ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
ЗАГАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ЯСЛА - САДОК "ЧОМУЧКА "РЕНІЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ ТА НАВЧАННЯ ГРАМОТИ "ХТО ЖИВЕ В РУКАВИЧЦІ?"
СТАРША ГРУПА
ПІДГОТУВАЛА ТА ПРОВЕЛА ВИХОВАТЕЛЬ:
АЖДЄР НАТАЛЯ МИКОЛАЇВНА
м.РЕНІ
2021 рік
Мета: вчити дітей чітко вимовляти звуки в словах , складах, реченнях та у віршованому творі-драматизації української народної казки "Рукавичка";збагачувати словниковий запас дітей;розвивати зв'язне мовлення, фонематичну систему мовлення у процесі вправ зі звукового аналізу, слухову увагу, мислення, пам'ять, дрібну моторику рук; визначати місце звука в слові (на початку, вкінці,всередині). проводити звуковий аналіз слова;продовжувати готувати руку до письма;
виховувати звукову культуру мовлення , любов до української народної казки.
Обладнання : макет рукавички, маски звірят, ілюстрації до казок, звукові фішки, скринька
Хід заняття :
1.Привітання
Всі мерщій збирайтесь, діти,
Домовляймось - не шуміти,
Не дрімати і не спати,
А активно працювати!
Всі готові? Тож гаразд !
Часу зовсім ми не гаймо,
В подорож у казку вирушаймо.
Вихователь: Доброго дня вам , діти та гості! Зараз ми з вами перенесемось у чарівний світ казки. Діти, а чи любите ви казки?А які українські народні казки ви знаєте?(давайте перевіримо, будемо дивитися на ілюстрації до казок та говорити назву казки). Зараз я пропоную вам послухати казку "Рукавичка" на новий лад.
Вихователь: Вчора Галочка - сестричка
Казку прочитала
Як у лісі рукавичка
Звірям домом стала.
(виходить під музику дід Кіндрат із песиком)
Дід: Я-відомий дід Кіндрат
Якось по дрова я в ліс ходив,
Тай у лісі рукавичку загубив.
Песик :Гав - гав-гав
Вихователь : А загубив ту рукавичку дід Кіндрат тому, що над лісом , де він ішов, літак летів і мотор ревів р -р-р. Усіх птахів у лісі сполохав. От тоді дід рукавичку та й загубив.
Як ревів мотор літака?(р-р-р) Чи є перешкоди при вимові звука р ?(так)Отже, який звук р ?(приголосний)Якою фішкою ми його позначимо?(однією рисочкою) А казка в яку ми вирушаємо , як називається?"Рукавичка", який перший звук у цьому слові?(р)
Вихователь: Діти, ви ж пам'ятаєте , що дід Кіндрат в ліс ходив по дрова і там рукавичку загубив.
А зараз пропоную повторити за мною чистомовку
РИЧКА - РИЧКА-РИЧКА - загублена рукавичка
РИНА-РИНА-РИНА- в лісі хуртовина.
РОЗЬ-РОЗЬ -РОЗЬ - на деревах паморозь.
РУЧОК- РУЧОК -РУЧОК- мерзнуть руки без рукавичок.
- Який звук ми часто вимовляємо в чистомовці?Звук р
Вихователь: Бігла лісочком тим Мишка сіренька, бачить лежить рукавичка. Але , щоб потрапити мишці в рукавичку, вам потрібно виконати завдання.
Дидактична гра "Визнач місце звука в слові"(на початку, в середині, на кінці)
РУКАВИЧКА, СНІГУР, ХУРТОВИНА,ЗИМА
Мишка: Вже прийшли зимові дні, пі-пі-пі, треба щось робити
Хатка буде лиш мені, пі-пі-пі, в ній я буду жити.
Вихователь:Чому замерзла мишка?(тому що сильний мороз)
Давайте пригадаємо віршик Г.Бойко "Морозець, морозець"за допомогою мнемотаблиці
Вихователь: Ось і живе в рукавичці Мишка- норушка. А десь тут скаче жабка- скрекотушка. А поки жабка стрибає , ми пограємо в гру "Спіймає звук"(ракета, літак, хуртовина, ліс, дерево, дятел, снігур, паморозь, зима)
(жабка стрибає до рукавички)
Жабка: Чи є хтось в рукавичці?Ква-ква-ква.
Мишка(з рукавички): Я , Мишка - норушка, а ти хто?
Жабка : А я- жабка-скректотушка , ква-ква,ква,
Пусти мене в хатку- будемо разом жити,
разом працювати та у двох дружити.
Вихователь: Живуть Мишка із жабкою спокійно в рукавичці.
(стрибає зайчик)
Зайчик: Ой!Мене застудила зима(кашляє). Вуха замерзли, захололи й ноги, відігрітися б трохи
Вихователь: Зайчику - пострибайчику , зараз зігріємося , зробимо вправу на розвиток дихання "Гріємо ручки"
На морозі ми гуляли , ручки в нас позамерзали,
будем руки зігрівати , повітря тепле видувати(хукати на руки , вимовляючи звук Х)
(після вправи зайчик стрибає до рукавички)
Зайчик: Чиє хтось у рукавичці?
Звірята:Я-Мишка-норушка,
Я- Жабка- скрекотушка
А ти хто?
