Навчання грамоти 1 клас
Тема: Закріплення звукового значення букви «бе». Читання слів. Опрацювання тексту «Білки»
Мета: закріпити знання про букви Б, б та її звукове значення; формувати навички читання; розвивати усне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до тварин, природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1) Привітання
Діти: Доброго дня вам!
Доброго дня нам!
Доброго дня всім!
Вчитель: А тепер сідайте, діти.
Домовляємось не шуміти
Руки гарно піднімайте,
На уроці не дрімайте!
ІІ. Дихальні вправи
У садах, лісах блукає,
В жовті шати одягає.
Золотисту стелить поспіль –
Жде сестрицю білу в гості.
- Хто підкаже, про яку пору року йдеться?
- Отож, давайте вдихнемо останні пахощі осіннього листя.
- Уявили перед собою листочок. Подули так, щоб він ще трішки покружляв.
- Осінній холод іде на нас, закрили віконечко, від роботи нам дуже жарко, і так: холодно жарко.
ІІІ. Мовленнєва розминка
|
а |
о |
у |
и |
і |
е |
б |
|
|
|
|
|
|
бр |
|
|
|
|
|
|
(повільно, прискорено, швидко, весело, сумно, сердито)
- Який настрій беремо з собою?
- А коли весело, то хочеться писати, співати.
- От ми спробуємо сьогодні скласти ще одну чистомовку.
Би-би-би, би-би-би
В лісі виросли гриби.
Ба-ба-ба, ба-ба-ба
Швидко знайдемо гриба.
- А чи всі гриби можна класти в кошик?
- Гриби збирати треба дуже обережно, треба добре знати їстівні і отруйні.
- Збирайте тільки з дорослими. Гриби смачні, але здоров’я важливіше.
- А хто ж це любить гриби?
Сама мала, шубка в неї пухка
З гілки на гілку стрибає,
Шишки, горішки збирає.
(білка)
Діти, ви здивовані, і я також. Ми чекали ж білку. Хто ж може перетворити булку на білку. Що треба для цього зробити?
Молодці, що ви такі уважні.
Білочка хоче запросити вас сьогодні в гості. Ми будемо разом з нею повторювати вивчене про букву «бе» та її звукове значення, будемо читати слова, речення, текст. Отож, стрибаємо за білочкою, будьте уважні.
- На який пеньок стрибне білочка?
- На який пеньок білочка не стрибнула? Чому?
- На якому їй найкраще? Який найширший? Де найдовше слово? Яке найкоротше?
- На які групи розділимо слова? (дерева і тварини)
- Отож, перевіримо, як добре ви знаєте назви дерев і чи впізнаєте тварини. Змініть склади так, щоб утворилось нове слово
СИКАО |
ОСИКА |
ЕДМІДЬ |
ВЕДМІДЬ |
НАСОС |
СОСНА |
ОВКВ |
ВОВК |
ПАЛИ |
ЛИПА |
БАНКА |
КАБАН |
РЕЗАБЕ |
БЕРЕЗА |
БЕРБО |
БОБЕР |
IV. Щось уже ми й утомились (фіз. хвилинка)
Лапки дружно притиснули,
До стрибка приготувались.
Скік та скік збоку в бік,
Скік та скік збоку в бік.
За горішком потягнулись,
Шишку смачненьку зірвали.
Всі швиденько притаїлись
І за парти тихо сіли.
- Ви всі відпочили гарненько, тому давайте допоможемо зібрати білочці корзинку на зиму. Одна умова. Спочатку з’єднати звукові моделі з відповідними предметами. І так 1 звукова модель належить …
- І так, що із запропонованого білочка не хоче їсти біб. Але ви їжте чим побільше. Це дуже поживний продукт і вітамінний. А ще це дуже цікаве слово в українській мові: БІБ.
- А чим же воно цікаве.
- Молодці!
- І так, ми підійшли до самого лісу. Залишилося ще піднятися східцями.
V. Робота з підручником
- Відкрийте букварі на с.80. Всі побачили східці? Пробуємо читати
- А чи знаєте ви значення слова
брід - мілке місце в річці, де можна перейти її пішки;
брести – йти водою.
- Доки ми отут ходили східцями побачимо, що зробили бобри. Скоромовка
(Разом, швидше, швидко).
- А ми нічого не забуваємо. Тому, гляньте на ілюстрацію в букварі.
- Кого ви бачите на малюнку?
- Які ще речення можна скласти за цим малюнком?
- Якщо ви були уважні, то дайте відповідь на запитання нашого питай лика с.81.
- Де дупло білки?
- Де плавала рибка?
- Де зимував ведмідь?
- Кому важко користуйтесь підказкою
Білка-господинька
Весь ліс оббіжить, все смачненьке збере і на зиму. Коли інших підгодовують, то вона сама про себе дбає.
- Щоб ступати далі навчимося читати оці великі слова
Словникова робота
Бавитись
Заборонив
Збирали
Забули
Забрати
Турбувати
Запаси – все чим можна поживитись
Враз
Слова великі і ми всіх не візьмемо. Ми не будемо на уроці бавитись і нічого не забудемо.
Робота з текстом
Гімнастика для очей
- Що робили білки?
- Де бавилась дітвора?
- Що зробили діти, коли побачили тваринок?
- А білочки?
Що ви порадите діткам
Це правда? Чи так сказано в тексті.
VI. Підсумок уроку
- Як називається текст, з яким ми сьогодні працювали?
- Які звуки ви найчастіше чули. Чому?
Бо ми закріплювали вміння читати слова із буквами б, б’.
А чи все ви добре запам’ятали.
Ходити до лісу – так
Шукати гриби – так
Всі гриби класти в кошик – ні
Збирати ягоди – так
Ловити зайчиків – ні
Збирати пташині яйця – ні
Ламати дерева – ні
Спостерігати за тваринами – так
Милуватися рослинами – так
Бо, ліс – окраса, ліс наше багатство. То ж любуймося природою, бережімо її, цінуймо, бо ми її частинка.