ЗАВДАННЯ ДЛЯ КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ
з теми «Пошуки Україною зовнішньополітичних орієнтирів»
Спочатку опрацюйте навчальні матеріали заняття!!!
ЧАСТИНА І. РОБОТА З ІСТОРИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ
ДОКУМЕНТ І
З Декларації про державний суверенітет України (1990)
Українська РСР урочисто проголошує про свій намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках і дотримується трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї.
Завдання і запитання для аналізу джерела
ДОКУМЕНТ ІІ
Із Договору «Про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією» (31 травня 1997 р.)
«Стаття 1. ...засновують свої відносини на взаємній повазі та довірі, стратегічному партнерстві та співробітництві.
Стаття 2. ...поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність наявних між ними кордонів.
Стаття 8. ...розвивають свої відносини у сфері військового, військово-технічного співробітництва, забезпечення державної безпеки, а також співробітництва з прикордонних питань, митної справи, експортного та імміграційного контролю на основі окремих угод».
Завдання і запитання для аналізу джерела
ДОКУМЕНТ ІІІ
З Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї :
«1. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їхні зобов'язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.
2. ...підтверджують їхні зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.
3. ...підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином забезпечити собі переваги будь-якого роду.
4. ...підтверджують їх зобов’язання домагатися негайних дій Ради Безпеки ООН з надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, в разі якщо Україна стане жертвою акту агресії або об’єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї.
5. ...підтверджують щодо України їх зобов’язання не застосовувати ядерну зброю проти будь-якої держави-учасника Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них, їх території або залежні території, їх збройні сили або їх союзників з боку такої держави разом з державою, яка володіє ядерною зброєю або пов’язана з нею союзною угодою.
6. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки і Україна будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов’язань...».
Завдання і запитання для аналізу джерела
1. Коли і де було підписано даний документ - Меморандум про гарантії безпеки України?
2. Чому було підписано Меморандум? Підписання якого документу передувало цьому (укажіть дату документа)? Який статус набула Україна в результаті?
3. Лідери яких країн взяли участь у його підписанні? Які зобов’язання брали на себе підписанти?
4. У чому суть і значення даних документів для України?
5. Прочитайте уривки з Будапештського меморандуму. Поділіться міркуваннями/припущеннями, чому цей документ не став запобіжником російській агресії проти України у 2014 р.
ДОКУМЕНТ ІV
Із Закону України «Про основи національної безпеки України» (2003)
Пріоритетами національних інтересів України є: ...інтеграція України в європейський політичний, економічний, правовий простір з метою набуття членства в Європейському Союзі та в євроатлантичний безпековий простір з метою набуття членства в Організації Північноатлантичного договору (НАТО – ред.); розвиток рівноправних взаємовигідних відносин з іншими державами світу в інтересах України.
Запитання для аналізу джерела
ЧАСТИНА ІІ. КОМПЛЕКСНІ ЗАВДАННЯ
ПЕРЕД ВИКОНАННЯМ ПРИГАДАЙТЕ МАТЕРІАЛ ВІДПОВІДНОЇ ЛЕКЦІЇ!!!
» Набрала чинності закону Угода про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС
» Створення Міністерства України у справах національностей та міграції
» Підписання Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією
» Вступ України до Ради Європи
» Схвалення Верховною Радою Основних напрямів зовнішньої політики України
» Угода про створення Єдиного економічного простору (ЄЕП)
» Підписання Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.