Любомирської Є. 3 курс середня освіта 6.0148-і
Р.Шухевич - життя як боротьба за вільну Україну
30 червня 1907р. у Львові народився Роман Шухевич. Він зростав на розповідях діда, відомого етнографа і автора п’ятитомного дослідження «Гуцульщина», історіях про опришку Олексу Довбушу, який став для хлопця зростаючого в дусі патріотизму взірцем і прикладом для наслідування.
Закінчивши Академічну Гімназію в 1925 р. Р.Шухевич вступив до Львівської Політехніки і завершив навчання в 1931 р. Відразу після цього закінчив ще Львівську консерваторію ставши професійним піаністом. Він був переможцем «Запорізьких ігор» з бігу та плавання, засновником куреню «Чорноморці» який дав початок морському пластуванню. У 1925 р. Шухевич вступає до Української військової організації (УВО) та стає членом Організації українських націоналістів (ОУН). Протягом 1925-29 р.р приймає участь в антипольських акціях та займається проблемами національної шкільної освіти Західної України. 18 червня 1934 р. був заарештований з іншими членами ОУН та 6 листопада відісланий у концтабір. 19 січня 1935р. привезений до Львова для проведення слідства та 27 січня 1937р. вийшов на свободу відсидівши два роки у в’язниці та півроку в концтаборі. Поселився у Львові і створив першу рекламну фірму Галичини «Фама», яка слугувала прикриттям діяльності ОУН.
Як член Революційного Проводу ОУН організує і очолює підрозділ «Нахтігаль» який після відступу більшовиків перший ступає до Львова.
30 червня 1941р. Роман Шухевич разом зі Степаном Бандерою і Ярославом Стецьком проголошують «Акт відновлення Української держави» і стає заступником міністра з військових справ.
Уникнувши арешту Р.Шухевич проводить рік в Білорусі воюючи з більшовицькими партизанами але підрозділ все ж ліквідується німецькою окупаційною владою і на початку 1943 р. Шухевич відомий під псевдонімом Тарас Чупринка занурюється в підпільну діяльність з допомоги Олекси Гасижа, Василя Сидорома і Дмитра Грицая створює підпільницьку Українську повстанську армію (УПА). У травні 1943р. так званий Т. Чупринка стає керівником усієї національно-визвольної війни українського народу та вже в листопаді – Головним командиром УПА.
На Великому зборі Української Визвольної ради (УГВР ) що проходить на Самбірщині з 11 по 15 листопада 1944 р. Р.Шухевич очолює підпільний уряд України – Генеральний Секретаріат.
Як головнокомандуючий УПА та голова Проводу ОУН він керує національно-визвольною боротьбою УПА впродовж 1943-50 р.р, але 5 березня 1950 р. Р.Шухевич загинув в бою в с. Білогорна біля Львова.
Нажаль, точне місце поховання героя невідомо по сьогоднішній день. Загибель Р.Шухевича стала непоправною втратою для українського національно-визвольного руху. Сьогодні до місця загибелі Р.Шухевича приїзжають тисячі людей аби вшанувати пам’ять героя, який боровся та віддав життя за вільну Україну.