"Завдання для роботи із уривком тексту повісті Володимира Рутківського "Джури і підводний човен" на основі текстоцентричного підходу

Про матеріал

Робота з уривком письменника-класика дозволяє ознайомимтися із позапрорамовими уривками із відомих творів, удосконалювати знання учнів із таких розділів, як : "Орфографія", "Синтаксис", "Пунктуація".

Перегляд файлу

   Уривок із повісті Володимира Рутківського «Джури і підводний човен»

 

(1)Староста переяславський тоскно споглядав з муру. (2)Куди не кинь оком — самі татари. (3)Тільки-но вдалося відбити перший напад. (4)Проте це був лише початок. (5)Гартований боєць, Леміш відав, що за першим разом обов’язково полізуть татари на вали і вдруге, і втретє. (6)А коли виявлять десь слабке місце, — ударять туди з усієї сили…

(7)Щоправда, переяславцям досі якимось дивом вдавалося відбиватися. (8)І це вже чи не шоста облога Переяслава. (9)Але, здається, остання. (10)Бо ніколи ще не було під його мурами такої кількості татар, ніколи ще не здіймалося у блакитне переяславське небо стільки чужинських димів.

(11)Він озирнувся. (12)Переяславці теж відпочивали біля своїх багать. (13)Проте особливої радості на їхніх лицях не було. (14)Вони, люди досвідчені, не гірше за свого старосту розуміли, що лихо тільки починається. (15)А що ж буде потім…

(16)Сьогодні зранку під мури під’їхав татарський посланець. (17)Тілистий, у вивернутому кожусі, він скидався на ведмедя.

(18)— Здавайтеся! — заревів він і голос його теж скидався на ведмежий. (19)— Як здастеся — наш хан подарує вам життя і ви відбудетесь самим золотом. (20)А будете пручатися, то чоловікам і старим… — посланець красномовно провів рукою по горлянці, — а решті краще було б і не народжуватись. (21)І не сподівайтеся на поміч! — підвищив посол і без того гучний голос. (22)— На посульському порубіжжі уже догорають ваші села, (23)Черкаси теж здалися на нашу милість, а основні сили зараз беруть Київ. (24)А коли хан повернеться з-під Києва…

(25)Посланець вирішив за краще не договорювати. (26)Лише по-звірячому осміхнувся. (27)І це було красномовніше за будь-які слова. (28)Коли йде просто орда — то в ній ледь набереться до двадцяти тисяч. (29)Та коли орду очолює сам хан — вона збільшується чи не вдвічі. (30)А супроти такої сили ще ніхто не встояв. (31)Проте й здаватися на милість татарську теж рівнозначно смерті.

 

Завдання для роботи з текстом:

  1. Пояснити орфограми у словах, виділених жирним шрифтом.
  2. Знайдіть у тексті речення, ускладнені відокремленими прикладками.
  3. Знайдіть однакове слово в 4 й 31 реченні. Чи однакову синтаксичну роль воно виконує в обох випадках?
  4. Визначити тип присудка в 27 реченні.
  5. Охарактеризуйте 13 й 26 речення. Що у них спільного?
  6. Як Ви справляєтеся із страхом? Напишіть кілька порад іншим.

 

docx
Додано
6 листопада 2018
Переглядів
532
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку