1. Що таке вуглеводні? 2. На які групи вони поділяються? 3. Загальна формула насичених вуглеводнів? 4. Загальна формула алкенів, алкінів? 5. Що таке спирти? Яка функціональна група спиртів, загальна формула? 6. Як класифікують спирти за кількістю функціональних груп? 7. Який одноатомний насичений спирт має 2 атоми карбону? 8. Яка формула гліцеролу. Який це спирт ? 9. Що таке карбонові кислоти? Яка функціональна група в них є, загальна формула?
Фізичні властивості жирів: Агрератний стан. Тваринні жири – частіше тверді (свинячий, яловичий, баранячий), але риб’ячий жир – рідкий. Рослинні – рідкі (соняшникова, лляна, оливкова олія). Жири - легші за воду, нерозчинні у воді, спирті, розчиняються в багатьох органічних розчинниках.
Продукт гідрогенізації олії - твердий жир (штучне сало, саломас). Маргарин - харчовий жир, складається із суміші гідрованих олій (соняшникової, кукурудзяної, бавовняної), тваринних жирів (вершкового масла), молока и смакових добавок (солі, цукру, вітамінів А, Д), ароматизаторів та ін.
Тест 1. Вкажіть серед органічних речовин жири: а) естери вищих карбонових кислот і етанолу; б) етери вищих карбонових кислот і гліцерину; в) естери вищих карбонових кислот і гліцерину; г) похідні спиртів 2. У природі зустрічаються жири: а) рослинного і тваринного походження; б) тільки тваринного походження; в) тільки рослинного походження; г) штучного походження 3. До складу твердих жирів входять залишки: а) насичених вищих карбонових кислот; б) альдегідів; в) ненасичених вищих карбонових кислот; г) неорганічних кислот 4. Для жирів характерні реакції: а) естерифікації і гідролізу; б) гідролізу і гідрування; в) гідрування і галогенування; г) піролізу і окиснення 5. Продуктом гідрування триолеїну є: а) гліцерин; б) тристеарин; в) олеїнова кислота; г) стеаринова кислота