Життя і діяльність ДІ Менделєєва Періодичний закон

Про матеріал

Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва - основа сучасної хімії. Та й інші відкриття вченого до цього дня не втратили свого значення.

Дмитро Іванович Менделєєв - один з найвидатніших учених. Його дослідження, відкриття, дослідження зробили величезний вплив на розвиток багатьох наук (хімії, зокрема) та освіти. Д.І. Менделєєв мав всі якості талановитого вченого: даром наукового передбачення, науковою інтуїцією, умінням узагальнювати, аналізувати, робити вірні висновки, постійним прагненням до пізнання невідомого. І що найголовніше: вчений не вважав науку відокремленою. Д.І. Менделєєв вважав, що наукові відкриття, в першу чергу, повинні мати практичне значення.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва «Якщо не будеш знати імен, то помре і пізнання речей» К. Лінней.

Номер слайду 2

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва 1834, 27 січня (6 лютого) - народився Д.И.Менделеев в місті Тобольську, у Сибіру.

Номер слайду 3

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва Геніальний російський хімік, фізик і натураліст в широкому сенсі цього слова. Батьки Менделєєва російського походження. Дід його по батькові був священиком і носив прізвище Соколов, прізвище "Менделєєв" отримав, за звичаями того часу, у вигляді прізвиська.

Номер слайду 4

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва Марія Дмитрівна Менделєєва (1793 - 1830),мати вченого. Іван Павлович Менделєєв (1783 - 1847), батько вченого.

Номер слайду 5

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва 18 липня 1849 Д.И.Менделеев закінчив Тобольська гімназію.

Номер слайду 6

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва 9 серпня 1850 - 20 червня 1855 час навчання в Головному педагогічному інституті м. Петербурга

Номер слайду 7

Село Боблово У 1865 р. купив в Підмосков'ї маєток Боблово. У 1881 -1882 роках вчений сам його проектував і будував, прив'язавши до могутнього сторожовому дубу. Спорудження згоріло в 1919 р.

Номер слайду 8

Таблиця елементів Так виглядав перший варіант таблиці елементів, складений Менделєєвим в 1869 році. Д.І. Менделєєв і Д. Коновалов на закладці хімічної лабораторії Санкт-Петербурзького університету. 1892

Номер слайду 9

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва Відкриття періодичного закону.

Номер слайду 10

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва Сім'я

Номер слайду 11

Життя і діяльність Д. І. Менделєєва 1907, 20 січня (2 лютого) Д.І. Менделєєв помер від паралічу серця.

Номер слайду 12

Увічнення пам'яті Д.І.Менделєєва Благодійний громадський фонд збереження спадщини Д.И.Менделеева "Боблово" висунув ініціативу про оголошення 2009 року в Росії - роком Дмитра Івановича Менделєєва.

Номер слайду 13

Музей Д.І.Менделєєва в Боблово В одному зі збережених будівель садиби, що раніше належали одному вченого, професора Санкт-Петербурзького технологічного інституту, Н.П. Ільїну, в 1987р. відкритий музей Д.І. Менделєєва.

Номер слайду 14

Музеї Музей - садиба Д.И.Менделеева "Боблово" (м. Клин, Московської області) політехнічний музей Музей-архів Д.И.Менделеева (м. Санкт-Петербург) Метрологічний музей ДЕРЖСТАНДАРТУ РОСІЇ при ВНИИМ ім. Д. І. Менделєєва (м. Санкт - Петербург) Менделєєвський центр (м. Санкт-Петербург) Хімічний музей ім. Д.І. Менделєєва в гімназії № 344 (м. Санкт - Петербург)

Номер слайду 15

Освітні заклади Російський хіміко-технологічний університет ім. Д.І. Менделєєва (м. Москва) Новосибірський хіміко-технологічний коледж ім. Д. І. Менделєєва (м. Новосибірськ) Всеросійський науково-дослідний інститут метрології імені Д. І. Менделєєва (м. Санкт - Петербург) Тбіліський державний педагогічний інститут ім. Д. І. Менделєєва

Номер слайду 16

Освітні заклади Економіко-технологічний коледж ім. Д.І. Менделєєва (м. Санкт - Петербург) Недержавне освітній заклад "Середня загальноосвітня А-Школа Д.И.Менделеева" (м. Удомля, Тверській області) Школа-ліцей № 15 ім. Д.І. Менеделеева (Південно-Казахстанської області, міста Шимкента)

Номер слайду 17

Бібліотеки Тюменська обласна наукова бібліотека імені Д. І. Менделєєва (м. Тюмень) Бібліотека ім. Д. І. Менделєєва (м. Омськ)

Номер слайду 18

Громадські організації Російське хімічне товариство ім. Д.І. Менделєєва (м. Москва) Московське хімічне товариство ім. Д. І. Менделєєва (Москва) Благодійний громадський фонд збереження спадщини Д.И.Менделеева "Боблово"

