Бесіда для учнів старшої школи про шкідливість та користь соціальних мереж. На допомогу класному керівникові та психологам і соціальним педагогам. Для учнів 8-11 класів.
Залежність молоді від соціальних мереж
Досить складно уявити сьогоднішнє життя людей різного віку без доступу до інтернету. Він є незаперечним благом цивілізації і багато в чому спростив наше життя. Інтернет-магазини дозволяють здійснювати покупки, не виходячи їх вдома, он-лайн трансляції замінили нам телевізор, новини і прогноз погоди оновлюються кожну хвилину. Але є ще один важливий фактор, через який школярі липнуть до екранів монітора цілодобово - соціальні мережі. У цій статті ми і обговоримо залежність молоді від соціальних мереж.
Кілька років тому, коли з'явилася одна з перших соціальних мереж, це викликало справжній ажіотаж. Кожен прагнув скоріше створити свій аккаунт і збільшити кількість друзів. Як того і слід було очікувати, з часом виникла проблема залежності молоді від соціальної мережі.
Первинною призначенням соціальних мереж було об'єднання людей. Завдяки їм з'явилася можливість підтримувати зв'язок на відстані. Багато відшукали своїх родичів, однокласників, друзів дитинства. Можливість листуватися в мережі значно економить кошти на мобільному рахунку, в особливості, якщо пакет послуг інтернету безлімітний, адже вам не доведеться дзвонити в іншу країну. Зручно вирішувати питання швидко, до того ж можна листуватися відразу з декількома людьми одночасно.
Позитивною рисою соціальних мереж стала можливість створення груп за інтересами. Кожен зможе знайти те, що йому до душі, починаючи від офіційних груп улюблених виконавців, закінчуючи обговоренням тропічних метеликів або модних новинок. Зручні такі групи для студентської молоді, адже завдяки їм завжди можна дізнатися новини університету, розклад або завдання з предметів.
А з іншого боку в чому саме ця функція викликала залежність у молоді. Один час навіть був справжній бум на набуття групи. У більшості випадків всі запрошення виявлялися рекламою, в кращому разі будь-яких товарів, а в гіршому порно-сайтів. За великим рахунком досить поставити фільтр на запрошення і проблема вирішиться сама собою, але це допоможе тим, хто проти подібних розсилок. Підлітки, яким з різних причин не вистачає батьківської опіки, надані самі собі і перші потрапляють в залежність від соціальних мереж.
Чи варто говорити, що таке спілкування в групах не призводить ні до чого хорошого.
Навіть затяті противники соціальних мереж іноді потрапляють в залежність від них. І причиною стає доступ до мультимедійних файлів. Завдяки соціалкам не доводиться витрачати час на пошук нового фільму або почутої по радіо пісні, тому що все це напевно вже є на чиємусь сторінці. А поки кліп вантажиться, ви починаєте переглядати картинки, фотографії, а потім і зовсім забуваєте, навіщо власне зайшли. Так ви поступово починаєте зависати в інтернеті без потреби.
Соціальні мережі, такі як Facebook, В Контакте, Твіттер, дозволяють бути в курсі більшості подій, що відбуваються в житті ваших друзів, знаменитостей. Вивішені в альбомах фотографії з минулого дня народження, вдалої поїздки, фотосесії, красномовні статуси - все це може виявитися брехнею, якщо тільки їх розмістив не ваш реальний знайомий. Але цікавість бере верх - і ви засиджуєтеся допізна, намагаючись не втратити новин і поступово впадаєте в залежність. Чим це загрожує? Відмовою від зовнішнього світу, сприйняттям людей виключно за профілями в соціальних мережах і попросту витраченим часом, який можна було провести разом з реальними друзями, дізнатися, як у них справи не по статусах, а за допомогою спілкування.
Залежність також викликають флеш-додатки. Особливо часто їй страждають люди, яким будь-які комп'ютерні ігри замінюють все інше. Проблемою в цьому випадку так само є викачка грошей. Купівля бонусних коштів, перехід на новий рівень. Охоплений азартом людина не контролює свої дії і здатний вкласти за такі бонуси кругленьку суму грошей.
Справедливості заради зазначимо, що вони найчастіше батьківські і такі витрати здійснюються, як правило, без їх відома.
Сюди ж можна віднести маніакальне бажання до підвищення рейтингу в мережі, щоб дарувати віртуальні подарунки, який природно зростає за платні смс-повідомлення. А якщо розібратися, то рейтинг лише дозволяє вам бути вище в списку друзів, і не більше того. Невже заради цього варто витрачатися? !
Але ж в іншому додатки можуть бути вельми корисні. Через них можна слухати радіо, перекладати тексти, перевіряти швидкість передачі даних. Просто поставте в настройках галочку, відхиляти всі запрошення і у вас не буде спокуси встановити непотрібну флешку.
Багато молодих людей стають заручниками віртуального іміджу. В залежність часто потрапляють ті, хто створив свій ідеальний образ, за допомогою аккаунта. Таким чином, люди намагаються самоствердитися, особливо якщо в реальності все не так безхмарно, як на сторінках їх профілю. Як правило, вони не прагнуть зустрітися в житті, бо бояться постати перед людьми такими, як вони є насправді. Такого роду залежність чревата психологічними розладами, замкнутістю і не бажанням виходити на контакт поза мережею.
В таких випадках необхідна допомога психолога.
Навіть якщо у вас немає такої проблеми, подумайте перед тим, як розміщувати особисту інформацію на своїй сторінці. У наш час соціальні мережі використовують не тільки для спілкування, а й для збору різноманітної інформації про людину. Якщо ж вам хочеться вказати контактний номер або адресу поштової скриньки, закрийте сторінку від сторонніх користувачів.
Залежність молоді від популярних соціальних мереж - бич сучасного суспільства. І слід докласти чимало зусиль, щоб побороти цю проблему. Якщо ваше життя деколи нагадує відомий анекдот: Зайшов в інтернет на п'ять хвилин - півтори години пройшло, то пора приймати заходи і відучувати себе від безглуздого марнотратства часу за комп'ютером. Не перетворюйте спілкування в переписку, краще беріть від соціальних мереж тільки корисне і вмійте вчасно натиснути кнопку вийти.
Бесіда на тему
«Залежність молоді від соціальних мереж»
Проведена з учнями 9 класу
Класний керівник: Перехристюк І.М.