Заняття з розвитку продуктивного мислення

Про матеріал
Дошкільний і молодший шкільний вік є найбільш сприятливим для розвитку пізнавальної сфери у дітей. Інтелект та вміння мислити – важлива складова розвитку особистості, тому необхідно якнайтісніше поєднувати засвоєння знань з розумовим розвитком учнів.
Перегляд файлу

Тема: Виключення понять. Що «зайве»? Аналогії. Смислові переноси.

Мета: Навчити дітей знаходити «зайве», змістовно обґрунтовувати своє рішення.

Навчити мислити за аналогією, добирати слова за аналогією до пар слів.

Розвивати уміння самостійно виконувати завдання; розвивати гнучкість пам’яті, розуму.

Хід заняття

І. Організація учнів до заняття.

Готуємо нетбуки. Включаємо, входимо в систему, підключившись до головного комп’ютера за допомогою програми «Студент».

ІІ. Вступне слово вчителя.

Всі слова в українській мові мають якесь значення. Деякі мають щось спільне, деякі зовсім різні.

Трапляється, що в переліку попадаються «зайві»слова. В даному випадку – це просто інші.

ІІІ. Основна частина.

  1. На екрані демонструється приклад:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зайве слово – БУДИНОК, бо це житло людини, а все інше – житло тварин.

Зараз ви отримаєте завдання на ваші нетбуки. Знайдете «зайве» слово, і виділите його іншим кольором шрифта.

1. Вареники, пельмені, борщ, котлети, налисники;

котлети, відбивні, пельмені, фрикадельки, сирники;

сирники, налисники, деруни, оладі, салат;

вода, кава, чай, кисіль, компот;

яблуко, огірок, часник, петрушка, баклажан;

буряк, морква, цибуля, помідор, часник.

 

2. Веселий, жвавий, сумний, смачний, обережний;

рішучий, допитливий, щедрий, вольовий, низький;

добрий, вірний, співчутливий, швидкий, чесний;

сміливий, хоробрий, рішучий, веселий, відважний.

 

3. Дивитися, сміятися, спостерігати, заглядати, розглядати;

їсти, пити, сніданок, ковтати, кусати;

косити, носити, рубати, колоти, говорити;

лежати, ходити, бігати, стрибати, присідати.

 

4. Прийменник, корінь, суфікс, закінчення, префікс;

кома, крапка, двокрапка, тире, сполучник;

поема, вірш, оповідання, роман, приказка;

зміст, повість, роман, оповідання, казка;

*постанова, розпорядження, ухвала, рішення, промова.

 

5. Дівчина, хлопець, жінка, мужчина, директор;

продавець, учитель, лікар, пасажир, столяр;

водій, машиніст, пілот, психолог, тракторист;

лікар, лісоруб, учитель, продавець, перукар.

 

6. Двері, стіл, вікно, стеля, стіна;

стіл, стілець, ліжко, табуретка, постіль;

чашка, чайник, тарілка, каструля, стілець;

кіно, театр, актор, цирк, виставка;

журнал, газета, книжка, радіо, плакат.

 

7. Злива, опади, дощ, град, сніг;

землетрус, повінь, ураган, урожай, засуха;

ліс, річка, міст, озеро, галявина; 

риба, комаха, дерево, природа, квітка;

мурашка, бджола, комар, оса, кажан.

 

8. Удача, перемога, успіх, хвилювання, виграш;

любов, співчуття, радість, кохання, зайнятість;

успіх, удача, виграш, перемога, спокій;

сміх, випадок, подія, епізод, пригода.

 

9. Дуб, ключ, комар, звук, риба;

один, десять, сто, тисяча, числа;

чорнило, туш, ручка, фарба, крейда;

олівець, ручка, папір, зошит, ліхтарик;

шампунь, крейда, дошка, указка, парта.

Фізкультхвилинка

Раз, два! Час вставати, (встати і вийти з-за парт )

Будемо відпочивати.

Три, чотири! Присідаймо, (присідання )

Швидко втому проганяймо.

П'ять, шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись. (нахиляння тулуба вперед)

Назад,вправо-вліво

Зайчик сонячний до нас (стрибки на місці )

Завітав у світлий клас.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім, вісім! Час настав

Повернутися до справ.

  1. Я вже говорила, що слова між собою можуть мати щось спільне.

Так само щось подібне може бути і між предметами та явищами. І на основі цієї подібності зроблений висновок. Це явище називається – аналогія.

На екрані демонструється приклад:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Рейки, вокзал, пасажири, шпали, поїзд)

Міркуйте так: Пароплав причалює до пристані, а поїзд прибуває на перон.

А зараз ви виконайте завдання, які отримаєте на свої нетбуки.

1) Співак - пісня, танцюрист - ?

(Сцена, оплески, танець, музика, партнер.)

2) Пісня - композитор, літак - ?

(Політ, конструктор, пасажир, аеропорт, пілот.)

3) Смуток - радість, ніч - ?

(День, спати, ліжко, доба, Місяць.)

4) Те'пло - гаряче, говорити - ?

 (Мова, мовчати, кричати, голос, балакати.)

5) Тепло - холод, рух - ?

(Вулиця, ноги, спокій, ходити, зігрітися.)

6) Музика - оркестр, спів - ?

(Театр, хор, сцена, скрипка, мистецтво.)

7) Кінофільм - екран, вистава - ?

(Актори, глядачі, сцена, комедія, оплески.)

8) Жолуді - кабан, морква - ?

(Овоч, солодка, город, суп, заєць.)

9) Плащ - ґудзики, черевик - V

(Шкіра, магазин, взуття, нога, шнурки.)

10) Коса - трава, бритва - ?

(Сіно, борода, гостра, сталь, інструмент.)

11) Вода - спрага, харчі - ?

(Голод, їжа, хліб, обід, їсти.)

12) Товариш - друг, ринок - ?

(Вокзал, площа, продавець, базар, натовп.)

13) Коваль - залізо, столяр - ?

(Меблі, професія, майстерня, дерево, майстер.)

14*) Струм - дріт, вода -

(Кран, чайник, лічильник, труба, лід.)

15) Чай - напій, вареники - ?

(Тарілка, сир, тісто, страва, виделка, сметана.)

16) Зима - сніг, осінь - ?

(Школа, дощ, холодно, пора року, мокро.)

17) Килим - підлога, скатертина - ?

(Стелити, гості, стіл, полотно, прати.)

18) Кудахкати - кури, ґелґотіти - ?

(Жаби, гуси, коні, качки, горобці.)

19) Магазин - продавець, ресторан - ?

(їжа, музика, офіціант, столики, кафе, зустріч.)

20) Доданок - сума, множник - ?

(Множення, добуток, дія, число, результат.)

IV. Підсумок заняття.

  • Для перевірки виконаних завдань надішліть їх мені за допомогою програми «Студент» .
  • Що таке аналогії?
  • Чи до кожної пари слів можна дібрати аналогічну пару?
docx
Додано
2 лютого 2021
Переглядів
451
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку