Презентація до уроку "Збуджений стан атомів. Валентні стани елементів" з хімії,11 клас за новою програмою складається з актуалізації, основної частини, закріплення нових знань. Може бути застосована для самостійного опрацювання.
В чому особливість електрона як елементарної частки? Які за формою бувають електронні орбіталі? Скільки електронних комірок є на s-, p-, d- підрівнях? В чому полягає принцип мінімальної енергії? В якій послідовності заповнюються електронні орбіталі в атомах?
Вале́нтність — це властивість атомів одного хімічного елемента з'єднуватися з певним числом атомів інших хімічних елементів. Ступінь окиснення — умовний заряд атома в сполуці, якщо вважати, що зв'язок в ньому — йонний. Ступінь окиснення дорівнює числу електронів, зміщених від атома або до атома. Електронегативність - фундаментальна хімічна властивість атома, кількісна характеристика здатності атома в молекулі відтягувати на себе електронну густину.
Номер слайду 5
Електрони заповнюють р-, d- та f- підрівні по одному!
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Стан атома, коли його електронні конфігурації мають мінімальну енергію називають основним (Атом у звичайному стані). При отриманні атомом енергії ззовні (нагрівння, опромінення, тощо) електрони можуть переходити на вищі, вільні енергетичні орбіталі. Атом переходить у збуджений стан. Якщо відбувається перехід одного електрона — це перший збуджений стан. Двох електронів — другий збуджений стан і т.д. Наприклад, утворення першого збудженого стану атомів Карбону: Збуджений стан атома позначають зірочкою вгорі після символу хімічного елемента — C∗.
Номер слайду 8
Атоми Берилію в основному і збудженому станах
Номер слайду 9
. Атоми Карбону в основному і збудженому станах
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Атоми Сульфуру в основному і збудженому станах
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Атоми Хлору в основному і збудженому станах
Номер слайду 14
Атоми Феруму в основному і збудженому станах
Номер слайду 15
Валентність і ступінь окиснення Порівняльна таблиця
Номер слайду 16
Цікавим є те, що йони лужних металів здатні забарвлювати полум»я в різні кольори
Номер слайду 17
Закріплення знань. Pобота на уроці в робочому зошиті 1.Визнач символ хімічного елемента, атом якого містить стільки ж електронів, скільки і йон брому варіанти відповідей Р Se Kr Xe 2. Визнач рядок, що відповідає ступеням окиснення Нітрогену у сполуках NCl3, N2O5, NO2 варіанти відповідей -4,+4 -3,+5 -2,+6 -1,+7
Номер слайду 18
3. Здатність атомів утворювати хімічні зв’язки з певною кількістю інших атомів варіанти відповідей Електронегативність Валентність Основність Кислотність 4. Більшість хімічних елементів мають валентність варіанти відповідей Змінну Постійну
Номер слайду 19
5. Постійну валентність мають варіанти відповідей H Na F K Mg Ca Ва Zn O Al В Pb P S Cr Cl Mn М Fe 6. Змінну валентність мають варіанти відповідей H Na F K Mg Ca Ва Zn O Al В Pb P S Cr Cl Mn М Fe
Номер слайду 20
7. Валентними електронами називають електрони, варіанти відповідей -які не беруть участь в утворенні хімічних зв’язків -які розташовані на першому енергетичному рівні -які беруть участь в утворенні хімічних зв’язків -це всі електрони 8. Збуджений стан атома варіанти відповідей а) а) чи б) 9. Незбуджений стан атома варіанти відповідей б) а) чи б)
Номер слайду 21
10. Серед наведених електронних формул атомів укажіть, яка належить атому, що перебуває у збудженому стані. варіанти відповідей 14Sі 1s22s22p63s13p3 14Sі 1s22s22p63s23p2 11. Укажіть рядок, у якому записані електронні формули одного й того самого атома в основному і збудженому станах. варіанти відповідей а) 1s22s22p63s23p4 і 1s22s22p63s23p5 б) 1s22s22p1 і 1s22s22p2 в)1s22s22p5 і 1s22s22p6 г) 1s22s22p2 і 1s22s12p3
Номер слайду 22
12.
Номер слайду 23
Номер слайду 24
Складіть графічну формулу електронного стану атома Фосфору та спрогнозуйте його валентні можливості (напишіть атом фосфору у основному і збудженому станах)