Урок 5 - 6. Життя і творчість Лесі Українки. Стан природи і настрій людини в поезії Лесі Українки.
Тема. Леся Українка «Давня весна» (напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…».
Мета. Ввести учнів у світ поезії відомої української поетеси Лесі Українки, продовжувати ознайомлювати з її життєвим шляхом та творчістю. Слухати і милуватись художнім словом поезії. Формувати уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного, зв’язно висловлювати свої думки.
Вдосконалювати навички правильного, виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів. Викликати захоплення великою силою волі поетеси.
Виховувати любов до рідної мови, світу природи.
Обладнання. Портрет Лесі Українки; виставка книг поетеси, ілюстрації до творів; індивідуальна робоча картка для кожного учня.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
Епіграф уроку.
Ні, я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає!
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався
До уроку приготувався.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок вже починаймо.
Девіз:
Красиво читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мову свою розвиваємо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Мовна розминка.
Гра «Гостре око».
Знайдіть слова, які заховані в таблиці (робота з індивідуальною карткою).
Л |
Е |
С |
Я |
Р |
А |
І |
В |
А |
У |
К |
Ї |
Р |
А |
Н |
Ф |
Р |
Н |
А |
С |
К |
Н |
А |
К |
Т |
Ш |
О |
Е |
Н |
А |
↑ |
Е |
В |
Ч |
К |
О |
В_ш_ньк_ - ч_р_ш_ньк_,
ч_р_в_н_ї, сп_л_,
ч_г_ ж б_ в_ т_к в_с_к_
в_р_сл_ н_ г_лл_?
Вишеньки – черешеньки,
червонії, спілі,
чого ж бо ви так високо
виросли на гіллі?
- Пригадайте, з якого вірша цей уривок. Хто автор? (Леся Українка).
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
Гра «Порахуй, прочитай».
Якщо ви поставите букви у відповідному порядку, то отримаєте назву теми уроку.
Т |
И |
Ж |
Я |
Т |
|
І |
|
С |
О |
Т |
Р |
І |
В |
Ч |
Ь |
Т |
3 |
2 |
1 |
5 |
4 |
|
6 |
|
13 |
9 |
7 |
10 |
12 |
8 |
11 |
15 |
14 |
І |
Е |
Л |
С |
|
К |
А |
К |
У |
Ї |
И |
Р |
Н |
19 |
17 |
16 |
18 |
|
26 |
23 |
21 |
20 |
24 |
27 |
22 |
25 |
- Сьогодні наш урок ми присвячуємо українській поетесі Лесі Українці. На уроках
читання ми вже ознайомилися з багатьма її творами. Сьогодні ми поглибимо знання
про життя і творчість славної доньки України.
V. Ознайомлення з біографією Лесі Українки.
- Леся Українка писала про себе:
Мене весна при лузі породила,
заквітчана у проліски.
Водила вона мене за руки у лани,
на луки дальні, до верби старої,
розщепленої громом весняним,
водицею з криниці степової
щоранку напувала...
1. Розповідь дітей біографії Лесі Українки.
1.Народилася Леся Українка(Лариса Петрівна Косач) 25 лютого 1871 р. на Волині у місті Звягель. З часом сім'я переїзджає до Луцька, а потім — в село Колодяжне (неподалік міста Ковеля). На все життя полюбила вона росянисті волинські луки, тихі лісові озера і предковічні соснові бори.
2. В 10 років на святі Водохреща Леся застудилася. З цього часу і починається її
тяжка виснажлива боротьба з хворобою. Лесі не довелося через це жодного дня ходити до школи. Вчителями її були: мати — письменниця Олена Пчілка, батько — юрист Петро Антонович, книги, життя, природа.
3. Леся була такою ж дитиною, як і ми. Мала великі здібності. В 5 років вже вміла читати і писати. Рано навчилась грати на фортепіано, вміла гарно вишивати, співати, але над усе любила природу.
4. В 9 років вона написала свій перший вірш «Надія». В 13 років почала друкувати
свої перші вірші в журналі «Зоря» (вірш «Конвалія»).
5. Мати вибрала їй псевдонім — Леся Українка. Чому Українка? Цим підкреслювалось, що вірші пише справжня українська дівчинка. Леся Українка написала багато творів для дорослих і дітей.
6. Померла Леся Українка 1 серпня 1913 року в Грузії в місті Сурамі. Поховано
її у Києві на Байковому кладовищі.
2. Перевірити усвідомлення змісту за допомогою тестування.
Тест
1. Поетеса народилася у 1871 році...
а) 2 5_ лютого;
б) 8 березня;
в) 25 січня.
2. Який літературний псевдонім матері?
а) Марійка Підгірянка;
б) Олена Пчілка;
в) Наталя Забіла.
3. Яке справжнє прізвище Лесі Українки?
а) Лариса Письменна;
б) Леся Мовчун;
в) Лариса Косач – Квітка.
4. Який перший вірш написала?
а) "Конвалія";
б) "Мамо, іде вже зима";
в) "Надія".
5. Хто допоміг дібрати літературний псевдонім?
