’язнених.
Про традиції святкування день народження у різних країнах розкажуть нам самі іменинники.
Учень 1. Вражають своїм умінням святкувати греки. Право на день народження у Греції мав лише глава сім’ї – чоловік, батько, а жінки з дітьми залишалися осторонь. Ну, повний патріархат!
Учень 2. Християни, на відміну від єгиптян і греків, взагалі не святкували днів народжень. Вважалося, що світ – місце для скорботи й печалі, тому радісною новиною є не народження, а позбавлення від гріхів. Згодом таке бачення набуло м’якшого втілення, і, починаючи з XII століття, дні народження, як чоловіків, так жінок і дітей, почали святкуватися.
Учень 3 Винахідниками дитячих днів народжень стали німці. У них існувала традиція, за якою потрібно було розбудити на світанку дитину й подарувати пиріг. Свічок мало бути стільки, скільки років виповнилося. Пиріг не різали одразу, а чекали, доки малюк загадає бажання й задує усі свічки. Бажання обов’язково здійсниться, якщо про нього нікому не казати.
Тягати за вуха, як виявилося, - це стародавній звичай. Наші предки думали, що такі «вправи» допоможуть відігнати злого духа.
Учень 4. В Англії іменинника беруть за руки-ноги і підкидають стільки разів, скільки виповнилося винуватцю свята, та ще й додають рік на щастя. В Ізраїлі, той, у кого день народження, може відчути себе королем чи королевою. Спитаєте, чому? Уся справа в тому, що іменинника піднімають угору разом зі стільцем. Дотепні канадці мастять кінчик носа маслом, щоб невдачі хапали за слизький ніс і тікали.
Учень 5. А за славнозвісний гімн дня народження «Happy birthday to you» нам слід дякувати сестрам-вчителькам із Кентуккі. Адже вони у 1893 році склали пісню, якою вітали іменинників із днем народження. На сьогодні, як свідчить Книга рекордів Гіннеса, - це найпопулярніша пісня у світі!
Звучить пісня «Happy birthday to you»
Іменинники танцюють флешмоб
Учень 6. Африканські країни багаті на свої ритуали. Так, діти, які досягнули певного віку, щоб потрапити у плем’я, мусять пройти випробування. До того ж, африканці вельми скупі на дні народження. Для прикладу, члени одного з африканського племені святкують власний день не частіше, ніж раз на вісім років. Північній Африці прийнято святкувати свій день народження тільки двічі в житті: 1 раз при появі на світ , а другий раз у 52 роки (тому що це вік пророка Магомета).
Учень 7. Найбільш нещасні іменинники живуть в Японії. Там день народження не відзначається взагалі. Вітають лише батьків з річницею вчиненого ними подвигу - народження дитини. Для дітей же є тільки свята трьох, п'яти і семи років - «Сіті-Го-Сан», він один для всіх дітей і відзначається в певні дні, які можуть не збігатися з вашим особистим днем народження. Подарунки ж в Японії прийнято дарувати тільки до 60, 70, 79, 88, 99-річчя.
Учень 8. Українці теж не стояли осторонь, коли всі інші народи дружно складали звичаї до дня народження. Тому, завдячуючи нам, з’явилася традиція дарувати торти. У давнину українці випікали короваї, але до нас цей обряд прийшов трохи «осучасненим». Замість короваю в наші часи печуть смачні тортики. Слов'янські повір'я свідчать, що, коли людина з'являється на світ, до її колиски приходять три духи: Горе, Недоля і Кручина та насилають на дитину страждання. Вони не щадять ні бідних, ні багатих. Ось тільки вони – солодкоїжки, і якщо біля колиски новонародженого або в тій ж кімнаті поставити блюдце з медом, солодку булочку і чарку з червоним вином, то Горе, Недоля і Кручина накинуться на солодощі та пощадять новонародженого.
Учень 9. Зірка - символ душі людини, надія і сила, (провідний) вищий дух, що веде за собою. Це дух-охоронець, який оберігає від нещасть, дає сил до життя і виконує заповітні бажання. На землі символом провідної зірки є полум'я свічки. З цим переказом пов'язаний звичай запалювати на день народження свічки і гасити їх, своїм диханням, загадуючи бажання. Кількість свічок, рівне числу, скільки виповнюєтсья років, показує накопичений потенціал, досвід, без якого виконання бажання неможливе.
Свічки, розташовані по колу, створюють "кільце сили" і наділяють енергією, необхідною для виконання бажання.
Під ліричну музику учні запалюють свічки, загадують бажання і гасять їх
Учитель:
- Отож, тепер ви точно знатимете, що означають ті чи інші традиції, і не будете ображатися, коли вас тягатимуть за вуха. І нікому-нікому не розкажете про те, що загадали, задуваючи свічки на тортику.
А зараз прийшов час подарунків! А чи знаєте ви, що ні в якому разі не можна купувати подарунок самому собі, а потім віддавати його комусь, щоб людина подарувала ніби від себе. Це стирає енергію удачі, закладену в кожному подарунку. Існують речі, які дарувати заборонено, оскільки це може призвести до нещастя. Іноді буває, що гості, спеціально чи мимоволі, своїми подарунками можуть завдати винуватцеві події "енергетичного удару". До сліз і неспокою - дарувати носові хустки, зубні щітки, мило, мочалки, щітки, швабри, пральний порошок та інші миючі та засоби чищення.
Гра «Хто швидше відкриє подарунок?!»
передають по колу загорнутий у папір приз. Музика зупиняється. Той, у кого в руках залишився подарунок, починає його розкривати. Якщо музика починає знову звучати, пакунок передають далі і т.д. Хто швидше добереться до сюрпризу, тому він і дістанеться!
Учитель:
- А зараз пора прийшла «пригостити» гостей смачненьким: «смачними» словами, які вгадаєте самі ( Хто відгадує, отримує смаколики)
1. Довгоніжка хвалиться:
Я чи не красуня?
А всього-то кісточка,
Так червоненька кофтиночка. (Вишня.)
2. Збираються в корзинки
Товстобокі матрьошки.
У зелених хустинках,
Сарафани в горошках.
А матрьошки все гарні
Дуже солодкі і смачні. (Полуниця).
3. Кругле, рум’яне,
Соковите і солодке,
Дуже ароматне,
Наливне, солодке,
Важке, велике,
Що це таке? (Яблуко.)
4. Яскравий, солодкий, наливний,
Весь у обкладинці золотий.
Чи не з цукеркової фабрики,
З далекої Африки. (Апельсин.)
5. Синій мундир,
Тепла підкладка,
А в середині солодко. (Слива.)
6. Буси червоні висять,
З кущів на нас дивляться.
Дуже люблять намиста ці
Діти, птиці та ведмеді. (Малина.)
Гра «Малюнок із закритими очима»
У грі беруть участь іменинники. Їм зав’язують очі, перед ними кладуть аркуш А4, дають фломастер. Завдання у всіх однакове — прикрасити «торт». Хто найкраще із завданням упорається нагороджується маленьким тортиком.
Гра «Весела»
Виконується пісня
Учитель:
— І ось настав час справжніх подарунків для наших іменинників (вручаються пам’ятні подарунки).
Побажання іменинникам від батьків, які дарують коровай
Учитель:
Як сонячний день
Як чудова казка
Нехай життя ваше буде
Весь час прекрасним!
Будьте добрими,
Будьте красивими,
Будьте веселими
Добрими, милими.
Щоб щастя і радість в усмішці світилися.
Щоб всі побажання здійснилися!
Бурхливі оплески нашим іменинникам!
- Запрошуємо всіх на святкове чаювання ( Під час чаювання учні розважають батьків номерами художньої самодіяльності)
Використані джерела: Інтернет- ресурси1uholiday.biz/?p=295; https://kultorg.jimdo.com/сценарії/день-іменинника/
Перегляд:
Березюк, Т. В. День іменинника : [сценарій] / Т. В. Березюк // Виховна робота в школі. – 2014.
Дудкін, О. М. День іменинника: [сценарій виховного заходу] / О. М. Дудкін // Виховна робота в школі. – 2009.