Життя птахів навесні
Конспект заняття з ознайомлення з природою
(екологічного спрямування)
Мета: розширити і поглибити знання дітей про природні процеси, що відбуваються навесні, про перелітних птахів, що повертаються з вирію. Дати поняття про користь, яку приносять птахи природі й людям; виховувати прихильне, дбайливе ставлення до них; учити дітей помічати красу природи, розуміти її; сприяти розвитку екологічно доцільної поведінки малят.
Попередня робота: під час прогулянки спостерігати за поведінкою птахів, показ ілюстрацій із зображенням птахів, поширених у нашому краї.
Матеріал: плакат «Птахи рідного краю», відеопрезентація «Перелітні птахи», аудіозапис «спів птахів»
Хід заняття
Вихователь: Після зимових холодів летить світла і чарівна весна. Вона пробуджує до життя все нове. Ніжне тепло огортає всю землю. А навколо стільки звуків, стільки цікавого! Привітне тепле сонечко випливає на бездонне небо і щодня піднімається все вище і вище. У такі весніні дні повертаються перелітні птахи – наші пернаті друзі. (звучить аудіозапис «Спів птахів»)
Птахи – вірні наші помічники, захисники лісів, полів садів. Їй можна побачити і почути скрізь, бо вони частина природи. Тому їі треба берегти й охороняти, про них треба піклуватися, допомогати у скрутні часи. Зима – найскладніший період у їхньому житті. Не так холод, як голод дуже дошкуляє зимуючим птахам.
– Що ми робили, щоб птахам взимку було краще жити? (Робили і вивішували годівнички, годували зимуючих пташок зерном, насінням, крихтами хліба, чіпляли шматочок сала для синичок.)
Вихователь: Та ось пригріло сонечко. До нас починають прилітати птахи із вирію, які теж потребують нашої допомоги та захисту.
Голос Весни: ( у грамзапису) Я – Весна, я – фея, ніжна, мов лілея, Скрізь блукаю, всіх вітаю, Довго йшла сюди – втомилась, Тому хочу відпочити.
Ну, а вам птахів зустріти.
Вихователь: Діти допоможемо Весні. Та про птахів розповімо.
Дидактична гра «Птахи нашого краю» (діти роздивляються плакат і називають кожного птаха та визначають його вид)
Розповідь вихователя про перелітних птахів з використанням відеопрезентації «Перелітні птахи»
Вихователь: одним із перших птахів до рідного краю прилітають шпаки. У нього дуже привабливий вигляд. Вони дуже рухливі, жваві, непосидючі. Шпак – птах співучий, він навіть уміє співати на різні голоси. Люди споруджують для шпаків спеціальне житло – дерев'яні шпаківні. Навесні та влітку шпаки нищать багато шкідливих комах.
Вихователь: Більшість лелек селяться біля житла і вважаються священними птахами, які дарують щастя. Лелека в'є своє гніздо на хаті, або великих деревах, що ростуть на подвір'ї чи в саду. З давніх – давен існує повір’я, що лелеки гніздяться лише біля осель добрих людей. Цих птахів інколи називають: бусел, бузько, лесик, чорногуз. Найсмачніша їжа для лелек це жаби, гадюки, вужі.
Ластівка: Швидко скрізь я літаю, Безліч мошок поїдаю, За вікном гніздо будую, Тільки в вас я не зимую.
Вихователь: Ластівка – перелітна пташка. Ластівка маленька, гарна і велика трудівниця. Вона носить в дзьобику болото і будує з нього своє гніздо біля вікон чи під дахом будинків. Ластівка дуже швидко літає і на льоту ловить різні комашки. Є така прикмета: ластівка літає низько над водою чекай дощу.
Вихователь: Зозуля гнізда не будує, яйця відкладає в інші гнізда. Але вона дуже корисна, бо з’їдає за годину до 100 волохатих гусениць.
Голос Весни:
Спасибі вам, діти,
допомогли птахів зустріти.
Вихователь:Так ми добре попрацювали тож час вам трохи відпочити.
Фізкультхвилинка
Птахи з вирію летіли, (змахи руками)
На лужку спочити сіли, (присідання)
Потім встали, крильця склали, (руки до плечей)
Розминати спинки стали (колові рухи плечима)
Ніжки обмивали, (нахил, руки вниз)
Вгору підлітали, (стрибок, руки вгору)
Хвостик піднімали, (нахил, руки зчеплені за спиною)
Шийки повертали (повороти голови)
Потім пташки потяглись (глибокий вдих , руки вгору)
Й за роботу всі взялись.
Вихователь: Так птахам час приступати до роботи: ремонтувати свої гніздечка, будувати нові, відкладати яйця, висиджувати малят та ще й очищати природу від шкідників. А, щоб їм було веселіше, складемо про них чистомовки.
Творча гра: «Складаємо чистомовку»
Лі – лі – лі – це звичайно… (журавлі). Ки – ки – ки – це сірі… (шпаки) Довгоногі, теж на – ки – ну, звичайно… (лелеки) Ще одна пташка на – ки – працьовиті… (ластівки)
Вихователь:А давайте ще трошки пограємо. Проводиться гра «Склади птаха» (скласти заображення птаха з розрізних частин)
Вихователь: молодці, справились з завданням. Діти, в народі кажуть, що птахи - наші друзі. Їх потрібно охороняти. Скажіть мені, щоб ви зробили, якби побачили (роздуми)