Про матеріал
Тема. Чарівна торбинка
Мета: учити дітей розрізняти і правильно називати квадрат і трикутник, пригадати геометричну фігуру - круг; продовжувати навчати прийому обведення контурів фігур; вправляти у розкладанні зазначеної кількості предметів (багато та один) на моделях фігур, розташованих ліворуч і праворуч одна від одної; закріплювати вміння розрізняти праву та ліву руки; познайомити з цифрою один; розвивати мислення, увагу, дрібну моторику пальців; виховувати бажання слухати, допомагати, діяти за вказівкою вихователя.
Хід заняття
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Бігла мишка без зупинки
І несла до нас торбинку,
Бігла, бігла задивилась,
Через пень перечепилась,
І торбинка загубилась.
Я в садочок ранком йшла
І торбинку ту знайшла.
Вам, малята, принесла!
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Вихователь показує дітям торбинку.
- Чи цікаво вам, малята, що в торбинці несла нам мишка?
Виймає з торбинки квадрат.
- Як називається ця фігура?
- Якого вона кольору?
- Знайдіть у себе на столі квадрат і покажіть його. Проведіть пальчиком
по сторонах квадрата. Які вони? (Рівні.)
- Чи є куточки у квадрата? Покажіть їх.
- Ще щось є у чарівному мішечку.
Показує трикутник.
- Це трикутник. Якого кольору трикутник? Знайдіть і покажіть свій трикутник.
- Якого кольору трикутник у Михайлика?
- Якого кольору трикутник у Даринки?
Вихователь обводить контур трикутника.
- Яку фігуру я обвела? (Трикутник.)
- Обведіть спочатку трикутник, а потім квадрат.
Дидактична вправа «Котиться чи ні?»
- Спробуйте прокотити трикутник.
- Чи котиться він? Чому? (Заважають куточки.)
- А чи котиться квадрат? Чому?
- Підніміть ліву руку. Візьміть трикутник у ліву руку. Підніміть праву
руку. Візьміть квадрат у праву руку.
- Трикутник покладіть ліворуч, а квадрат праворуч.
- Погляньте, скільки сніжинок на трикутнику? Скільки сніжинок на квадраті?
- Де багато сніжинок? (На квадраті.)
- Де одна сніжинка? (На трикутнику.)
Фізкультхвилинка
Встанем разом на хвилинку,
Зробимо фізкультхвилинку:
Руки вгору, руки вниз,
Вправо, вліво нахились,
Сіли, встали, сіли, встали,
Як зайчата, пострибали,
Ніжками потупотіли,
У долоньки поплескали,
Веселенько усміхнулись,
До роботи повернулись.
Чути плач.
- Малята, а ось і мишка, яка несла нам чарівну торбинку. Чому вона
плаче? (Міркування дітей.)
- Вона побудувала потяг, а він не може рушити з місця. Як ви гадаєте,
чому? (Немає коліс.)
- А чи можна зробити колеса із квадратів? (Ні.)
- А з трикутників? Чому?
- Яку фігури нам треба викласти, щоб потяг наш поїхав? Так, вірно круг. Молодці!
Увага! Увага! Наш потяг рушає
І мишку маленьку швидко катає!
Діти, мишка дуже задоволена, що ви їй допомогли. Вона хоче з вами ще пограти. В неї в торбинці знаходяться іграшки. Допоможіть полічити.
- Скільки мишка виклала на поличці машин? (Багато.)
- Скільки тракторців? (Один.)
- В нас скоро відбудуться новорічні свята і головна красуня на святі - це ялинка. Підкажіть, будь ласка, а чим ми прикрасимо ялинку. Так, кульками.
- Скільки кульок на нижній поличці? Якого кольору? Скільки кульок на верхній полиці? Якого вони кольору?
- Скільки ви бачите ялинок?(одна). Ми її позначимо цифрою один.
- А на що схожа цифра один?
- Дітки, скільки в нас ялинок? Якою цифрою ми позначимо? Скільки мишенят? Скільки мішечків?
Ви молодці.
ІІІ. ПІДСУМОК
- Дуже сподобалося мишці у нас у гостях! Які фігури принесла мишка
у торбинці? Чи котиться квадрат? А трикутник? Яку фігуру ми можемо прокотити? З якою цифрою ми познайомились?
Ви малята, молодці!