ТЕМА: Закріплення вмінь вживати у мовленні прикметники у різних
відмінкових формах,використовувати прикметники для опиcу.
Опис зовнішності людини. Урок розвитку зв’язного мовлення.
МЕТА :Закріплювати вміння дітей вживати прикметники в різних
відмінкових формах у мовленні. Вчити використовувати
прикметникові форми для опису характерних ознак зовнішності
людини ; розвивати зв’язне мовлення .
ОБЛАДНАННЯ : ноутбук,проектор,малюнок Снігуроньки, картки з
завданням, сніжинки для оцінювання.
ХІД УРОКУ
1.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Девіз уроку :
Вчимося думати,аналізувати, шукати, творити.
Анонс:
Урок буде: Ми будемо:
Цікавий Уважними
Пізнавальний Розумними
Творчий Щирими
2.АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
- Як одним словом назвати ці слова (прикметники)
- Заповнення таблиці про прикметники
ЗНАЄМО |
УМІЄМО |
3.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
4.КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Виписати з тексту словосполучення прикметника з іменником,узгодивши
закінчення
На вулиці кружляє сніг. Дерева вкриті (пухнастий) ковдрою. Ніде не
видно (зелена) травички. Лише мороз постукує у (скляний) віконце,
ніби запитує :
-Ну, що,раді (біла) зимі ?
- Що змінили ? (закінчення прикметників)
- Як називається зміна закінчень прикметників ? (відмінювання)
Що допомогло підібрати правильне закінчення ? (іменник)
5.РОБОТА НАД ОПИСОМ
Прикметники описують гостя уроку , який звернувся по допомогу:
СТАРИЙ НОВОРІЧНИЙ
ХОЛОДНИЙ СВЯТКОВИЙ
ДОБРИЙ УЛЮБЛЕНИЙ
ЩИРИЙ ( ДІД МОРОЗ)
Дід Мороз надіслав листа :
«Любі друзі! Незабаром завітає до нас Новий рік. А у мене трапилась біда:пропала моя онучка-Снігуронька! Вона за мною доглядає,допомагає у всьому ,любить мене. Мені без неї дуже важко . Допоможіть її розшукати!»
- Чи допоможе нам у пошуку текст,який написав Дід Мороз? Чому? ( Ні, тому що це текст-розповідь)
- Яка мета тексту-розповіді?
- Що потрібно знати про людину,щоб її знайти? (Її зовнішність)
- Який текст описує зовнішність людини ? (Текст-опис)
Пригадайте:
ТЕКСТ-ОПИС
Мета – описати зовнішність людини, подати її словесний портрет.
Використовують-прикметники і порівняння.
СТРУКТУРА ТЕКСТУ-ОПИСУ
ЗАЧИН ОСНОВНА ЧАСТИНА КІНЦІВКА
Хто? Яка?
Повідомлення Риси зовнішності, Враження про цю
Про людину особливості людину
- Дід Мороз передав нам фотографію Снігуроньки,щоб ми змогли її описати.
Демонструється портрет Снігуроньки
Діти самостійно записують зачин (1 речення)
- Хто така Снігуронька,що ми про неї знаємо?
Робота над основною частиною твору
Робота в парах.
Сніжинки-подружки Снігурки кинули на парти сніжинки з ознаками,які допоможуть описати її зовнішність. Діти обирають із них 4 прикметника,виписують їх на листок і прикріплюють до дошки.
1 пара.ОЧІ-великі,маленькі,хитрі,сині,зелені,карі,ясні,сяючі,злі,розумні,уважні,добрі,за-
думливі
2 пара НІС-
великий,маленький,довгий,короткий,прямий,широкий,кирпатий,орлиний
3 пара БРОВИ-
густі,біляві,чорні,широкі,тонкі,руді,гарні,негарні
4 пара ГУБИ-
тонкі,пухлі,рожеві,червоні,скривлені,усміхнені,напружені
5 пара ОБЛИЧЧЯ-
кругле,миловидне,симпатичне,цікаве,веселе,похмуре,сумне,розумне,щире,
добре
6 пара ВОЛОССЯ-
довге,коротке,шовковисте,темне,світле,пряме,кучеряве,сиве,розкуйовджене,
охайне
7 пара ОДЯГ-
літній,зимовий,охайний,неохайний,гарний,модний,темний,світлий,
(якого?) кольору
Вчитель наголошує,що ці слова-ознаки діти можуть використовувати під
час письмового опису.
Зла сусідка Діда Мороза – баба Віхола вирішила завадити нашим пошукам
і запропонувала словосполучення, які описують вдачу,характер Снігурки
ЗЛИЙ ВИГЛЯД
ЧЕРСТВИЙ ХАРАКТЕР
КРИЖАНИЙ ПОГЛЯД
МЕТАЛЕВИЙ ГОЛОС
БІЛОРУЧКА
Ми зможемо викрити бабу Віхолу і дізнатись правду,якщо до прикметників
підберемо антоніми:
ВИГЛЯД-добрий, щирий;
ХАРАКТЕР-м’який,поступливий ;
ПОГЛЯД-теплий,відвертий;
ГОЛОС-тихий,лагідний ;
РУКИ-золоті,працьовиті
Ці словосполучення будемо використовувати при описі характеру нашої
героїні.
Для допомоги пошуку Полярні Зірочки принесли на своїх промінчиках слова-порівняння. Вони впевнені,що ці порівняння допоможуть нам краще описати Снігуроньку.
Діти вибирають слова,записують собі у чернетку для подальшого використання у творі.
Самостійна робота. Використовуючи допоміжні слова і схему-опору діти
записують основну частину і кінцівку опису Снігуроньки.
СХЕМА-ОПОРА
У Снігурки ( Що? Які?)- зовнішність
Була одягнена (У що? Який?)- одяг
Друзі шанують (За що? Який?)- характер
Снігуронько,повертайся швидше ,тому що…
Після закінчення роботи бажаючі зачитують свої твори
( вправа Крісло Автора)
Вчитель пропонує до повернення Снігурки приготувати їй подарунок -Сенкан
СНІГУРОНЬКА
Яка? ,
Що робить? , , .
Речення про неї ( 3-5 слів ) .
Синонім .
6.САМООЦІНЮВАННЯ
На полях зошита діти прикріплюють сніжинки:
3 сніжинки-працював відмінно
2 сніжинки-працював добре
1 сніжинка-буду старатися працювати краще
Під кінець уроку приходить повідомлення від Снігурки
«Дорогі діти! Дякую вам за турботу. Я була в гостях у бабусі,але вже
повертаюсь додому. Вітаю всіх вас з прийдешнім Новим Роком!
Загадайте бажання-воно обов’язково збудеться!»
7.Домашнє завдання.
Переписати роботу з чернетки в зошит. Намалювати
малюнок Снігуроньки.
8.ПІДСУМОК УРОКУ
Діти під партою знаходять сніжинки . На одній стороні сніжинки новорічне
побажання від Снігурки,на іншій-одна літера ( у кожного інша). Школярі
придумують підсумкові речення,що починаються з їхніх літер,в алфавітному
порядку читають свої речення.