Тема: Закріплення і узагальнення знань про « ІМЕННИК » як частину мови.
Мета: розширити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови; перевірити знання, вміння, навички учнів знаходити іменники серед інших слів, визначати рід, число іменника; активізувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення, чуття мови, творчі здібності; виховувати самостійність, цілеспрямованість, любов до природи рідного краю.
Обладнання: малюнки птахів, прислів’я, картки із завданнями, дидактиний матеріал, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
2. Аутотренінг ( які ми на уроці).
У – уважні,
Р – розумні,
О – оперативні,
К – кмітливі.
Отже, девіз уроку :
Не просто слухати, а ...(чути),
Не просто дивитись, а … (бачити),
Не просто відповідати, а … (міркувати),
Дружно і плідно …(працювати).
ІІ. Оголошення теми, завдань уроку
Тема нашого уроку „Узагальнення знань про іменник”. Наше завдання
узагальнити знання про іменник, одержані на попередніх уроках.
1. Робота в парах. Гра «Склади план уроку»
Прочитайте прислів’я (на аркушах):
- Пронумеруйте прислів’я в такому порядку, щоб відтворити послідовність дій нашого уроку.
(Правильні відповіді )
2. Хто багато робить, той і багато вміє.
3. Зробив діло – гуляй сміло.
1. Добрий початок – половина роботи.
- Молодці. У нас добрий початок і я сподіваюсь, що ми з вами виконаємо багато цікавих завдань.
2. Мотивація навчання учнів
Метод « Очікування»
- Яким же ви уявляєте цей урок ? Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Давайте зробимо рекламу нашого уроку.
Урок буде: цікавим, творчим, науковим, розвивальним.
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Ви маєте:
3. Метод « Кубування»
(Завдання записані на кожній грані куба)
4. Каліграфічна хвилинка
- Розгорніть зошити, запишіть дату і вид роботи. Зверніть увагу на завдання для каліграфічного письма
Зз зз зи зм ма им
- Яке слово можна утворити з цих буквосполучень ? ( зима )
- А що означає слово зима ? ( прийшло воно до нас з індоєвропейської мови і означає «холодна, неприємна пора» )
- Які слова-іменники у вас постають в уяві, коли чуєте слово «зима»?
5. Метод « Асоціативний кущ»
Сніг лід іній бурулька
сніжинка З И М А лижі санки
сніговик мороз
- Який гарний снігопад зимових слів ви влаштували!
а) Проблемна ситуація.
- Яку літеру треба писати у слові з..ма? Доведіть.(букву и, перевірне слово - зими).
- Доберіть спільнокореневі слова до слова зима. (Зимонька, зимовий, зимувати).
- Розберіть за будовою слово зимонька.
б) Зима заморозила речення про себе і воно розірвалося на окремі слова, спробуйте їх скласти і прочитати.
юмоиЗ ньдеок, кя вмаріко оснок.
- Запишіть утворене речення .
в) Коментоване письмо
Зимою деньок, як комарів носок.
- Назвіть слова, що означають назви предметів.
ІІІ. Закріплення основних умінь і навичок
1. Вибірковий диктант.
- Послухайте вірш і зловіть «зимові » іменники, запам’ятайте їх.
ЗИМОВИЙ РАНОК
Якось вранці на поріг
Випав білий-білий сніг.
Біла стала вся земля,
Річка, луг, ліси й поля.
Засвистіла завірюха,
Морозець щипа за вуха.
Діти кажуть «Все дарма!
Це ж чудово! Це ж зима! Г. Шевчук
- Запишіть їх. Які слова ви виписали? (взаємоперевірка)
- Чим цікаві виписані іменники ? ( пов’язані з зимовою порою )
2. Метод «Дискусія» (робота в малих групах)
- А зараз проведемо дискусію по питанню «Зима - найкраща пора року ? »
( Дискусія – публічне обговорення спірного питання )
І група – стверджує,
ІІ група – заперечує,
ІІІ група – переконує.
( Діти утворюють групи, обговорюють питання та по черзі в мікрофон висловлюють свої міркування .)
4. Гра «Посели в будиночок слова»
На дошці прикріплені 3 будиночки з підписом:
Назви міст і сіл; прізвища, імена,по-батькові; назви річок.
( Одеса, Франко, Мукша, Абрикосівка, Київ, Марина, Дніпро, , Петрович, Тиса, Степан, Львів, Іванівна, Поділля).
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити –
Свої сили відновити.
5. Зорово – слуховий диктант
Прочитайте текст :
Надворі лютий. Усе навколо біле. А яке гарне деревце горобини ! Червоногруді снігурі обсипали його і ласують ягідками . Ці птахи - наші гості.
Разом з ними прилітають шишкарі, омелюхи.
Діти, поставте годівнички і підгодовуйте пташок взимку!
- Що ми можемо зробити, щоб полегшити життя птахів узимку ?
(виготовити годівнички )
- Послухайте ще раз диктант і запишіть слова істоти і неістоти. (Перевірка)
Висновок : іменники можуть бути назвами істот та неістот.
6. Робота в парах.
- Прочитайте вірш. Випишіть іменники, які вжиті в множині в стовпчик.
- Записані іменники змініть так, щоб вони були вжиті в однині і запишіть поряд.
Одяглися люди в шуби,
Натопили жарко груби.
Білки гріються в дуплі,
Миші – в норах у землі
1 пара - працює біля дошки. Діти звіряють з правильно виконаною роботою біля дошки.
Висновок: іменники можуть вживатися в однині і в множині .
7. Гра «Хто більше знає ?»
За 2 хвилин до поданих загальних назв дібрати іменники – власні назви.
Місто …… річка …… письменник ….. кличка …..
Висновок: іменники можуть мати як власні так і загальні назви.
IV. Підсумок уроку
Метод «Мікрофон»
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Діти, мої очікування щодо вашої роботи справдились: ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на мої запитання.
- Які ваші враження від уроку ?
V. Домашнє завдання
- Виберіть завдання, яке вам було б цікаво виконати вдома:
* складіть кросворд із "зимових слів" іменників, у якому ключовим буде слово іменник.
* виписати з читанки п'ять прислів'їв із іменниками, іменники підкреслити.
* скласти казку про іменник та його роль у мовленні.