Анотація до розробки корекційно-розвиткового заняття для дітей з
порушеннями слуху ( 7 клас ).
Дана розробка заняття передбачає корекційно - розвиткову роботу з дітьми, які мають порушення слуху ( для учнів 7- го класу).
Завдання підібрані для диференційованої вимови звуків «к», «х» та для автоматизації звуковимови звука «ш» у складах, словах та реченнях.
Завдання даної розробки передбачають ціленаправлену роботу, спрямовану на вміння учнями самостійно контролювати положення мовних органів при відтворенні вищезазначених звуків при їх утворенні, диференційованій вимові та автоматизації.
Підібрані завдання передбачають розвиток мовних навичок при читанні та говорінні, розвивають та вдосконалюють навички виразного мовлення, комунікації, логічне мислення, слухо-зорову увагу учнів.
Коригують вимову.
Тема: « Зима». Диференціація вимови звуків « к – х», автоматизація звуковимови звука « Ш».
Мета: розвивати навички диференційованої вимови звуків « к - х» у складах, словах і фразах. Закріплювати вимову звука «ш» у відкритій позиції та між голосними.
Розвивати слухо-зорове сприймання зверненого мовлення відповідно заданій темі, моторику артикуляційного апарату та навички самоконтролю над положенням мовних органів під час говоріння.
Виховувати слухо -зорову увагу, пам`ять, старанність, наполегливість. Коригувати вимову.
Обладнання: малюнки та ілюстрації до теми, презентація.
Хід заняття
А) Вимова звуків « к», «х»
Диференціація звуків « к - х» у складах:
- Прочитай склади:
Ка - ха Ака - аха Ак - ах
ко - хо око - охо ок - ох
ки - хи ики - ихи ик - их
ке - хе еке - ехе ек - ех
каша - халва кіт - горіх
кава - халат крило - хата
кавун - сухарі Київ – Хотин
Довідка: капелюх, пух, каштан, яхта
молока ( Я хочу купити молока )
Я хочу купити
хліба ( Я хочу купити хліба )
( Робота із презентаційними слайдами)
( 1. Горіхи пересипали в мішок. 2. Катя добре вивчила урок.)
Б) Робота над вимовою звука « ш».
1) Повторення ізольованої вимови звука «ш». ( Використання профіля вимови звука).
2) Закріплення звуковимови звука « ш» у складах.
- Прочитай склади:
Ша аша
шо ошо
ше еше
шу ушу
3) Закріплення звуковимови звука «ш» у словах:
- Прочитай слова та добери до них малюнки:
Маша, лоша, мішок, горошок, каша, порошок
( Робота із презентаційними слайдами)
4) Назви малюнки із звуком «ш»
Уч. – Вишні, рушники
5) Закріплення вимови звука «ш» у фразах
- Прочитай речення.
1. У Шури новий зошит.
2. Я люблю гречану кашу.
3. Мені купили маленьке кошеня.
3. Розвиток слухо - зорового сприймання
( Учениця відтворює сприйнятий матеріал).
Вч. -Що ти любиш їсти на сніданок?
Уч. - На сніданок я люблю їсти кашу.
Вч. -Хто ловить мишей?
Уч. - Мишей ловить кіт.
Складання речень за малюнками та схемами з використанням набірного полотна
Вч. - Склади речення за малюнками та поданими схемами.
Використовуй слова на набірному полотні.
Слова для набірного полотна:
1. Запорошила, все, хуртовина, навкруги
2. Залишив, вікні, мороз, візерунок, на, зимовий.
Схема1.
ЩО? ДЕ? ЩО ЗРОБИЛА? ЩО?
Малюнок до схеми 1.
Уч.- 1. Все навкруги запорошила хуртовина .
Схема 2.
ЩО? ЩО ЗРОБИВ? ДЕ? ЯКИЙ? ЩО?
Малюнок до схеми 2.
Уч. – Мороз залишив на вікні зимовий візерунок.
4. Зимові мнемодоріжки
Впізнай предмет, використовуючи зображені символи.
( На слайдах зображені елементи санчат, сніговика, лиж. Учениця називає відповідний предмет та приналежність кожного з них відповідній порі року.)
Уч.- Санчата, сніговик, лижі.
Вч.- Про яку пору року розповідають нам ці предмети?
Уч.- Про зиму.
5. Інтоноване читання.
Робота з віршем « Зимовий етюд»
Вч.- Прочитай виразно вірш про зиму. Дотримуйся відповідної інтонації при читанні.
(Учениця читає вірш, дотримуючись відповідної інтонації).
Зимовий етюд
Зима прийшла – не просто календарна,
Вона накрила місто полотном.
Така велична, чиста і безкарна,
Малює іній за твоїм вікном.
Сріблить дерева, сковує річки,
І в кригу загортає береги.
А вечір запалив небесні свічки,
Вдягаючи у спокій все й в сніги.
Запитання до прочитаної поезії:
Вч.- Що ти зробила, Кіра?
Уч. -Я прочитала вірш.
Вч.- Яку назву він має?
Уч. - Вірш має назву « Зимовий етюд».
Вч.- Яку пору року відтворив нам, прочитаний тобою вірш?
Уч. -Зиму.
Вч.- Які рядки свідчать про це?
Уч.- « Зима прийшла; малює іній; сріблить дерева; сковує річки; в кригу загортає; вдягаючи в сніги».
Вч. -Знайди в поезії слова із звуками, вимову яких ми відпрацьовуємо сьогодні на занятті.
Уч.- Прийшла, календарна, накрила, така, вікном, сковує, річки, кригу, свічки, спокій.
Вч. – Із яким звуком слів у поезії виявилося найбільше?
Уч. – Слів із звуком « к».
Вч.- Послухай і повтори! « Зима прийшла; накрила місто полотном; малює іній за твоїм вікном; в кригу загортає береги». ( Учениця відтворює сприйнятий слухо-зорово мовний матеріал).
6. Підсумок заняття
Вч. – Над вимовою яких звуків ми сьогодні працювали?
Уч. Ми працювали над вимовою звуків «к», «х», «ш» у складах, словах і реченнях.
Вч.- Ти старанно сьогодні працювала, молодець! Намагайся завжди вимовляти ці звуки вірно та красиво!