Заняття-презентація проєкту "Тварини-обереги в нашому довкіллі"

Про матеріал
Мета: Розширити уявлення про тварин-оберегів, їх пристосування до умов життя. Спонукати до пошуково-дослідницької роботи по збору та обробці інформації.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Заняття-презентація проєкту  

 

 

 

«Тварин-обереги

в нашому довкіллі»

 

 

 

 

 

 

 

Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про багатоманітність тваринного світу. Розширити уявлення про  тварин-оберегів, їх пристосування до  умов життя. Спонукати до пошуково-дослідницької роботи по збору та обробці інформації. Розвивати пізнавальну активність, допитливість, комунікативні здібності. Виховувати ціннісне ставлення до природного довкілля, шанобливе ставлення до тварин, бажання їх охороняти.

 

Обладнання: слайди про лелеку і ластівку, відео про лелеку, бджолу, котів, книга «Довкілля», ілюстрації із зображенням тварин, мікрофон, сувеніри-обереги.

 

Хід заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми.

– Ви пам’ятаєте, що  ми працюємо над проектом під назвою «Тварини-обереги в нашому довкіллі». Кожен з вас добре попрацював. Тому ми прийшли сюди, щоб поділитися знаннями з іншими та отримати нові знання. Отже будемо працювати під гаслом: «Дізнався сам – розкажи нам».

А щоб наші знання ми могли передати нашим молодшим друзям, почнемо створювати книгу «Довкілля», куди будемо складати всю інформацію.

ІІІ. Презентація проекту.

Лелека

1. Відгадування загадки.

Довгі ноги  – довгий  ніс.
Прилетів – обід приніс.
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.
                              (Лелека)

2. Група «народознавці» розповідають про тварину, як оберіг.

1 учень

Люблять українці лелеку. Лелечине гніздо – окраса української оселі. У народі кажуть : «Лелека селиться біля добрих людей».

2 учень

 Лелека, бусол, боцюн, бузько, чорногуз має багато символів. З ним пов’язують народження дитини, бо в народі кажуть, що немовля до хати приносить саме він.

3 учень

Люди ставилися до цих птахів з великою шаною. Якщо на хаті звив гніздо лелека, – казали в давнину, – то в родині має бути лад. Згідно з повір’ям, хто зруйнує гніздо, той накличе біду: лелека принесе вогню і спалить хату або накличе грозову хмару.

 

 

4 учень

Легенда про лелеку

Кажуть, лелека – з чоловіка. Бог усіх гадів у мішок зібрав і дає чоловікові: «На цей мішок, однеси до моря і вкинь у воду. Як нестимеш, не розв'язуй і не заглядай у мішок, що там є». Йде той чоловік з міхом до моря – кортить  подивитися. Розпустив того мішка, гад так і поліз, так і поліз із нього! А Бог і каже: «Не хотів мене слухати, пустив гадюччя по всіх усюдах, іди ж та збирай...». От тоді й став той чоловік лелекою.

Вихователь

– Які прислів’я та приказки про лелеку ви знаєте?

* Прилетіли лелеки – весну принесли здалеку.

* Де лелека водиться, там щастя родиться.

3. Група «юні натуралісти» розповідають про довкілля тварини.

1 учень

Висота птаха, що стоїть, близько 80 сантиметрів, а розмах крил досягає 2 метри. Забарвлення пір’я біле, крила  мають чорне забарвлення. Живиться лелека виключно тваринною їжею: жабами, великими комахами, рибою, дощовими черв’яками, часом пташенятами чи яйцями птахів.

2 учень

Лелека найчастіше оселяється на луках, біля боліт і в селах. Гнізда будує на деревах, будівлях, водонапірних вежах, а в останні роки все частіше, на  електричних стовпах.

3 учень

З зимівлі птахи повертаються в кінці березня або на початку квітня. Відразу після прильоту приступають до ремонту старого гнізда або будівництва нового. В нашій країні лелеки проводять близько 5 місяців, а з середини серпня починають відлітати на зимівлю.

4 учень

До місць зимівлі у Африці долітають далеко не всі наші птахи, а повертаються на Батьківщину ще менше. Під час подорожі їм загрожують несприятливі погодні умови та мисливці, що на них полюють. Особливо багато гине молодих птахів.

4. Показ відео про лелеку.

5. Група «журналісти» розповідають цікаві факти про лелеку.

* Середня ж тривалість життя білого лелеки – 8 – 9 років.

* Серед птахів нашого краю найдовший дзьоб має лелека – 19 сантиметрів.

* Сімейство лелек часто роками гніздиться на одному і тому ж місці, таким чином самочка і самець щороку зустрічаються, хоча пару утворюють на сезон.

* Серед птахів України найбільше можуть пролетіти лелеки. Їм належить рекорд із дальності перельотів. Інколи навесні вони долають відстань у          400 – 500 км на добу.

* Буває, що пара лелек займає одразу два близько розмiщенi гнiзда. В одному птахи виводять пташенят, в iншому – вiдпочивають.

6. Показ слайдів про лелеку.

Бджола

1. Загадка

Я труд поважаю,
Все літо літаю у поле до гаю,
Збираю медок
Із різних квіток.
Кого не злюблю,
Того жалом колю.
                             (Бджола)

 

2. Група «народознавці» розповідають про бджолу, як оберіг.

1 учень

Здавна бджола на Україні вважається священною комахою. Вона   користується великою шаною. Наші предки гадали, що вона походить із раю.

2 учень

Українці називають бджолу «божою пташкою» і вважають помічницею Всевишнього.

3 учень

Бджола – це  «свята  трудівниця», символ мудрості, працелюбності та ощадливості.

4 учень

Мед – символ  чистоти, вважався улюбленою їжею богів. Він і досі залишається обов’язковим компонентом  ритуальних страв: куті і колива.

Прислів’я та приказки про бджолу.

* Бджола мала, а й та працює.

* Бджола летить, де мед пахтить.

* Бджоли раді цвіту, люди раді меду.

* Добру людину бджола не кусає.

3.  «Юні натуралісти» розповідають про довкілля бджоли.

1 учень

Бджоли – це комахи,  яких розводять люди. Живуть вони у вуликах. Бджолина родина велика –  складається   з матки, робітників і трутнів.

2 учень

Бджоли харчуються пилком та нектаром квіток, який вони висмоктують довгим хоботком.

3 учень

Бджоли відіграють найбільшу роль в опиленні квітів. А через опилення, квіти розмножуються. Це означає, що без бджіл квітів би взагалі не було.

4. Показ відео про бджолу.

5. Група «журналісти» розповідають цікаві факти про бджолу.

* Бджоли – родичі  оси та мурахи.

* Для отримання ложки меду  200 бджіл повинні збирати нектар протягом дня.

* Бджолиний рій може важити до 7 – 8  кілограмів. Він складається з         50 – 60  тисяч бджіл.

* Бджола може відлетіти від вулика майже на 8 кілометрів і безпомилково знайти дорогу назад.

* Ви знаєте, що  бджоли можуть дуже сильно і боляче вжалити. Таким чином ці маленькі істотки захищаються. Проте бджілка, одразу після випуску жала, помирає.

 

 

Ластівка

  1. Загадка

Маленька, чорненька, співає, щебече,
Під стріхою з глини зліпила гніздечко,
Роздвоєний хвостик, як ножички, має.
Що це за пташина? Хто пташку цю знає?
                                                                 (Ластівка)

 

2. Група «народознавці» розповідають про ластівку, як оберіг.

1 учень

В українців склалося доброзичливе ставлення до ластівки, як божої пташки.

2 учень

 У колядках ластівка віщує господареві добробут, сім’ї – щастя і благополуччя.

3 учень

 Доброю прикметою вважалося, якщо ластівка зів’є гніздо на хаті.

4 учень

За народними повір’ями зруйнувати гніздо ластівки – великий гріх: на обличчі винного можуть з’явитися веснянки або ж ластівка буде літати до корови і зіпсує її молоко.

Прислів’я про ластівку.

* Де ластівка не літає, а на весну додому прилітає.

* Ластівка день починає, а соловей його кінчає.

* Одна ластівка не робить весни.

* Ранні ластівки – щасливий рік.

3.  «Юні натуралісти» розповідають про довкілля цієї пташки.

1 учень

Ластівка – дрібний птах. Має витягнутий тулуб, довгі вузькі крила, злегка плеската голова і короткий дзьоб. Розміром вона трохи менша за горобця.

2 учень

Ластівка харчується комахами, яких ловить у повітрі. Живе по берегах річок, на схилах гір, луках, містах із кам’яними будівлями.

3 учень

Це перелітний птах. Відлітає у теплі краї у вересні.

4. Група «журналісти» розповідають цікаві факти про ластівку.

* Ластівки почали лаштувати гнізда – настало  стійке тепло.

* Ластівки гніздяться з північного   боку   –    на   спекотне літо.

* Ластівки, літаючи низом, граються – на дощ та вітер.

5. Показ слайдів про ластівку.

 

 

Кіт

 

  1. Загадка

Мордочка вусата, шубка смугаста.

Часто вмивається, проте

з водою не знається.

                                  (Кіт)

 

  1. Група «народознавці» розповідають про кота, як оберіг.

1 учень

За деякими легендами, кіт був створений Богом, це чиста тварина, прихильна до людини.

2 учень

 Котові приписують здатність охороняти обійстя від усього злого. Вбивати кота суворо забороняється – тому, хто вбив кота, сім років щастя не буде.

3 учень

Ця тваринка наділена дуже тонкою інтуїцією. Вірять, що кицька може бачити невидимі людині світи: світ духів, привидів, потойбічний світ.

4 учень

Вважалося, що тришерстна (триколірна) кішка приносить щастя в дім, а семишерстний кіт є запорукою сімейного благополуччя.

 

  1. «Юні натуралісти» розповідають про кота.

1 учень

Кішка, найпоширеніша свійська тварина, в хаті створює домашній затишок. Водночас   вона  – незалежна істота, яка «гуляє, де хоче».

2 учень

Коти  мають струнке тіло, гострі зуби, чудовий зір та нюх, добре пристосовані для полювання на менших тварин.

3 учень

За котячою поведінкою можна передбачати погоду: якщо кішка грається своїм хвостом – на вітер, якщо ховається в тепле місце і ховає мордочку, згорнувшись клубочком, – на холодну погоду, якщо лежить на підлозі животиком догори, витягнувши лапки, – до тепла.

4. Група «журналісти» розповідають цікаві факти про кота.

* Кішка за своє життя може мати більше 100 котенят.

* Коти можуть видавати близько 100 різних звуків. Для порівняння – собаки лише близько 10.

* Якщо кішка дере меблі, спробуйте додати цьому місцю аромат лимона або апельсина. Кішки ненавидять ці запахи.

* Древні єгиптяни голили брови, як ознаку трауру, коли втрачали улюблену кішку.

5. Показ відео про котів.

– Котики – домашні улюбленці. Розкажіть про свого котика який він. Як ви його доглядаєте.

6. Розповідь дітей про свого кота.

 

– Молодці, добре попрацювали. Думаю, що кожен з вас дізнався щось нове. Ми заповнили всього чотири сторінки нашої книги «Довкілля». Це тільки початок. Надалі ми ще будемо працювати над цією книгою і цього року, і в наступних класах, а потім передамо дітям, які прийдуть на групу після вас.

– Отже щойно ми говорили про тварин, яких вважають нашими оберегами. Але ми не повинні забувати, що і тварин потрібно оберігати.  Часто нам здається, що ми їх любимо і шануємо. Але справжня любов – то не хвилинна розвага. Це довготривалий труд душі. Любити живу істоту – то значить поважати її право на життя, «бачити серцем» її неповторну своєрідність серед чудового розмаїття природи.

Метод « Мікрофон»

– Що можете зробити ви, діти, щоб зберегти природу? (відповіді дітей)

Гра « Як зберегти природу?»

(Всі встають і роблять те, що скаже вихователь..)

– Якщо ти не збираєш великих букетів, сплесни у долоні над головою.

– Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, на березі річки – тупни ногою.

– Якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе, то підніми руку.

– Якщо ти підібрав приблудне кошеня, собачку, або допоміг іншим чином якійсь тварині – простягни  руку вперед.

– Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, все живе – простягни руки своїм сусідам, візьми їх за руки.

– Давайте ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу природу.

 

ІV. Підсумок

– Сьогодні ми гарно попрацювали, поділились інформацією,  дізнались багато нового, почали створювати книгу «Довкілля», повторили правила поводження в природі.

На згадку про сьогоднішнє заняття я хочу подарувати сувеніри-обереги – на фоні сердечка зображені всі чотири тварини, про які ми говорили. Я хочу щоб ці обереги вас захищали від усього недоброго, приносили удачу, були згадкою про сьогоднішнє заняття, нагадували, що тварин потрібно оберігати.

 

 

doc
Додано
9 жовтня 2020
Переглядів
1085
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку