Виховний захід розрахований на проведення з учнями 3-4 класів. Мета :
• розширити знання учнів про здоровий спосіб життя, традиції українського народу, в яких він відбивається;
• скласти корисні поради для товаришів щодо здорового способу життя;
• формувати компетентне ставлення до власного здоров'я;
• популяризувати здоровий спосіб життя, виховувати інтерес до вивчення
народних традицій.
КЗ «Яблунівська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів»
Виховний захід для учнів 3 – 4 класів
«Здоровий спосіб життя
в традиціях українського народу»
Підготувала і провела:
Бібліотекар
Никифорова Л.С.
Виховний захід для учнів 3-4 класів «Здоровий спосіб життя в традиціях українського народу»
Мета :
• розширити знання учнів про здоровий спосіб життя, традиції українського народу, в яких він відбивається;
• скласти корисні поради для товаришів щодо здорового способу життя;
• формувати компетентне ставлення до власного здоров’я;
• популяризувати здоровий спосіб життя, виховувати інтерес до вивчення
народних традицій.
Обладнання: комп’ютерна презентація, відео файли, ілюстрації лікарських рослин, зразків українських страв, звичаїв, пов′язаних з народними святами в Україні.
Хід заходу
- Вітаю всіх!
Психоформула
Здоровенькі були, любі друзі!
Доброго вам здоров’я!
Правда, чудові ці фрази?
Вони нас зближують з вами одразу.
Сьогодні, гадаю, якраз буде вчасно,
Щоб був у нас справді чудовий настрій.
Упоравшись з ділом, хіба нам не варто
Зустрітися з грою, змаганнями, жартом?
Ще за часів Київської Русі наші пращури цінували здоров’я, загартованість, спритність. Свою силу, винахідливість, кмітливість вони проявляли в іграх, забавах, які часто проводили у традиційні свята українців.
- Тільки здорова людина – життєрадісна, сповнена енергії, здатна в повній мірі творити і надавати необхідну допомогу людям. Берегти своє здоров′я – це означає вести здоровий і активний спосіб життя. Давайте звернемося до історичного минулого нашого народу, щоб дізнатися, у чому полягали основи здорового способу життя наших предків і скористаємося цими знаннями в сьогоденні.
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заходу? Чому хочете навчитися?
Відповіді учнів.
- Здоров′я - обов′язкова умова життя кожної людини, її краси, адже здоров′я здатне надати по-справжньому чудовий колір обличчю, робить шкіру пружною, еластичною, волосся - густим, блискучим, дихання – легким і свіжим. Щоб бути здоровим, енергійним, творчо активним, не вкорочувати власне життя, необхідно змолоду боротися за збереження й поліпшення свого здоров′я. Адже людина - сама творець свого здоров′я.
Кожна нація, кожен народ має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть. В усіх народів світу існує повір′я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він блукає по світі, як блудний син , і ніде не може знайти собі притулку. Український народ дуже працьовитий. Він завжди з любов′ю та повагою ставився до вільної праці. Саме цим вимірювалося, чого варта людина. До ледарів ставилися зневажливо, засуджували їх. Недарма найбільша кількість українських приказок присвячена саме цій темі: «Як дбаєш, так і маєш», «Хто пізно встає, в того хліба не стає». Але неодмінно праця змінювалася активним відпочинком.
р я ж у к з т г м р и д з р о г у
м л г у з ю р г ж д м е г п й, ж у
м т ж а г м к м у і р п в г ж м о
з у з н ж р у и г з д з г о р у ж
у т п м е р з м б у г ж е
(Як ти до людей, так і вони до тебе.)
1 тема: «Активний відпочинок українців».
1 учень. Взимку, коли всі господарчі роботи закінчено, господарі ховають інструмент, лагодять сани, їздять до млина та готуються до Різдвяних свят. Господині прядуть. Дівчата вишивають і щоранку вмиваються «першим снігом», щоб бути вродливими. Парубки допомагають батькам, а у вільний час гуляють з дівчатами.
Після Миколая в селах України кожного вечора збиралися колись вечорниці. Спочатку сходилися дівчата, пізніше – хлопці. В будні дівчата прядуть, шиють сорочки або вишивають рушники на придане. Хлопці розповідають дівчатам бувальщину і небилиці, співають пісень, танцюють.
Свято Миколая – веселе народне свято. У цей день скликали гостей, веселилися. А по обіді запрягали найкращі коні і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села – «бо треба знати, чи слизький сніг цього року випав!»
2 учень. Навесні разом з пробудженням природи від зимового снігу на нашій землі, в Україні, починається цикл народних весняних свят, супроводжених піснями, іграми та хороводами. Хороводи дівчат, забави дітей, зустріч птахів, що повертаються з вирію, травневі свята і , нарешті «зільник» - чарівна казка нашої старовини. Все це українська весна, голос предків наших.
Веснянки співали аж до самих зелених свят. Співали скрізь: на вулицях села, на майдані, в полі, в лісі, а найчастіше на зелених луках понад річкою або ставком. Виходячи на вулицю співати веснянки, або грати гаївки, дівчата вбираються в білі вишиті сорочки, а на голову кладуть вінки або квітчають волосся квітами. Гаївки – це дуже стара назва хороводів. Можливо, вона збереглася ще від того часу, коли наші пращури виконували обрядові пісні й танці в заповітних гаях навколо священних дерев. Веснянки – це новіша назва.
Відео Подоляночка
Був колись звичай на Великдень гойдатись на гойдалці. Гойдалка на селі під час Великодня – центр розваги. На Благовіщення й на Великдень, як дні гарні та ясні, дівчата ходили кругом села і співали, а за ними йшли маленькі діти.
3 учень. Влітку однією з найрозповсюдженіших розваг молоді в Україні була колись так звана «вулиця» - своєрідні вечорниці дівчат і хлопців просто неба. Починалася «вулиця» від Великодніх свят і тривала все літо. До початку польових робіт молодь збиралася щовечора, а коли починалася робота, то тільки в неділю і в святкові дні. Звичайно «вулиця» відбувалася весело і жваво: з музиками, танцями, а найбільше було пісень.
Напередодні дня Святої Трійці, до схід сонця, дівчата й молодиці йдуть у поле рвати запашне зілля: чебрець, полин, любисток. Ввечері цього ж дня квітчають свої хати зеленим гіллям клену, липи, ясеня та осини.
На свято Івана Купала з давніх давен в Україні дівчата й хлопці виходять із села з радісними співами, розкладають вогнища на горі або десь у лісі поблизу ріки, танцюють навколо того вогнища, стрибають через вогонь парами. Дівчата роблять пояси з пахучих трав, плетуть вінки.
4 учень. Восени зі свята Покрови починалася пора весіль.
Висновок. Отже, ми бачимо, що в пошані українців були і праця, і активний відпочинок, під час якого можна було провести цікаво час зі своїми друзями, з сім′єю, передати добрі традиції молодому поколінню. Відновлення цих традицій є важливим, бо дуже часто діти не знають, як активно провести вільний час.
Вікторина
«Традиції активного відпочинку українців»
напередодні Різдва. (Колядка.)
Ігри народні в Панаса , танці лозинка (під мелодію «Гребінка)
2 тема: «Традиції харчування українців».
Пісня «Ой сало, сало, сало українське»
Матеріалиест «Чи добре я знаю українську кухню?»
1 учень. Однією із складових частин здорового способу життя є правильне харчування. В усі часи харчування українців було різноманітним. Перевага віддавалася рослинній їжі. Харчувалися продуктами, отриманими із власного господарства. Селяни вирощували зернові культури: жито, пшеницю, ячмінь, овес, гречку, кукурудзу. Велику роль у харчуванні українців відігравали овочі (картопля, капуста, буряк, цибуля часник, огірки) та бобові ( горох, квасоля). З насіння льону та соняшника відтискали олію.
2 учень. Важливим харчовим продуктом було молоко, в той час як м′ясо вживали лише у свята. Споживання птиці (курей, гусей, качок) та яєць було також обмеженим: їх здебільшого продавали.
Продукти, які швидко псувалися, селяни консервували: сушили (ягоди, гриби), солили, квасили.
3 учень. У щоденному харчуванні селян на головному місці посідав хліб. У народі кажуть: «Хліб – всьому голова», «Нема святішої святині, як хліб на нашому столі».
Висновок. Керуйтеся традиціями українців у своєму харчуванні! Набувайте знання для створення нових сортів злаків та овочів, які б мали добру харчову цінність та були екологічно чистими!
Конкурс « Борщовий набір» : потрібно зібрати овочевий набір для приготування борщу ( З завданими очима).
Тест « Чи добре я знаю українську кухню?»
1. Місили, місили, ліпили, ліпили,
А тоді – хіп, та в окріп!
В масло та сметану.
Хто зуміє відгадати, того
будем частувати.
Про що мова йде?
а) вареники ; б) млинці.
2. Страва з борошна, яку наповнювали різною начинкою: картоплею, квашеною капустою, сиром, вареною квасолею, влітку – вишнями, сливами.
а) булочки; б) пиріжки.
3. Борошняна страва, поширена в Україні, зварена у воді, замащена олією або салом.
а) галушки; б) макарони.
4. Улюблена святкова та недільна страва з тіста, яку називали «різанкою», замішана на яйцях з пшеничного борошна. Нею частували гостей на весіллях.
а) локшина; б) пампушка.
5. Поживна страва, яку подавали переважно на обід. Готували її з гречаної, ячмінної, пшоняної крупи.
а) мамалига; б) каша.
6. Другий хліб. Який не потрібно молотити і до млина носити. Витіснили з ужитку чимало давніх борошняних страв.
а) яєчня; б) картопля.
7. Оладки, смажені на олії з тертої картоплі.
а) деруни; б) шкрябуни.
8. Перша страва з квашеної капусти з додаванням пшона та картоплі.
а) пшонник; б) капусняк.
9. Перша страва з буряків, капусти і картоплі, навесні – зі щавлю та картоплі.
а) суп; б) борщ.
10.Їх використовували, як приправу для багатьох страв. Улітку разом з хлібом вони становили полуденок селянина в полі.
а) цибуля, часник;
б) гіркий перець, кориця.
За кожну правильну відповідь зарахуй собі по 1 балу:
1-а 6- б
2-б 7-а
3-а 8-б
4-а 9-б
5-б 10-а
Якщо ти набрав:
- від 1 до 3 балів - у тебе незначні знання з історії української кухні. Знайди це питання в довідковій літературі, розпитай про це членів своєї родини – і ти відкриєш для себе багато нового і цікавого.
- від 4 до 7 балів - ти багато знаєш про українську кухню і, мабать, часто вживаєш традиційні українські страви, але не знаєш назви окремих із них. Поглиб свої знання і поділися ними з друзями.
- від 8 до 10 балів - ти – молодець! Ти добре знаєш українську кухню. Ці знання допоможуть тобі обрати правильний спосіб харчування. Разом з батьками використовуй традиції українців у створенні нових, корисних для здоров′я страв.
3 тема: «Народна медицина».
7 6 3 2 1 4 5 3 4 1 2 6 7 5 4 3 2 1 2 3 4 1
А в о р к п и(кропива) д у м е к а н(медунка) а п и л(липа) я т а м’(м’ята)
3 4 1 6 5 2 4 5 3 1 2 6 3 6 1 2 5 4 2 3 4 1 6 5
Л и к а н а(калина) л і в ш а я(шавлія) р а ч е д е(череда) д о н а с і(адоніс)
1 учень. Народна медицина виникла ще в доісторичні часи. З усіх раціональних методів найбільш поширеним було лікування засобами рослинного походження. З лікувальною метою використовували квіти, траву, сік свіжих рослин, рослинні відвари, водні та спиртові настої, порошки, мазі, компреси.
2 учень. Серед рослин, які застосовувалися в народній медицині, розповсюдженими були валеріана, звіробій, материнка, м′ята, ромашка, горицвіт.
3 учень. Широко у народній фітотерапії застосовувалися лісові ягоди: чорниця, брусниця, малина, суниця. Повсюдно в Україні збирали плоди, листя, кору, цвіт усіляких кущів та дерев: липи, калини, шипшини, глоду, вільхи, дуба, берези.
Конкурс на ліплення кращого вареника. ( під пісню а мій милий вареничків хоче).
Конкурс на найгарніше оформлення канапки з салом. (під пісню муусь без сала).
Висновок. Таким чином, ми бачимо тісний зв′язок українців з природою, з матінкою-землею та її дарами, пошук натуральних засобів лікування та профілактики захворювань.
Слід пам′ятати, що вживання будь-якої лікарської рослини повинно відбуватися під контролем дорослих, за рекомендаціями лікарів.
Кросворд «Народна медицина»
Дай відповіді на питання і ти дізнаєшся, як називається розділ медицини, що вивчає лікування хвороб рослинами.
1 |
|
|
|
|
|
||||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
4 |
|
|
|
|
|||||||||||
5 |
|
|
|
||||||||||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
7 |
|
|
|
|
|||||||||||
8 |
|
|
|
|
|
||||||||||
9 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
10 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
11 |
|
|
|
|
|||||||||||
широко розповсюджена в степовій зоні. (Материнка)
Відповідь: фітотерапія.
3. Робота з прислів′ями.
- Важливість здоров′я для людини ми бачимо в народних прислів′ях.
Кожна група отримує картку із завданням з′єднати стрілками окремі частини прислів′їв, пояснити їх значення.
Здоровому а стративши – плачем.
Як нема сили, нема щастя.
Здоров′я маємо – не дбаємо, все здорово.
В здоровому тілі – то й світ немилий.
Бережи одяг, доки новий, здоровий дух.
Без здоров′я а здоров′я, доки молодий.
- Що, на вашу думку, було найцікавішим на нашому заході? Що нового ви дізналися?
Де застосуєте ці знання? Якими б знаннями захотіли б поділитися з другом?
Використана література:
1. Олекса Воропай. Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. – К.: Акціонерне видавничо-поліграфічне товариство «Оберіг», 1993.
2.Українські традиції/ Упор. О. В. Ковалевський. – Харків: «ФОЛІО», 2006.
Використані інтернет-джерела:
1. http://www.pisni.org.ua/songlist/vesnyanky-hayivky-1.html