Завдання квесту «Фізика навколо нас»
Станція «Працюємо головою та руками»
(Зібрати всі промені в одну точку (фокус), в якій розташувати папір або суху траву, листя)
( В якості невидимих чорнил можна використовувати молоко або лимонний сік. З допомогою пензлика для малювання можна написати послання. А для того щоб його прочитати, аркуш з посланням потрібно нагріти гарячою праскою, або потримати над свічкою. При нагріванні «невидимі чорнила» стають темнішими. )
(На дно відра з водою кладуть дзеркало. На нього направляється світло ліхтарика. На білий аркуш паперу потрібно "зловити" відображене у вигляді веселки світло. Пояснити це просто: світловий промінь складається з декількох кольорів. Проходячи крізь воду, він поділяється на окремі кольори. )
(Потрібно: пляшка, варене яйце, сірники, папір, олія.
Змастити олією горлянку пляшки. Підпалити папір і кинути в пляшку. Покласти яйце на шийку пляшки. Яйце почне провалюватися.
Пояснення:
Вогонь провокує нагріте повітря в пляшці, яке виходить з неї. Після того, як вогонь згасає, повітря в пляшці починає холонути і зменшуватися. Таким чином, в пляшці формується низький тиск, а зовнішній тиск провокує яйце провалюватися в пляшку..)
-----------------------------------------------------------------------------------------
Станція «Доповни перелік запропонованих фактів…»
1.Фізика усередині живих тіл.
• Фізичне явище проникнення частинок однієї речовини між частинками іншої називається дифузією. Завдяки цьому кисень з повітря проникає в організм через шкіру у простіших тварин, у людини відбувається газообмін, поживні речовини із травного тракту поступають у кров.
• Скелет і м'язи працюють разом як важіль, де важіль — це стрижень, який обертається навколо точки опори під дією прикладеної до нього сили. Саме з таких елементів складається частина опорної системи, яка згинає й розгинає руку в лікті: у ліктьовому суглобі розміщується точка опори, кістки передпліччя є стрижнем, передпліччя й кисть є об'єктами, які необхідно перемістити.
2.Підтвердження законів фізики
• Ті, хто ознайомився зі законами фізики, можуть усюди бачити їх підтвердження.
• Яблуко падає з дерева на землю, підтверджуючи закон тяжіння.
• На асфальтовій дорозі легше розігнатися, чим на ґрунтовій, де більше заважає тертя.
• Після швидкого бігу при раптовій зупинці тіло продовжує рух, підтверджуючи наявність інерції. Згагудуємо гальмівний шлях.
• Не можна створити вічний двигун, котрий суперечить закону збереження енергії.
• У сполучених посудинах рідини займають однаковий рівень, так у резервуар високої водонапірної баштою насосом закачується вода із водойми, очищується і по трубах постачається вода у наші будівлі.
3.Найпростіші фізичні властивості речовин довкілля.
Властивості тіла визначають речовини, що входять до його складу
• Столова ложка може бути срібною, металевою, скляною, дерев'яною, тому має різні властивості.
• На смак шматок цукру солодкий, щіпка солі солона, лимон кислий, а перець пекучий.
• Різноманітних кольорів та форми виробляють повітряні кульки.
• Метали мають металічний блиск.
• Запахом відрізняються різні марки духів.
• Прозорою є скляна віконна шибка, але непрозора цегляна стіна.
• Одні тіла плавають по воді, інші тонуть, бо мають різну густину.
• Вода – речовина на планеті Земля, що перебуває у трьох агрегатних станах. Рідинам властива текучість, тому чай набирає форму чашки.
• Аромат квітів швидко наповнює приміщення, бо газоподібні речовини не зберігають ні об’єму, ні форми.
• На уроці малювання доводилось змішувати акварельні фарби, процес дифузії теж вивчає фізика.
4.Фізика на службі людини
• Фізичні знання, отримані при вивченні фізичних явищ, застосовуються в розробці техніки. Саме на основі фізичних знань сконструйовані всі побутові прилади та різні механізми.
• Механізми на підприємствах замінили однотипні монотонні рухи людини у процесі праці.
• Будівництво, конструювання, судноплавство, проектування, транспорт, видобуток копалин тощо – жодна галузь не обходиться без техніки, робота якої базується на основі фізичних законів.
• Знання фізики допомагають досліджувати макросвіт космосу, надр Землі, мікросвіт найменших частинок. Свої досягнення фізики ставлять на службу людям.
Станція «Поясни побачене»
1.ВОДА ЩО МАЛЮЄ
Для цього досвіду нам знадобляться:
На одному краї паперової серветки намалюйте в рядочок крапочки, відступивши хоча б кілька сантиметрів від краю. Далі закріпіть її на пластиковому контейнері так, щоб край з крапочками був всередині контейнера, але не торкався самого дна.
Тепер поступово наливайте в контейнер воду, так щоб вона покривала тільки самий край серветки. Прийшов час магії. Вода буде підніматися вгору по серветці, досягне кольорових крапок і ... продовжить свій шлях вгору, перетворюючи кольорові крапки в доріжки.
У чому секрет цього фокусу? Відбувається це тому, що папір поглинає воду, а вода піднімається вгору в пористому матеріалі, яким є папір, завдяки капілярним силам, також як піднімається вгору від кореня до листя в рослині. При цьому, вода захоплює за собою і фарбу.
2. БЛУКАЮЧА ВОДА
Для наступного експерименту Вам знадобляться:
Наповніть один стакан водою, другий залиште порожнім. Розчиніть будь-який колір на свій смак у склянці з водою. Скрутіть паперовий рушник трубочкою. Один кінець опустіть у склянку з пофарбованою водою, другий в порожню склянку, щоб вийшов паперовий місточок.
Тепер запасіться терпінням і спостерігайте як вода з повної склянки буде перетікати в порожню , завдяки все тим же капілярним силам. Радимо використовувати теплу воду, на все про все у Вас піде близько трьох годин, але вже на протягом перших п'ятнадцяти хвилин ви зможете побачити, як спочатку забарвитися місток і вода почне перетікати в порожню склянку. Що дивно, процес зупиниться тільки тоді, коли в обох склянках буде однакова кількість води. Ось такий простий фокус.
ЗМІШУВАННЯ КОЛЬОРІВ
Якщо Ви вже пробували змішувати кольори знаєте, що з основних - червоного, синього і жовтого, можуть вийде зелений, оранжевий і фіолетовий і ціла маса відтінків, то вам все одно буде цікаво, чи відбудеться це при перетіканні води з повних склянок з різними кольорами в порожній. Принцип той же, що і в попередньому досліді, тільки на цей раз ми використовуємо два основні кольори.
На фото - це жовтий і синій, які змішуючись дають зелений. Ось така захоплююча фізика.