Урок 88
Тема. Змінювання прикметників за родами. Родові закінчення прикметників
Мета: ознайомити учнів з родовими закінченнями прикметників, формувати вміння змінювати прикметники за родами, орфографічні навички; розвивати мовлення, вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати; виховувати любов і шану до творчості Т. Г. Шевченка.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 106)
Прочитайте речення.
Які слова дібрали?
Як можна назвати кожну групу прикметників у довідці? (Синоніми)
Словниковий диктант
Весняний, широкий, червоний, великий, дерев'яна, тепленьке, тихенька, легенькі, весела, глибоке, стрибок.
Яку орфограму повторюємо? (Написання ненаголошених голосних укореніслова)
Яке слово, на вашу думку, зайве? Доведіть. (Стрибок)
Як змінюються прикметники? (За числами, за питанням)
Як визначити число прикметника? (За іменником, пов'язаним з ним)
Яке закінчення мають прикметники у множині?
Знайдіть серед записаних слів прикметник у множині. (Легенькі)
Проблемне питання
Як ви думаєте, чи змінюються прикметники за родами? Доведіть думку.
Прочитайте словосполучення. Які закінчення треба напи- сати в прикметниках і чому?
Блакитн_ небо
Блакитн_ прапор
Блакитн_ вода
Оголошення теми й мети уроку
Пояснення нового матеріалу
1) Спостереження за мовним матеріалом (Впр. 107).
Розгляньте таблицю.
Чи змінюються прикметники за родами?
Від чого залежить рід прикметника? (Від роду іменника, пов'язаного з ним.)
Які закінчення мають прикметники чоловічого роду? (Закінчення ий, якщо основа закінчується на твердий приго- лосний, ій — якщо основа на м'який приголосний)
Які закінчення мають прикметник жіночого роду?
(а — якщо основа закінчується на твердий приголосний, я — якщо основа на м'який)
Які закінчення мають прикметники середнього роду?
(е — якщо основа закінчується на твердий приголосний, є — якщо основа на м'який)
Зверніть увагу на прикметники у множині.
Чи змінюються вони за родами?
2) Ознайомлення з теоретичним матеріалом (С. 47).
В яких випадках прикметники мають закінчення ій, я, є? (Якщо основа закінчується на м'який приголосний)
В яких випадках прикметники мають закінчення ий ,а, е? (Якщо основа закінчується на твердий приголосний)
Творення словосполучень (Впр. 108)
Утворіть словосполучення, змінюючи прикметники. Ви- значте рід прикметників. Виділіть закінчення.
Каліграфічна хвилинка
9 березня — день народження Тараса Григоровича Шевченка.
Робота над віршем (Впр. 109)
Прочитайте вірш.
Як ви розумієте другу строфу вірша?
Випишіть виділені словосполучення, визначте число прикметників. Якщо прикметники вжиті в однині, визначте їх рід.
(Робота виконується з коментуванням.)
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Списування із завданням
Спишіть речення, дописуючи закінчення прикметників.
Визначте число і рід прикметників.
ЛИСИЧКА-СЕСТРИЧКА
У лисички зубки гостр_, мордочка тоненьк_. Вушка в неї на маківці, хвостик довг_, кожушок тепеленьк_. Добре лисичка прибрана: хутро пухнаст_, золотист_. На грудях у неї жилет, а на шиї біленьк_ комірець.
(К. Ушинський)
Якого типу текст? (Текст-опис)
2. Гра «Відгадайте іменник»
Велика, довгаста, жовта, духмяна, солодка —
Кругле, солодке, смачне, червонобоке —
Тихий, весняний, погожий, теплий —
Рясний, холодний, осінній —
V. Підсумок уроку
Як змінюються прикметники? (За числами, в однині — зародами)
Які закінчення мають?
Прикметник
Чоловічій рід Жіночий рід
а, я
ий, ій
Середній рід е, є
VI. Домашнє завдання Вправа 110, С. 48; правило, С. 47.