Здоров’я — найбільша людська цінність!

Про матеріал
Цей матеріал допоможе:  класним керівників та педагогам у проведенні ефективної роботи з профілактики шкідливих звичок;  Створенню здорового мікроклімату в класах, що входять до цільової групи;  Формуванню навичок свідомого вибору безпечної поведінки в учнів , 8- та 9-класів;  Підвищенню компетентності батьків щодо профілактики вживання ПАР та алкоголю.
Перегляд файлу

 

Шкідливі звички — шлях у безодню (заняття для старшокласників)

Епіграф «Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий».

 «У Європі сьогодні курити не модно!»

Можуть бути інші плакати, намальовані дітьми

 

 МЕТА :

Профілактика вживання алкоголю та куріння серед дітей та підлітків. Розвиток прийняття раціональних рішень щодо вживання алкоголю та куріння. Розвиток вміння відмовлятися від пропозицій, які шкодять здоров’ю. Залучення батьків до вирішення даної проблеми.

ЗАВДАННЯ :

  • Підвищення рівня об’єктивної поінформованості учнів та їх батьків щодо негативного впливу на здоров’я людини вживання алкоголю та куріння;
  • Формування у учнів навичок здорового способу життя;
  • Навчити учнів опиратися тиску з боку людей, які пропонують алкоголь або цигарку;

Запрошені: соціальний педагог,лікар,батьки…

 

Хід заходу

Учитель. Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров’я — найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, відпущеного нам природою. Без здоров’я немає щастя. Іноді учні навмисно все роблять для того, щоб загубити своє здоров’я. Вони набувають поганих звичок, які негативно впливають на них і яких потім не можуть позбутися, але спочатку вони про це не думають і хизуються перед друзями. Та тільки чим? Не дуже приємно і навіть шкода дивитися на таких дітей, знаючи, що через деякий час вони почнуть хворіти і втрачатимуть своє здоров’я.

Питання до бесіди:

— Які ви знаєте погані звички, що їх люди самі набувають? (Куріння, алкоголь, наркоманія)

— А що таке звичка? (Звичка — це форма поведінки людей, що виникає під час навчання і багаторазового повторення у різних життєвих ситуаціях).

— Які можуть бути звички? (Корисні і шкідливі)

— Які звички є корисними? (Режим дня. Він сприяє зміцненню здоров’я, підвищенню працездатності і, врешті, довголіттю.)

Можливий варіант висновку: шкідливі звички, навпаки, дезорганізують людину, послаблюють її волю, знижують працездатність, порушують здоров’я і скорочують тривалість життя. Ці звички завдають безліч страждань людині.

Учитель. Люди, котрі курять, перш за все не впевнені у собі, не вміють протистояти тиску оточуючих. Підлітки починають курити саме для того, щоб відчути себе дорослими, самостійними людьми, справжніми «суперменами». Основною складовою тютюну є нікотин. Нікотин — це надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи. Навіть одна сигарета шкідлива для всього живого. Отже, смерть від нікотину може настати, якщо підліток одночасно викурить півпачки сигарет, а для дорослої людини смертельна доза — пачка сигарет. Проте відомі випадки смерті навіть від викурювання 2–3 сигарет.  

 

Сценка “Слабкі і сильні”

(Збирається компанія)

Олена. Ну, куди підемо?

Сергій. Не знаю. Мені все одно.

Ніна. Ходімо в парк. Сьогодні така гарна погода...

Олена (іронічно). У парку тільки мамки з немовлятами гуляють.

Іван. О, а пішли у клуб – пограємо трохи. У мене гроші є.

Олена (вихоплює у нього купюру). Що тут у тебе? (З презирством.) Гроші? Та нам цього й на десять хвилин не вистачить!

Іван. Але ж ...

Олена. Є краща ідея: зараз відик увімкнемо, а на це – купимо сигарет – у мене якраз скінчилися. (Тицяє гроші Іванові).

Сергій. І давай - бігом. Тут ларьок якраз біля будинку.

Іван. Але ж мені не продадуть... Що я скажу...

Олена. Слабак! (Забирає гроші.) Вчіться, поки я добра. (Через хвилину повертається з сигаретами.)

Олена. Ну, вмикай.

(Сергій бере в руки пульт, Олена розпаковує пачку, дістає попільничку та запальничку. Сергій та Олена беруть по сигареті , збираються закурити.)

Сергій (до Івана) Чого дивишся? Бери – я не жадібний. (Простягає пачку Іванові.) Чи , може, ти боїшся?..

Іван. Чого це – боюся? Я просто не хочу.

Олена. Давай, давай... Від справжнього мужчини має пахнути тютюном та віски. (З насмішкою.) Якщо він мужчина, звичайно...

(Іван вагається.)

Сергій. Так і знав – він боїться!

Іван. Сказав – не боюсь. (Хапає сигарету.)

Олена. Так би одразу – в житті все  треба спробувати.

Ніна. (До Івана.) Іване, перестань, тобі ж буде погано...

Олена. О, наша “черниця” озвалася! А самій - слабо? Чи ти боїшся, що мамця взнає? То ти їй не скажемо. (З натиском.). На – пригощайся.

Ніна. (Встає.) дякую, та мені нічого не треба. Я краще піду. (До Івана.) Ти зі мною?

(Іван поривається встати, Сергій стримує його.)

Сергій. Не будь підкаблучником, треба мати свою думку, ти ж не баба!

(Іван залишається сидіти. Ніна йде до виходу.)

Олена. Йди, йди – ще прибіжиш, проситися будеш!

(Ніна повертається до кімнати.)

Ніна. Помиляєшся, не прибіжу. А ти, Сергію, правий: свою думку треба мати. (Виходить.)

 

 

Куріння

1-й учень. Є така казка. У далекому минулому, коли тютюн тільки завезли у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий і дуже мудрий старий. Він відразу не злюбив це зіл­ля і намагався переконати людей не вживати його.

Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони кричали:

— Божественне листя! Божественне листя! У ньому засіб від усіх хвороб!

Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий:

— Це «божественне листя» приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він ніколи не постаріє.

Купці з подивом подивились на старого:

— Ти правий, мудрий діду,— сказали вони.— Але звідкіля ти знаєш про такі чудові властивості «божественного листя»?

Старий усміхнувся і пояснив:

— Лиходій не зайде в будинок курця, оскільки у того, хто віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, нічого красти. Крім того, від куріння він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, що не спить. Через кілька років куріння людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона ходитиме з паличкою. А який же собака вкусить людину із ціпком у руці? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, тому що помре замолоду.

Відійшли люди від купців. Якби всі прислухалися в наш час до порад муд­рого старого!

 

 

 

 

 

 

…Алкоголь і нікотин є наркотиками. Це означає, що людина, вживаючи ці речовини, поступово звикає до них настільки, що стає хімічно залежною. Людина вживає алкоголь, якщо вона неспроможна знаходити розумні виходи з неприємних життєвих ситуацій, погано ставиться до людей і до себе самої, не вміє регулювати свою поведінку. Алкоголь (етиловий спирт) впливає негативно на мозок, судини, серце, печінку та інші органи й системи організму, порушується координація рухів, погіршується мовлення. 

 

Перегляд відеофільму…

 

Алкоголь

2-й учень. Вино було винайдене людством раніше, ніж спирт. Розкопки археологів свідчать про те, що його виробляли ще в Давньому Єгипті, Давній Греції.

У Давній Спарті один із засобів виховання молодих спартанців був такий: юнаків саджали за стіл разом із молодими рабами й починали останніх споювати, щоб спартанці отримали наочний урок, який вигляд і поведінку має п’яна людина.

На Русі вживали переважно брагу, медовуху. Міцність цих напоїв не перевищувала 10–13°. Спиртне пили зазвичай на свята, на честь перемоги над ворогом чи на поминках.

Перші згадки про боротьбу із пияц­твом припадають на часи царювання Петра І, який заснував спеціальну медаль «За пияцтво». Вона мала форму восьмикутної зірки завбільшки з тацю, була відлита з чавуну і важила 5 кг. За допомогою ланцюга медаль прикріплювали до роз’ємного обруча, який одягали на шию п’яниці незалежно від звання і соціального стану. «Удостоєний» цієї «нагороди» мав протягом тижня носити медаль на шиї.

В Україні народ здавна зневажав п’яниць, розповідав про них смішні історії. По базарах водили ведмедя, який показував, «як п’яний чоловік іде додому».

Вершиною національного фізичного виховання, самовдосконалення тіла й духу стала епоха Запорозької Січі. Тут загартування у повсякденному житті і військових вправах відбувалося в постійних іграх, забавах, танцях, змаганнях, справах.

 

 

 

Наркоманія — справжнє зло для всіх країн світу. Знайомство з наркотиками найчастіше починається із звичайного куріння тютюну. Наркоман не лише збільшує дозу наркотичної речовини, а й міняє її на іншу, сильнішої дії: тютюн — конопля — мак — ефедрин. Потяг до наркотику може сформуватися вже після разового прийому наркотичної речовини, що викликає природну реакцію організму — нудоту, блювання, свербіння, відчуття жару й запаморочення, болі в кістках і суглобах, відсутність сну. Іноді перший прийом наркотиків стає останнім — людина вмирає, бо неможливо точно розрахувати індивідуальну дозу.

В нашому суспільстві є ще одне зло, про яке ми зовсім мало знаємо і не вміємо ефективно йому протистояти. Це — СНІД. Синдром набутого імунодефіциту — кінцева стадія інфекційного захворювання. Вірус цей вражає лімфоцити крові, які відповідають за захист організму людини від різних мікробів і пухлин. СНІД — невиліковна хвороба. Тож чи достатньо вже маємо знань, щоб убезпечити себе від СНІДу?

Що ви знаєте про СНІД ? (Відповіді учнів)

 

Виступ лікаря.

 СНІД передається переважно статевим шляхом, коли можливий обмін виділеннями організму, в яких міститься вірус (сперма, вагінальний секрет, кров). Надійним засобом захисту від СНІДу є презерватив. Останніми роками збільшується кількість заражених людей (переважно наркоманів), які користуються нестерильними шприцами, голками, особливо тоді, коли «колються» в компанії. При цьому маленька крапелька чужої крові в шприці або на голці може потрапити в організм і заразити його, якщо в ній міститься вірус. Гарантією убезпечення від зараження СНІДом є здоровий і правильний спосіб життя і, зокрема, виважене ставлення до інтимних взаємин з постійним статевим партнером, в процесі яких відбувається взаємне збагачення емоційними відчуттями; категорично негативне ставлення до застосування наркотиків, якщо навіть залишаєшся в меншості в компанії однолітків, котрі пропонують спробувати цей «кайф».

Ви переконалися, що в ХХІ столітті, шкідливих звичок існує дуже багато. Але ці шкідливі звички виникли багато років тому. І зараз ми торкнемося історій виникнення шкідливих звичок.

Пропонуємо вам послухати повідом­лення, які підготували для цієї зустрічі ваші друзі.

 

Перегляд відеороликів

 

Учитель. Чи зробили ви для себе вибір? Чи правильний обрали шлях?

Зараз ми це перевіримо — проведемо міні-вікторину . На кожне із запитань вам треба дати відповідь: «так» чи «ні».

1) Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через:

 рукостискання;

 спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом;

 обійми;

 спільне користування голками та шприцами для ін’єкцій;

 чхання та кашель;

 плавання в басейні;

 рушники, мило, мочалку;

 статеві зносини без використання презервативів;

 домашніх тварин;

 посуд, їжу;

 туалети (унітази);

 статеві зносини з використанням презерватива;

 спільне користування голками для проколювання вух.

Підбиття підсумків міні-вікторини.

2)  Хто і звідки завіз тютюн у Європу? (Христофор Колумб у 1492 році з Америки)

3)  У яких країнах заборонено наркотики під страхом смертної кари? (Таїланд, Сінгапур, Східна Азія)

4)  Який російський цар був запеклим курцем і дозволив торгівлю тютюном і куріння? (Петро І)

5)  Основна сировина сигарет. (Тютюн)

6)  Чи можна уникнути зараження на СНІД? (Так)

7)  Чи можна виявити вірус відразу ж після інфікування? (Ні)

Учитель. Для підбиття підсумків цієї вікторини і наступних конкурсів давайте оберемо журі у складі _____. У кінці заняття журі оголосить нам результат конкурсів і нагородить переможців.

А зараз ознайомимось з підсумками конкурсу плакатів та рефератів.

Ви знаєте, що нещодавно ми проводили декаду пропаганди за здоровий спосіб життя, присвячену Дню Все­світньої боротьби зі СНІДом (1 грудня). І в рамках заходів декади були організовані конкурси плакатів і рефератів, найкращі з яких ми пропонуємо вам оглянути (огляд виставки).

Учитель. Сьогодні медики стверджують: здоров’я людини на 10 % залежить від спадковості, на 5 % — від роботи медиків. Інші 85 % — у руках самої людини. Отже, наше здоров’я залежить від наших звичок. Зараз ми проведемо тест, який допоможе вам дізнатися, що чекає на вас у майбутньому: здорове довготривале життя чи хвороба і немічна старість. Вам треба на кожне запитання надати відповідь: «так», якщо твердження правильне, або «ні», якщо твердження хибне.

1. Тільки чоловіки можуть заразитися ВІЛ-інфекцією.

2. Запобігти СНІДу можна, утримуючись від випадкових статевих зносин.

3. Якщо ви сильні та здорові, ви не можете заразитися на ВІЛ-інфекцію.

4. Куріння сигарет зумовлює швидке старіння.

5. Тисячі людей щороку помирають від хвороб, пов’язаних із курінням.

6. Курець може кинути курити будь-коли. Все, що для цього потрібно,— це сила волі.

7. При пасивному курінні людина одержує втричі більше одноокису вуглецю, ніж сам курець.

8. Людина може набути згубної звички до вживання наркотиків, тютюну, алкоголю.

9. Поцілувавши хворого на СНІД, ви заразитеся цією хворобою.

10. Немає ліків проти ВІЛ, коли вірус потрапляє у кровообіг.

11. Особа може заразитися ВІЛ, здаючи кров.

12. Є ліки від СНІДу.

13. Куріння викликає рак легенів.

14. Вагітні матері, які інфіковані ВІЛ, можуть передати його плоду.

15. Є окремі люди, котрі мають імунітет до СНІДу.

16. Аналіз крові може показати, що людина інфікована ВІЛ.

17. Мити руки перед їжею не потрібно.

18. Куріння «травки» не вважається вживанням наркотику.

19. Спиртні напої шкодять здоров’ю.

20. Займатися спортом необхідно для здоров’я.

 

Учитель. А зараз надамо слово журі для оголошення результатів вік­торини і тесту. (Підбиття підсумків і нагородження переможців.)

Учитель. Прочитайте цитату, записану на дошці: «Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити, зміцнювати своє здоров’я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров’я та за своє майбутнє взагалі». А що таке здоров’я? Здоров’я — найбільше багатство. Погляньте на це прислів’я: «Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий». Правильно робить той, хто розумно виконує правила поведінки, за якими слід жити в суспільстві. Бо, поки ти молодий і в тебе здорове тіло, цей дар природи треба берегти. Втратити ж все легко, тільки повернути іноді важко, а то й неможливо. Люди кажуть: «Є каяття, та нема вороття».

 

 

docx
Додано
20 травня 2019
Переглядів
883
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку