Тема заняття: Число і цифра 0.
Мета заняття: Ознайомити вихованців з утворенням 0, визначити його місце у натуральному ряді, формувати вміння складати і розв’язувати приклади на додавання і віднімання з нулем, уміння порівнювати числа; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, обчислювальні навички; виховувати уважність, спостережливість, інтерес до математики та моделювання.
Хід заняття:
І. Організаційний момент
А тепер, сідайте, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати,
На занятті не дрімати,
Краще знання здобувати.
ІІ. Розминка
- Скільки хвостиків у 4 цуценят?
- Назвіть другий день тижня.
- Скільки місяців триває зима?
- Що зайве: ручка, зошит, дерево?
- Чого більше на лузі: квітів чи ромашок?
- Що спільного у снігу і ковдри?
2. Віршовані задачі
. Три веселі киці
Грались на травиці.
Враз одна сховалась.
Скільки киць зосталось?
. Дві білочки по горішки
Йшли із козубком пішки.
Три - вгорі собі скакали.
І подружок обскакали.
Як гадаєте, в скількох
Буде повний козубок?
. Заварила чайка чаю,
Запросила 8 чайок.
- Приходьте всі на чай.
- Скільки чайок? Відгадай!
-2-
3. Графічний диктант
- 1 клітинка по діагоналі ліворуч униз, 5 вниз, 1 по діагоналі ліворуч униз,
1 вниз, 1 по діагоналі праворуч угору, 1 вниз, 1 по діагоналі праворуч угору, 1 по діагоналі праворуч униз, 1 вгору, 1 по діагоналі праворуч униз, 1 вгору,
1 по діагоналі ліворуч угору, 5 вгору, 1 по діагоналі ліворуч угору. (Ракета)
Фізкультхвилинка
1, 2 – усі присіли,
Потім вгору підлетіли.
3, 4 – нахилились,
Із струмочка гарно умились.
5, 6 – усі веселі
Крутимось на каруселі.
7, 8 – у потяг сіли,
Ніжками потупотіли.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
1. Пояснення нового матеріалу. Гра «Чарівні фігурки»
- Покладіть перед собою 3 квадратики. Заберіть один. Скільки квадратиків залишилося?
- Як одержали два квадратики? (3 – 1 = 2)
- Заберіть ще один. Скільки квадратиків залишилося?
- Як одержали один квадратик? (2 – 1 = 1)
- Заберіть ще один. Скільки квадратиків залишилося?
- Як одержали 0 квадратиків? (1 – 1 = 0)
- Що позначає число 0? (Що квадратиків не залишилося жодного.)
2. Ознайомлення з цифрою 0
- Де ви зустрічалися із цією цифрою? (Під час вивчення числа 10, на початку числового відрізка.)
Кругла, наче буква О,
Цифра 0, або ніщо.
Як стоїть він сам – самісінький,
То й не значить нічогісінько.
Та як одиницю поруч
Ми поставимо ліворуч,
То із двох значків у нас,
Число 10 стане враз.
-3-
3. Робота з числовим рядом
- Назвіть числа від 0 до 10, від 10 до 0.
- Назвіть сусідів числа 1.
- На якому місці стоїть цифра 0 у числовому ряді? (На першому.)
- В Угорщині, у Будапешті поставлений пам’ятник нулю. Жодна інша цифра не удостоїлася таких почестей. Нуль менше одиниці, тому він і стоїть першим.
4. Гра «На що схожий нуль?»
( Діти називають предмети, що схожі на 0)
Нуль – діра без бублика,
Нуль – багатій без рублика,
Без країни своєї король.
Нуль – ніщо,
Ніскільки,
Нуль.
Нулик – круглий, мов Земля,
Всі рахують від нуля.
Арифметика проста:
Якщо нуль – долоня порожня.
Пишемо нуль,
І зрозуміло всім:
Тут чогось немає зовсім!
Можу назвати його м’ячем,
А хочеш, діркою назвем,
А можна бубликом,
Таким ось кругленьким.
Та як його ми не назвем,
Він називається нулем!
Пальчикова гімнастика
. Зімкнути пальці однієї руки в кулачок і постукати ними по долоні іншої руки.
. Повторити вправу, змінивши руку.
Гімнастика для зору
Очі закрили, побачили ніч.
Відкрили, закрили,
Ще раз повторили.
Дивіться, малята, синіє там даль,
А гляньте на носик –
Не всівся комар?
І знову повели очима
вліво, вправо, вгору, вниз.
Усі відпочили?
Тож берімось за діло!
-4-
4. Додавання і віднімання нуля
Кладемо на стіл коробку з 4 олівцями, а поруч кладемо порожню коробку.
- Скільки олівців у першій коробці?
- Скільки у другій?
- Скільки в обох разом?
- Який приклад складаємо? (4 + 0 = 4)
Висновок: Якщо до 0 додати число або до числа додати 0, то одержимо те саме число.
- Скільки олівців було в першій коробці спочатку? (4)
- Я забираю другу коробку. Скільки я забрала? (0) . Скільки залишилося? (4)
- Який приклад складаємо? (4 – 4 = 0)
Висновок: Якщо від числа відняти 0, то залишиться те ж саме число.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1 і 0, 0 і 7, 5 і 0, 0 і 0.
2. Віршована задача
До зайчика на обід
Прискакав дружок-сусід.
На пеньку зайчата сіли
І по п’ять морквинок з’їли.
- Скільки з’їдено морквинок?
- Який приклад складемо? (5 + 5 = 10)
- Із прикладу на додавання складіть приклад на віднімання. (10 – 5 = 5)
Висновок: Якщо доданки однакові, то приклади на віднімання збігаються.
- Який приклад на віднімання із числом 6 можна скласти, щоб вийшов нуль? (6 – 6 = 0)
3. Гра «Оживи цифру»
- Зобразіть нуль у вигляді сонечка. Передайте його характер (радість, байдужість, незадоволення).
V. Підбиття підсумків заняття. Рефлексія
- Яку цифру ми сьогодні вивчали?
- Чому у вірші про нуль сказано, що він не значить нічого?
(Тому, що цифра нуль позначає, що не залишилося жодного предмета).
- Що найбільше сподобалося?
- Що запам’яталося?