Номер слайду 19

Олімпіади, премії Золота медаль імені Д.І. Менделєєва за видатні роботи в галузі хімічної науки і технології (Російська Академія Наук). Іменна премія ім. Д. І. Менделєєва (уряду Санкт - Петербурга і президії Санкт - Петербурзького наукового центру Російської академії наук) Міжнародна хімічна олімпіада ім. Д. І. Менделєєва (під егідою МГУ) Всеросійський конкурс дослідницьких робіт учнів загальноосвітніх закладів, присвячений життю і діяльності Д.І. Менделєєва (Благодійний громадський фонд збереження спадщини Д.И.Менделеева)

Номер слайду 20

Промисловість Ярославський НПЗ імені Менделєєва Хімкомбінат імені Менделєєва (м.Агриз, Татарстан) Менделєєвськая дослідне поле (Пермська область) Мінська лабораторія імені Менделєєва ТОВ "Менделєєве-Тест" (Московська область, Солнєчногорський район, п/о Менделєєве)

Номер слайду 21

Географія Льодовик Менделєєва Кратер Менделєєва на Місяці Підводний хребет Менделєєва в Північному Льодовитому океані Вулкан Менделєєва (острів Кунашир) Місто Менделеевск (Республіка Татарстан) Селище Менделєєве (Московська область, Солнєчногорський район) Селище Менделєєвський (Тульська область) (Вікіпедія, т. 16, с. 69) Менделеевская лінія (вулиця в м. Санкт - Петербурзі) Станція ж / д Менделєєве (Пермська обл. Карагайскій р-он) Станція метро Менделеевская (Москва) Південно-Курильський аеропорт "Менделєєве" на острові Кунашир

Номер слайду 22

А також ... Хімічний елемент № 101 "Менделевий" Мінерал «Менделєєва» (Вікіпедія, т. 16, с. 69) Науково-дослідне судно Академії Наук "Дмитро Менделєєв"

Номер слайду 23

Ім'я Д. І. Менделєєва є надбанням світової культури

Перегляд файлу

Життя і діяльність ДІ Менделєєва Періодичний закон

Зміст

Вступ

1. Біографія

2. Відкриття періодичного закону і його роль

2.1 Передумови

  1. Відкриття періодичного закону
  2. Періодичний закон і будова атома
  3. Періодична система хімічних елементів і будова атома
  4. Роль відкриття

3. Роботи в галузі органічної хімії

4. Вивчення природних багатств країни

5. Гідратної теорія розчинів

6. Учений - борець за передову науку

Висновок

Список використаних джерел

Вступ

Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва - основа сучасної хімії. Та й інші відкриття вченого до цього дня не втратили свого значення.

Дмитро Іванович Менделєєв - один з найвидатніших учених. Його дослідження, відкриття, дослідження зробили величезний вплив на розвиток багатьох наук (хімії, зокрема) та освіти. Д.І. Менделєєв мав всі якості талановитого вченого: даром наукового передбачення, науковою інтуїцією, умінням узагальнювати, аналізувати, робити вірні висновки, постійним прагненням до пізнання невідомого. І що найголовніше: вчений не вважав науку відокремленою. Д.І. Менделєєв вважав, що наукові відкриття, в першу чергу, повинні мати практичне значення.

Іменем вченого названі міста, заводи, навчальні заклади, науково-дослідні інститути. На честь Д.І. Менделєєва в Росії затверджена золота медаль - вона присуджується за видатні роботи з хімії. Ім'я вченого присвоєно Російському хімічному суспільству. Навіть елементу з порядковим номером 101 було дано назву менделевій, на честь Дмитра Івановича.

Наукове і педагогічну спадщину Д.І. Менделєєва величезна - повне зібрання творів складає 25 томів! Коло інтересів вченого був дуже різноманітний, його цікавили часом зовсім протилежні галузі знання.

Людина, яка вважає себе освіченою, просто зобов'язаний знати, який цінний внесок вніс в російську (та й у світову) науку такий рідкісний геній, як Д.І. Менделєєв.

1. Біографія

«Д. І. Менделєєв був великий, геніальний чоловік і, як більшість великих людей, великий трудівник. А працював він, дійсно, не шкодуючи себе ».

В. І. Тищенко. Спогади про Д.І. Менделєєва. «Природа», № 3, 127-136 (1937).

Д.І. Менделєєв належав до покоління діячів передової російської науки і культури другої половини XIX століття, до покоління, яке виросло під ідейним впливом російських революційних демократів. Це був період активної боротьби передових людей суспільства за розвиток національної економіки, науки і культури, за освіту народу і поліпшення його добробуту.

Сучасники Д.І. Менделєєва і його друзі - російські вчені, інженери, письменники, композитори і художники - дали високі зразки наукового, технічного та художньої творчості, продемонструвавши перед всім світом велич і силу російського народу. Серед них ім'я Д.І. Менделєєва займає одне з чільних місць.

Д.І. Менделєєв - великий російський геній - поєднував міць і глибину теоретичного мислення з великим розмахом практичної діяльності. Наукова діяльність його охоплює численні галузі знання. З 431 опублікованої роботи, виключаючи статті і замітки в періодичній пресі, 40 присвячено хімії, 106 фізикохімії, 99 фізиці, 22 географії, 99 техніці та промисловості, 36 економічних та суспільних питань та 29 інших тем. Приблизно дві третини праць і статей Д.І. Менделєєва присвячені наукових і технічних питань і одна третина навчальних посібниках, літературним і оглядовим робіт. Найголовнішим заслугою Д.І. Менделєєва було відкриття періодичного закону та створення періодичної системи хімічних елементів, які обезсмертили його ім'я у світовій науці. Цей закон і періодична система - основа всього подальшого розвитку вчення про атоми і елементах, вони є фундаментом хімії та фізики наших днів.

Д.І. Менделєєв народився 8 лютого (27 січня ст. Ст.) 1834 р. в глухому сибірському місті Тобольську - місці посилання жертв царського терору. Тут відбували заслання декабристи та інші передові люди Росії, які надавали прогресивно-демократичний вплив на громадськість міста. Це не могло не позначитися і на формуванні поглядів Д.І. Менделєєва, дитинство якого пройшло в рідному місті. Він був сімнадцятим дитиною в сім'ї директора Тобольської гімназії І. П. Менделєєва. Своїм вихованням і освітою Д.І. Менделєєв цілком зобов'язаний матері Марії Дмитрівні (дівоче Корнільєвої), на плечі якої з часу смерті батька (він осліп і невдовзі помер у 1847 р.) лягла вся турбота про благополуччя і вихованні дітей.

Початкову освіту Д.І. Менделєєв отримав в Тобольської гімназії, яку закінчив у віці 15 років.

Бажаючи, щоб син навчався в одному зі столичних навчальних закладів, мати Д.І. Менделєєва з допомогою друзів покійного батька влаштувала сина в Головний педагогічний інститут Петербурга, на фізико-математичний факультет. Уже в студентські роки Д.І. Менделєєв виявив виняткові здібності, працьовитість і наполегливість в досягненні поставленої мети. Виконані ним курсові роботи були серйозними дослідженнями, і одну з них опублікували.

Після закінчення інституту в 1855 р. за порадою лікарів у зв'язку з поганим станом здоров'я Д.І. Менделєєв був направлений до Сімферопольської гімназії, де пробув недовго, бо перейшов на роботу в Одеську гімназію. Тут поряд з педагогічною діяльністю він підготувався до іспитів на вчений ступінь магістра і написав магістерську дисертацію - «Питомі обсяги». У жовтні 1856 р. він успішно захистив її в Петербурзькому університеті, а через кілька тижнів - другу дисертацію на право читання лекцій, що дало йому можливість перейти на роботу в Петербурзький університет. У 1857 р. у віці 23 років Д.І. Менделєєв отримав доцентський курс «Теоретична та історична частина хімії», а з восени 1857 р. приступив до читання курсу органічної хімії. Таким чином, після двох років перебування в університеті Д.І. Менделєєву доручають читання самостійного курсу. У 1859 р. Петербурзький університет надає йому, як одному з видатних викладачів, закордонне відрядження «для вдосконалення в науках».

Після короткої подорожі по Європі Д.І. Менделєєв вибрав для роботи невеликої німецьке місто Гайдельберг, де трудився відомий хімік Р. В. Бунзен.

На свої скромні відрядження суми він влаштував у своїй квартирі невелику лабораторію, де провів протягом двох років копітка дослідження з визначення поверхневого натягу рідин при різних температурах.Тут йому вдалося зробити велике відкриття - встановити існування «температури абсолютного кипіння», яка 10 років тому була знов відкрита англійцем Т. Ендрюсом і названа ним «критичною температурою».

Працюючи в Гейдельберзі, Д.І. Менделєєв очолив гурток з молодих російських учених, також приїхали за кордон «для вдосконалення в науках». У гурток входили такі видатні згодом вчені, як А.П. Бородін, І.М. Сєченов, А.С. Фамінцин, А.М. Бутлеров, А.О. Ковалевський, та ін Гурток, очолюваний Д.І. Менделєєвим, зіграв велику роль у розвитку у його учасників наукової сміливості, новаторства, прагнення працювати на благо народу, для процвітання Батьківщини.