Зайчик: Та я ж зайчик - пострибайчик
Пустіть мене в хатку,
Будемо разом жити,
Разом танцювати ,
та у трьох дружити.
Вихователь: Дружно там живуть мишка- норушка, жабка- скрекотушка,зайчик- побігайчик
Усі працюють,хоч зима на дворі,
Вони не сумують
(під музику біжить вовк)
(Вовк підбігає до рукавички)
Вихователь: Вовчику - братику , щоб в хатинку ту зайти, треба відгадати загадки. Дітки тобі допоможуть виконати це завдання
Загадки: Чотири брати живуть разом, а один окремо(рукавичка)
Невеличкі дві хатинки, в них м'які і теплі спинки. По п'ять братиків малих прожива в хатинках тих (рукавички)
Вихователь: Вовчику-братику, ось ми виконали це завдання . (вовк підходить до рукавички і запитує чи є хтось у рукавичці)
Звірята: Я-Мишка-норушка,
Я- Жабка- скрекотушка
Я -зайчик - пострибайчик
А ти хто?
Вовк: Та я ж вовчик-братик,
Пустіть мене до хати.
Лякатися не треба,
Будемо в мирі разом жити, працювати і дружити.
Вихователь:А зима ще сніжку підсипає
Білим землю, дерева вкриває.
В кучугурах не легко ходить.
Ось іде ледве-ледве Ведмідь.
Ведмідь:Я- Ведмідь-набрід, по лісу брів,
зимових птахів зустрів.
Це була ворона, сорока, горобець,
Ще й снігур- червоногрудий молодець!
Ой і злюща настала зима!Чиє хтось у рукавичці?
Звірята: Я-Мишка-норушка,
Я- Жабка- скрекотушка
Я -зайчик - пострибайчик
Я - вовчик-братик,а ти хто?
Ведмідь: Я-ведмідь- набрід волохатий,
Пустіть до хати будемо разом жити,
Працювати і дружити.
Вихователь: Бігла тим лісом Лисичка - сестричка. Бачить на снігу лежить скринька невеличка.(Лисичка дає скриньку, а в ній лежить завдання - розказати скоромовку)
БІГ ДО ХАТИ ЛІСОМ ЛИС,ШЕЛЕСТІВ НАД ЛИСОМ ЛІС
Лисичка:Хто живе в цій рукавичці?Відгукніться до лисиці.
Звірята: Я-Мишка-норушка,
Я- Жабка- скрекотушка
Я -зайчик - пострибайчик
Я - вовчик-братик,
Я- ведмідь- набрід ,а ти хто?
Лисичка:Я - лисичка- сестричка,
буду вам допомагать
Можу ще й пісень співать
Пустіть мене до рукавички
Вихователь:Дружно так живуть , усі працюють , хоч зима на дворі не сумують.
Аж тут дід Кіндрат іде з Бровком. Шукають те, що старий загубив уранці(Бровко веде діда до рукавички)
Дід : Добре, що у ліс прийшли,
те , що загубив знайшли.
Бровко: Ти диви, я і не знав,
що тут звірі, гав-гав-гав.(звірі розбігаються)
Вихователь : Рукавичку знайшли
На галявині спочили
Та додому пішли. От вам і казочка і бубликів в'язочка.
А ми з вами знову опинилися в нашій групі і я вам пропоную сісти за парти і продовжити працювати.
Але перед тим , пропоную вам трішки розімнутися і зробити фізкультхвилинку.
Будь ласка відкриваємо зошити "Веселі казкарики" на сторінці 4-5, виконаємо завдання і перевіримо, як ви запам'ятали зміст казки "Рукавичка".
Перше завдання "Продовж речення"
Друге завдання "Назви за порядком"
Третє завдання "Знайди на картинці за описом"
А тепер подивимося на перший малюнок зліва , хто там зображений ?(дід)
Яке питання ми повинні поставити до слова дід (хто або що)
Скільки звуків у цьому слові, який перший звук , а останній?Перший звук у слові мишка, а останній?Останній звук у слові зайчик? Знайдіть і назвіть слова , які закінчуються на звук А?
Поки ми слова шукали , нас картки з фішками чекали , що зображено назвіть та моделі слів складіть.
А зараз пропоную подивитися на малюнок , чітко промовити слово і записати звукову схему слів.
Робота з картками(аналіз слів)
Ви довго працювати , напружували свої оченята, пропоную вам зробити гімнастику для очей "Сніжинка"
Протягом всього заняття ви дуже гарно працювали (чітко та правильно вимовляли звуки, слова, відповідали на питання , розповідали ), але ще сьогодні ми будемо підготовлювати руку до письма , на згадку про наше заняття у вас залишиться ось така рукавичка, яку ви маєте з'єднати по контуру , а потім розфарбувати , як вам подобається.
Діти, перед тим, як почнемо працювати, розігріємо наші пальчики
Пальчикова гімнастика "Рукавичка"
Мишка-матуся, знайшла рукавичку,
Всіх мишенят,до неї покличе.
Хлібчика скибку,дасть покусати,
Їх обійме ,і вкладатиме спати.
Розігріли наші пальчики, починаємо працювати.
Ось і закінчилось наше заняття, вам цікаво було ,діти?
А тепер скажіть мені, що сподобалось, що ні?
1