а) Мама;
б) тато;
в) тітка Еля.
6. Доля Лесі була нелегкою, тому що ...
а) її вигнали з України;
б) за вірші посадили в тюрму;
в) з дитинства страждала на невиліковну хворобу.
7. Похована Леся Українка...
а) у Львові на Личаківському кладовищі;
б) у Києві на Байковому кладовищі;
в) в Грузії у місті Сурамі.
— А тепер давайте:
Відкриймо її серце відверте і чисте,
відкриймо її душу не заспану,
вчитаймось в Лесине слово іскристе
очима живими та ясними.
(Олена Журлива)
VI. Фізкультхвилинка.
Ми — берізки та кленці.
В нас тоненькі стовбурці. (Встали)
Ми в стрункі стаєм рядки,
Розправляєм гілочки. (Руки витягнуті перед собою)
Ледь зіп'ялись з корінців,
Дістаємо промінців. (Руки підняті вгору)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь. (Стиснути кулачки)
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї).
VII. Опрацювання вірша Лесі Українки «Давня весна».
1. Слухання вірша.
Читання вірша вчителем.
2. Словникова робота.
Гра «Сонечко».
весе΄ ☼ ла я ☼ сна΄
хво΄ ☼ ра шу΄ ☼ м
ра΄ді ☼ сна вес ☼ на΄
ті ☼ сна΄ кві ☼ тки΄
біле΄ ☼ сенька хати΄ ☼ на
зеле΄ ☼ ний ми΄ ☼ ла
само ☼ тна΄ ще΄☼ дра
3. Читання вірша учнями (мовчки).
- Хто головний герой вірша? Від чийого імені ведеться розповідь?
4. Осмислення змісту вірша. Робота над образними засобами твору.
— Знайдіть у перших двох строфах рядки, в яких про весну говориться як про живу Істоту.
— Яким був спочатку настрій дівчинки? Чому вона була дуже сумна?
— Поміркуйте, чому Леся Українка назвала вірш "Давня весна".
5. Гра «Дочитай рядок».
6. Виразне читання вірша учнями.
- Прочитайте вірш, передаючи голосом зміни настрою героїні.
VIII. Опрацювання вірша Лесі Українки «Вечірня година».
Вправи на миттєве сприймання слів.
Учитель на картках - блискавках показує слова, а діти мовчки їх читають і запам’ятовують.
- Яке із запам’ятованих вами слів означає «найближче до Землі небесне тіло, її супутник»? (Місяць.)
- Яке було спільнокореневе до нього? (Місяченько.)
3. Читання вірша в голос «ланцюжком».
- Які картини природи зображено у вірші?
4. Читання «відлунням».
Вчитель читає, а діти перечитують строфу, імітують виразність читання вчителя.
5. Аналіз змісту вірша та образних висловлювань.
— Кому присвятила цей вірш поетеса? Як вона виявляє свої почуття у творі?
6. Виразне читання вірша.
ІХ. Опрацювання вірша Лесі Українки "Вже сонечко в море сіда ...".
1.Прочитайте заголовок ще одного вірша Лесі Українки. Як ви думаєте, що описує у ньому поетеса?
2.Прочитайте вірш самостійно (мовчки). Зверніть увагу на опис заходу сонця на морі.
3. Гра «Читаймо разом».
4. Прочитайте вірш виразно.
Х. «Творча майстерня» (робота в групах).
Сьогодні ми з вами вже побачили, як поетичне слово та рима можуть передати настрій та думку автора, відтворити розмову дійових осіб, змалювати картини природи, життя. А зараз я пропоную вам спробувати себе у ролі поета, і доповнити вірш словами, яких не вистачає. Працювати будемо по групах, а потім подивимося, який результат ми отримаємо.
(Робота з індивідуальною карткою).
А яка зима буває?
Скаже той, хто добре _______.
Чи ж вона буває ніжна?
Ні! Холодна й _______.
І холодна, й вітер віє,
І від снігу все ________.
І мороз на склі малює,
На річках мости ________.
Під ногами сніг скрипить,
Звір від холоду _________.
Сонечка частіш немає,
Хмара сонце ___________.
Часом сніг іде лапатий,
Бігти хочеться із ________.
Щоб зловити біле диво,
Бо повсюди так __________.
Хоч носи у всіх червоні,
Та додому йти пора!
Шкода, йде весела _______.
(Надія Красоткіна)
ХІ. Підсумок уроку.
Життя Лесі Українки — це подвиг митця, один із тих подвигів, що підносять людину в очах сучасників, роблять її нетьмарною зіркою в очах нащадків.
Видатні поети ніколи не залишають нас.
Вони відходять у безсмертя.
Не стерлась райдужна сторінка,
не вмерла пісня лісова,
безсмертна Леся Українка
була і є повік жива. (Олена Журлива)
ХІІ. Домашнє завдання.
1. Вірш Лесі Українки «Давня весна» вивчити напам’ять.
2. Вірші «Вже сонечко в море сіда…» і «Вечірня година» Лесі Українки виразно читати.