Після повернення в Петербург Д.І. Менделєєв повністю віддається наукової, педагогічної та громадської діяльності. У 1863 р. він отримав місце професора Петербурзького технологічного інституту, а в 1866 р. - Петербурзького університету, де читав лекції з органічної, неорганічної і технічної хімії. Крім того, він складався викладачем Володимирських жіночих курсів і брав активну участь в організації Бестужевських жіночих курсів. У 1865 р. Д.І. Менделєєв захистив докторську дисертацію на тему «Про з'єднаннях спирту з водою».

Численні праці Д.І. Менделєєва і його геніальне і безсмертне відкриття періодичного закону, отримали широке визнання з боку вчених усього світу. Його запрошують до Лондона для прочитання фарадеевской лекції. Він обирається почесним членом Американської, Ірландської і Югославської Академії наук, а також Дублінського королівського товариства, дійсним членом Лондонського і Единбурзького королівського товариства, Римської, Бельгійської, Датської, Чеської, Краківської та інших Академій наук; почесним доктором Кембриджського, Оксфордського, Геттінгенського та інших університетів ; почесним членом кількох десятків іноземних товариств.

Однак внаслідок боротьби реакційної, так званої «німецької школи» за провідне місце в Академії наук Д.І. Менделєєв в 1880 р. був забалотований при обранні академіків Російської Академії. Цей обурливий факт викликав численні протести громадських та наукових кіл Росії, але через засилля іноземців в Академії наук та підтримки їх з боку урядових кіл ця кричуща несправедливість не була виправлена.

2. Відкриття періодичного закону і його роль

2.1 Передумови

Звичайно, починаючи розповідати про відкриття геніального вченого, не можна не висвітлити головне відкриття Д.І. Менделєєва - Періодичний закон.

На час відкриття Періодичного закону було відомо 63 хімічні елементи, описані склад і властивості їх численних хімічних сполук.

Багато вчених намагалися класифікувати хімічні елементи. Одним з них був видатний шведський хімік Й. Я. Берцеліус. Він розділив всі елементи на метали і неметали на основі відмінностей у властивостях утворених ними простих речовин і сполук. Він визначив, що металам відповідають основні оксиди і підстави, а неметаллам - кислотні оксиди і кислоти. Але груп було всього дві, вони були великі і включали значно відрізняються один від одного елементи. Наявність амфотерних оксидів і гідроксидів у деяких металів вносило плутанину. Класифікація була невдалою.

Багато вчених припускали періодичність властивостей елементів і залежність їх від атомних мас, але грамотну і систематичну класифікацію запропонувати не змогли.

Черговий передумовою відкриття періодичного закону послужили рішення міжнародного з'їзду хіміків у м. Карлсруе в 1860 р., коли остаточно утвердилася атомно-молекулярне вчення, були прийняті перші єдині визначення понять молекули й атома, а також атомної ваги, який тепер називається відносною атомною масою. Саме це поняття як незмінну характеристику атомів хімічних елементів Д.І. Менделєєв поклав в основу своєї класифікації. Попередники вченого порівнювали між собою тільки схожі елементи, а тому не змогли відкрити Періодичний закон.

Розглянуті вище передумови можна назвати об'єктивними, тобто незалежними від особистості вченого, так як вони були обумовлені історичним розвитком хімії як науки.

Але без особистісних якостей великого хіміка, які складають останню, суб'єктивну передумову відкриття Періодичного закону, навряд чи він би відкритий в 1869 р. Енциклопедичність знань, наукова інтуїція, уміння узагальнювати, постійне прагнення до пізнання невідомого, дар наукового передбачення Д.І. Менделєєва відіграли свою чималу роль у відкритті Періодичного закону.

2.2 Відкриття періодичного закону

В основу своєї роботи за класифікацією хімічних елементів Д.І. Менделєєв поклав два їх основних і постійних ознаки: величину атомної маси і властивості. Він виписав на картки всі відомі відомості про відкриті і вивчених в той час хімічні елементи та їх з'єднаннях. Зіставляючи ці відомості, вчений склав природні групи схожих за властивостями елементів, порівняння яких між собою показало, що навіть елементи несхожих груп мають об'єднують їх ознаки. Наприклад, близькі за значеннями атомні маси фтору і натрію, хлору та калію (інертні гази ще не були відомі), отже, лужні метали і галогени можна поставити поруч, вибудовуючи хімічні елементи в порядку зростання атомних мас. Так Д.І. Менделєєв об'єднав природні групи хімічних елементів у єдину систему. При цьому він виявив, що властивості елементів змінюються в межах певних їх сукупностей лінійно (монотонно зростають або убувають), а потім повторюються періодично, тобто через певну кількість елементів зустрічаються подібні. Вчений виділив періоди, в яких властивості хімічних елементів і утворених ними речовин закономірно змінюються.

На підставі цих спостережень Д.І. Менделєєв сформулював Періодичний закон, який відповідно до прийнятої в даний час термінологією звучить так: «Властивості хімічних елементів і утворених ними речовин перебувають у періодичній залежності від їх відносних атомних мас».

