Урок з української мови для 3 класу на тему "Змінювання іменників за числами.Спостереження за іменниками, які вживаються тільки в однині або в множині" з використанням інтерактивних технологій"
Тема. Змінювання іменників за числами. Спостереження за іменниками, які
вживаються тільки в однині чи в множині.
Мета: вчити учнів розуміти і використовувати в мовленні поняття «число іменників»,«однина», « множина». Вправляти у змінюванні іменників за числами,визначати число іменників розвивати вміння аналізувати та узагальнювати мовні явища. Виховувати інтерес до мовних явищ.
Обладнання:орфографічні словники, комп’ютер, сигнальні картки, ребуси.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Пролунав дзвінок,
Всіх зібрав нас на урок.
Будем мову ми вивчати,
Нові знання здобувати.
Наш девіз.
Працювати – колективно,
Діяти – оперативно,
Писати – охайно,
Віповідати – негайно.
Психологічна розминка.
Прошепотіти сусідові на вушко лагідно його ім’я.
II.Перевірка домашнього завдання. ( Вправа 56)
1.Прочитайте іменники – відгадки. Назвіть їх рід.
2. « Мозковий штурм»
-- Яку частину мови ми вивчаємо?
-- На які питання відповідають іменники?
-- На які питання відповідають іменники істоти, неістоти?
-- Що ви знаєте про загальні іменники і власні?
-- Якого роду бувають іменники?
-- Як визначити рід іменників?
III.Закріплення вивченого матеріалу.
Каліграфічна хвилинка
Запишіть каліграфічно своє ім'я ,тата, мами, братика, сестрички.
З якої букви необхідно писати ці слова?
Світ, літо, день – (літо – с.р. )
Гай, море, село –(гай – ч. р. )
Людина, пшениця, міст – (міст - ч. р.)
Олень, борсук, стіл – (стіл- неістота)
Ягода, білка, березень – (білка – істота)
Текст, театр, Івась – (Івась – власна назва)
Марія, суниця, Десна – (суниця – загальна назва)
2.Вибірковий диктант.
-- Записати слова в три стовпчики за родами.
Школа, клас, книжка,театр, перо,ранець, сцена, море,сіль,
картопля, сонце, озеро, учениця , хлопець, місто, олівець.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1.Проблемне завдання.
- Скільки предметів позначають іменники,які ви записали ? ( один )
- Чи можете ви змінити їх так, щоб вони позначали багато предметів?
Наведіть приклади.
- Який висновок можете зробити?
- Як змінюються іменники?( за числами)
IV. Оголошення теми і мети уроку.
-- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати змінювання іменників за числами,
навчимося визначати число іменників.
Фізкультхвилинка
Завдання по варіантах. Визначте орфограму.
( Ненаголошені [ е ] , [ и ] в корені слова )
-- Змініть іменники за числами,виділіть закінчення.
Висновок: іменники змінюються за числами.
1 в.—перший стовпчик
2 в. – другий стовпчик
Розминка для пальчиків.
5.Проблемне завдання.
--Розгадати ребуси ( м'ясо, молоко)
--Змініть їх за числами.( Не змінюються.)
--Який висновок можна зробити?( Деякі іменники вживаються тільки в однині або тільки в множині.)
V.Закріплення вивченого матеріалу.
1. Найрозумнішими серед звірят у лісовій школі зайчата були.
Вони добре змінювати іменники за числами могли.
Іменники в однині і множині легко розрізняли.
Ті, що вживаються лише в однині чи в множині, також пам’ятали і дуже пишалися тим.
На дошці зайчата іменники підібрали,
Щоб учні від однини множину відрізняли
та іменники в різні групи писали.
Розподілити іменники на три групи.
Земля, щастя,окуляри, розум,голова, двері, Альпи,чесність,любов,санчата, вікно,стіл,
небо, Карпати.
Вживаються Вживаються
в однині та множині тільки в однині, тільки в множині
2.Робота з сигнальними картками ( м.), ( о.) (множина, однина)
Що за пташка там літає
І на квіточки сідає?
Якщо хочеш, хто це, знати,
Мусиш загадку вгадати.
Вона лапки ніжні має,
Як на струнах ними грає,
Запашний пилок збирає,
У торбиночку складає,
У хатинки його носить,
Але в гості нас не просить.
Сам підійдеш – проганяє
Ще й боляче покусає. ( Бджілка )
VI.Підсумок уроку.
-- Як змінюються іменники?
-- Як визначити число іменників?
VII.Домашнє завдання. Вправа 61.