Днем народження великого закону вважається 1 березня 1869

Періодичний закон і Періодична система багаті періодичними закономірностями: крім згадуваної горизонтальній (за періодами) періодичності є також періодичність вертикальна (по групах) і діагональна.Саме облік всіх видів періодичності дозволив Д.І. Менделєєву не тільки передбачити, описати властивості речовин, утворених ще не відкритими хімічними елементами, але і вказати шлях їх відкриття, природні джерела (руди й з'єднання), з яких могли бути отримані відповідні прості речовини.

2.3 Періодичний закон і будова атома

Формулювання закону, дана Д.І. Менделєєвим, не могла бути точною і повною з сучасної точки зору, так як вона відповідала стану науки на той період часу, коли не було відомо будова атома. Тому нові наукові відкриття вступили з нею у протиріччя.

Так, були відкриті ізотопи - різновиди атомів одного і того ж хімічного елемента, що мають однаковий заряд ядра, але різні масові числа. Очевидно, що ядра ізотопів одного хімічного елемента мають однакове число протонів, але розрізняються числом містяться в них нейтронів.

Ізотопи відомі для всіх хімічних елементів. У природі більшість їх існує у вигляді суміші ізотопів. Відносна атомна маса елемента дорівнює середньому значенню відносних атомних мас всіх його природних ізотопів з урахуванням їх поширеності. У таблиці Періодичної системи під символами хімічних елементів наведені середні значення їх відносних атомних мас.

Наявність ізотопів доводить, що властивості хімічних елементів визначаються не стільки їх атомною масою, як припускав Д.І. Менделєєв, скільки зарядом атомних ядер. Цим і пояснюється положення в Періодичній системі декількох пар елементів, розміщених з порушенням принципу зростання відносних атомних мас. У тому-то і геніальність, прояв наукової інтуїції великого російського хіміка, що він у цих випадках перевагу розташувати елементи за подібністю у властивостях, передбачив справжній порядок розміщення хімічних елементів за зростанням зарядів їхніх атомних ядер, хоча про будову атома їх нічого не знав.

Відкриття ізотопів дозволило дати інше, сучасне визначення Періодичного закону: «Властивості хімічних елементів і утворених ними речовин перебувають у періодичній залежності від зарядів їхніх атомних ядер».

2.4 Періодична система хімічних елементів і будова атома

Таблиця Періодичної системи хімічних елементів графічно відображає Періодичний закон. Кожне число в ній характеризує будь-яку особливість в будові атомів:

  1. Порядковий (атомний) номер хімічного елемента вказує на заряд його атомного ядра, тобто на число протонів, що містяться в ньому, а так як атом електронейтрален, то і на число електронів, що знаходяться навколо атомного ядра;
  2. Номер періоду відповідає числу енергетичних рівнів (електронних шарів) в атомах елементів даного періоду;
  3. Номер групи відповідає числу електронів на зовнішньому рівні для елементів головних підгруп і максимальному числу валентних електронів для побічних підгруп.

У світлі будови атома можна пояснити причини зміни властивостей хімічних елементів і утворених ними речовин. У періоді зі збільшенням зарядів атомних ядер елементів (зліва направо) металеві властивості слабшають, а неметалічні посилюються. У групах (головна підгрупа) із збільшенням зарядів атомних ядер елементів (зверху вниз) металеві властивості посилюються, а неметалічні слабшають.

Природа кожного хімічного елемента, тобто певні, притаманні тільки йому властивості атомів, простих речовин, сполук, залежить насамперед від заряду ядра його атомів. Заряд обумовлює і будова електронної оболонки атома. Але величини зарядів ядер атомів хімічних елементів в Періодичній системі Д.І. Менделєєва змінюються монотонно, тому прямою причиною періодичної зміни властивостей елементів це явище бути не може. Виявляється, причина періодичності - зміна будови зовнішніх електронних шарів атома.

Таким чином, з вищесказаного можна зробити висновок: властивості хімічних елементів і утворених ними речовин перебувають у періодичній залежності від будови зовнішніх електронних шарів атомів.

2.5 Роль відкриття

Д.І. Менделєєв писав: «До періодичного закону елементи представляли лише уривчасті випадкові явища природи, не було приводу чекати будь-яких нових, а знову знаходять були повною несподіваною новинкою. Періодична закономірність перша дала можливість бачити не відкриті ще елементи в такій дали, до якої незбройний цією закономірністю зір до тих пір не досягало ».

З відкриттям періодичного закону хімія перестала бути описової наукою - вона отримала інструмент наукового передбачення. Цей закон і його графічне відображення - таблиця періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва - виконали всі три найважливіші функції теоретичного знання: узагальнюючу, що пояснює і прогностичну. На їх основі вчені:

  1. Систематизували та узагальнили всі відомості про хімічні елементи і утворюваних ними речовинах;

б) Далі обгрунтування різних видів періодичної залежності, які існують у світі хімічних елементів, пояснивши їх на основі будови атомів елементів.

в) передбачили, описали властивості ще не відкритих хімічних елементів і утворених ними речовин, а також вказали шляхи їх відкриття.

На основі закону і таблиці Д.І. Менделєєва були передбачені і відкриті благородні гази. І зараз цей закон служить дороговказом для відкриття або штучного створення нових хімічних елементів.

Відкриття Періодичного закону і створення таблиці Періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєвим стимулювало пошук причин взаємозв'язку елементів, сприяло виявленню складної структури атома і розвитку вчення про будову атома. Це вчення, в свою чергу, дозволило розкрити фізичний зміст періодичного закону і пояснити розташування елементів в Періодичній системі. Воно привело до відкриття атомної енергії і використання її для потреб людства.

Таким чином, Періодичний закон і система відкрили нову еру в хімії та фізики, стали вихідним пунктом для нових досліджень і відкриттів. Також періодичний закон зіграв велике значення і як основний закон природи в розвитку матеріалістичної філософії.

3. Роботи в галузі органічної хімії

Д.І. Менделєєв відноситься до числа видатних хіміків-органіків другої половини XIX століття. Працюючи над навчальним курсом органічної хімії, він виявив відсутність у російській літературі підручника з цього предмету. До цього періоду відноситься створення Д.І. Менделєєвим підручника з органічної хімії. У підручнику, який отримав широке визнання на батьківщині і за кордоном, сучасна наука дана з урахуванням робіт російських вчених. Книга була удостоєна Демидівської премії. К. А. Тімірязєв ​​так висловлюється про неї: «Його чудовий по ясності і простоті викладу підручник,« Органічна хімія », не мав собі подібного в європейській літературі, і, хто знає, наскільки саме ця книга сприяла тому, що в цьому, головним чином, напрямку рушило вперед найближчим покоління молодих російських хіміків ».

Д.І. Менделєєв виконує оригінальні роботи в області органічних сполук. Так, в 1861 р. з'явилася його стаття «Про межі органічних сполук», а в 1862 р. він видав роботу з питань технології органічних сполук - «Оптична сахарометрія».

У 1861 р. публікується докторська дисертація Д.І. Менделєєва «Про з'єднання спирту з водою», яка стала оригінальним дослідженням не тільки в області органічної, а й фізичної хімії.

В області органічної хімії Д.І. Менделєєв працював не менше 10 років (на початку своєї наукової діяльності). Це були дослідження з отримання олефінів.

Д.І. Менделєєв займався також ізомерами бензолу. Ця проблема, при повній невідомості ароматичного кільця, в той час була надзвичайно важкою. Досліджуючи кам'яновугільна масло, йому вдалося виділити велику порцію рідини, кіпевшей від 95 до 98 ° С, але при багаторазово повторюваною перегонці виявилося, що вона містить тільки суміш бензолу і толуолу. На підставі цих дослідів Д.І. Менделєєв висловив сумнів в існуванні пара-бензолу.

Працюючи з гліцерином, вчений вважає, що безводний чистий гліцерин має щільність 1,262, майже не розчиняється в ефірі і переганяється при 290 ° С. Д.І. Менделєєв вказує, що загальним властивістю спиртів є те, що вони при дії муравьінокіслих солей, ймовірно, будуть перетворюватися на вуглеводні. Вивчаючи прості ефіри, Д.І. Менделєєв цікавиться хімічної міцністю їх молекул, для цього нагріває ефіри з водою в запаяних трубках до 160 ° С, і приходить до висновку, що суміш чистого ефіру з водою не перетворюється на спирт навіть при нагріванні. Він вказує також, що при розщепленні складних ефірів утворюються різні кислоти.

З великим інтересом вчений також вивчав ефірні масла, досліджуючи ступінь насиченості їх воднем.

4. Вивчення природних багатств країни

Дослідження Д.І. Менделєєва з органічної хімії пов'язані з його роботами в галузі нафтової, хімічної та вугільної промисловості. Він вивчав елементарні аналізи різних видів палива і розробляв науково обгрунтовані методи розрахунку складу та кількості продуктів горіння та визначення теплотворної здатності різних палив. Ці роботи зробили величезний вплив на вивчення процесів горіння не тільки в Росії, але і за кордоном.

Д.І. Менделєєв розвиток кам'яновугільної промисловості нерозривно пов'язував з металургією, він вважав, що залізне справа повинна бути на чолі металургії, так як без нього немислимі фабрики, землеробство і загальний розвиток.

Д.І. Менделєєв вважав, що людина повинна активно втручатися в хімічний режим грунту. Він придбав під Москвою невеликий маєток, в якому вів багатопільної господарство з раціональним внесенням мінеральних добрив. Вивчати його досвід приїжджали професори з Сільськогосподарської академії.

Однак найбільшу увагу вчений приділяв нафти, що займає перше місце серед природних багатств Росії. Дослідженнями нафти цікавилися багато вчених і інженери-сучасники Д.І. Менделєєва. Наприклад, відомі праці В. В. Марковникова і В. Н. Оглобіна з визначення складу нафт, в результаті яких було відкрито новий тип вуглеводнів - нафтенових або поліметіленових. Але роботи Д.І. Менделєєва відрізнялися від робіт попередників і сучасників широтою поглядів і цілеспрямованістю. Він пов'язував наукові дослідження з розвитком нафтової промисловості, вивчав Бакинські нафтові промисли, роботу перших нафтопереробних заводів і методи видобутку і переробки нафти. Незабаром вчений розробляє спосіб безперервної перегонки нафти, який був прийнятий промисловістю.

Д.І. Менделєєв вперше висловив ідею про походження нафти: нафта утворилася не із залишків органічних речовин, а є продуктом взаємодії водяної пари, що проникли всередину землі, з високо нагрітими карбідами металів. Правда, в даний час ця теорія більшістю вчених не зізнається. У своїх роботах Д.І. Менделєєв звертає увагу на величезне значення будівництва нафтопроводів, які можуть перебудувати економіку нафтової промисловості, а також на географію розміщення і технічне оснащення.

Цікавлячись промисловими та економічними питаннями, Д.І. Менделєєв одночасно займався науковими дослідженнями нафти. Він проводить експерименти з визначення коефіцієнтів теплового розширення нафти, масел і виконує цікаві з теоретичної та практичної сторони роботи з очищення нафтових продуктів хімічними реагентами.

5. Гідратної теорія розчинів

Роботи Д.І. Менделєєва з органічної хімії становлять великий інтерес і свого часу відіграли певну роль у розвитку як теорії, так і практики досліджень органічних сполук.

При ретельному вивченні властивостей водних розчинів сірчаної кислоти, водних розчинів спиртів та інших систем Д.І. Менделєєв вперше встановив значення хімічної взаємодії між молекулами компонентів в розчинах.

Вчений розглядав розчини як нестійкі хімічні сполуки постійного складу, що знаходяться в стані часткової дисоціації. Цими дослідженнями було покладено початок створення хімічної теорії розчинів на противагу фізичним теоріям, хоча Д.І. Менделєєв враховував і фізичні чинники в процесі розчинення. Але все ж він процес розчинення розглядав насамперед як хімічний процес.

Роботи Д.І. Менделєєва по розчинів охоплюють період майже в півстоліття. У цих дослідженнях вчений висуває ідею про хімічний характер розчинення. При цьому зазначає, що в розчині утворюється з'єднання між розчиняється речовини і розчинником. Склад цих речовин залежить від зміни температури і концентрації. Такі з'єднання він назвав гідратами у випадках водних розчинників, а в більш загальній формі - сольватамі.

Решта розвиток теорії електролітичної дисоціації показало, що ця теорія може розвиватися тільки на основі гідратної теорії Д.І. Менделєєва.

З роботою про розчинах тісно пов'язане й інше відкриття Д.І. Менделєєва - критична температура. Відомо було, що, підвищуючи тиск і знижуючи температуру, можна наводити деякі гази в рідкий стан. У сімдесятих роках Д. І. Менделєєв відкрив, що для кожного газу є межа - критична температура, вище якої газ не може бути зріджений. Він назвав цю критичну температуру абсолютною температурою кипіння.

Сам вчений вважав свої дослідження в даній області одними з найбільш значимих.

6. Учений - борець за передову науку

За своїм філософським поглядам Д.І. Менделєєв був переконаним прихильником матеріалізму. Він вірив у безмежну силу людського розуму і безмежність пізнання природи. Вчений, як і М. В. Ломоносов, відстоював передову, матеріалістичну науку, її широке поширення в народі, боровся проти агностицизму, який заперечував можливість пізнання людиною матеріального світу та законів його розвитку, доводячи, що для людського пізнання в природі не існує непізнаваних речей. Теорія, експеримент і практика дають можливість людям проникнути в «саму сутність речей».

Завданням природознавства він вважав боротьбу з усіма формами прояву ідеалізму, містикою, мракобіссям і релігійними забобонами. Вчений прекрасно розумів, яку шкоду приносять передовій науці релігійні забобони.

Як вчений і громадянин Д.І. Менделєєв розумів, що в підйомі культурного життя народу вирішальну роль покликано зіграти освіту. Педагогічна діяльність Д.І. Менделєєва не обмежується викладанням хімічних дисциплін в університеті (1857 - 1890), Технологічному інституті (1864 - 1872) та інших навчальних закладах. Він брав активну участь в обговоренні питань середнього, технічної та вищої освіти. А також таких проблем, як підготовка вчительських кадрів (проект училища наставників).

Самого Д.І. Менделєєва як викладача студенти поважали, хоч і визнавали, що екзаменує той строго. Слухати лекції вченого ходили не тільки студенти фізико-математичного факультету, а й інших; аудиторії були переповнені.

У 1890 р. Д.І. Менделєєв з розумінням поставився до вимог революційно налаштованих студентів і передав їх петицію міністру народної освіти, після чого змушений був залишити університет, кафедру і лабораторію, якими керував понад 20 років.

Д.І. Менделєєв вірив у могутність науки, у перемогу всього прогресивного. Він був революціонером в науці. Борючись за економічну і культурну незалежність батьківщини, він брав активну участь у вивченні природних багатств країни, сприяв розвитку різних галузей вітчизняної промисловості. З цією діяльністю пов'язані його великі роботи в галузі метрології (науки про вимірювання).

Крім усього цього, російський геній був справжнім поціновувачем прекрасного. Як згадує його дочка О.Д. Менделєєва-Трірогова, він «любив читати Жюль Верна, А. Дюма. Часто читав нам, дітям, російські билини і А.С. Пушкіна ». У Д.І. Менделєєва були оригінали картин Шишкіна, Рєпіна, Крамського, Куїнджі та ін Його дружина А.І. Менделєєва згадує: «Дмитро Іванович завжди був наче в стані душевного горіння.Я не бачила в нього ніколи ні одного моменту апатії. Це був постійний потік думок, почуттів, спонукань, який трощив на своєму шляху всі перешкоди ». Також зі спогадів рідних відомо, що у Д.І. Менделєєва було своєрідне хобі: він любив клеїти валізи, столики, рамки і дарувати їх рідним і друзям.

Останні п'ятнадцять років свого життя Д.І. Менделєєв працював у Головній палаті мір і ваг. Тут їм було виконано велику кількість наукових досліджень з метрології, зокрема удосконалення ваг, визначення щільності води і повітря, досліди з визначення прискорення сил тяжіння, складені таблиці густин спіртоводних розчинів. Роботи з метрології, розпочаті Д.І. Менделєєвим, успішно тривали радянськими вченими.Ім'я великого російського вченого Д.І. Менделєєва золотими літерами вписано в історію науки. Російський народ високо шанує пам'ять славного сина нашої країни. Його ім'я присвоєно багатьом навчальним закладам, промисловим підприємствам і науковим товариствам.

Висновок

Дмитро Іванович Менделєєв - великий російський вчений, один з основоположників сучасної хімії. Творець природної класифікації хімічних елементів - Періодичної системи елементів, що стала виразом Періодичного закону хімічних елементів. Створив фундаментальна праця - підручник «Основи хімії», в якому вперше вся неорганічна хімія викладена на основі періодичного закону. До числа найбільших робіт Д.І. Менделєєва відносяться дослідження в галузі фізико-хімічної природи розчинів, стану газів, теплотворної здатності палива. У своїх працях багато уваги він приділяв розвитку вітчизняної промисловості, хімізації сільського господарства. Учений проводив дослідження в галузі хімічної технології, фізики, метрології, повітроплавання, сільського господарства, економіки, освіти, а також в інших галузях науки і техніки, тісно пов'язаних з потребами розвитку продуктивних сил Росії.

Д.І. Менделєєв став організатором і першим директором Головної палати мір і ваг, в якій пропрацював останні роки життя.

За видатні заслуги в науці Д.І. Менделєєв був обраний почесним членом багатьох зарубіжних академій наук, був почесним доктором ряду університетів і почесним членом численних наукових товариств.

Список використаних джерел

  1. Балезін, С.А. Видатні російські вчені-хіміки / С.А. Балезін, С.Д. Бєсков. - 2-е вид., Перераб. - М.: Просвещение, 1972.
  2. Габрієлян, О.С. Хімія: Учеб. для загальноосвіт. учр.: 11 кл. / О.С. Габрієлян, Г.Г. Лисова. - 2-е изд., Испр. - М.: Дрофа, 2002.
  3. Гузей, Л.С. Хімія: Учеб. для загальноосвіт. учр.: 8 кл. / Л.С. Гузей, В.В. Сорокін, Р.П. Суровцева. - М.: Дрофа, 1995.
  4. Д.І. Менделєєв у спогадах сучасників / Упоряд. А.А. Макарену, І. Н. Филимонова. - М.: Атомиздат, 1969.
  5. Книга для читання з неорганічної хімії: Ч. 1.: Посібник для уч-ся / Сост. В.А. Кріцман. - 2-е вид., Доп. - М.: Просвещение, 1983.
  6. Сомин, Л.Є. Захоплююча хімія: Посібник для вчителів: З досвіду роботи / Л. Є. Сомин. - М.: Просвещение, 1978.

 

zip
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Матеріали до уроків
Інкл
Додано
26 листопада 2018
Переглядів
1599
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку