Проблемне питання Без їжі людина може прожити кілька тижнів, без води кілька днів, але без повітря може витримати лише кілька хвилин. Чому?
Номер слайду 3
Термін «дихання» позначає три різних, пов’язаних один з одним процеси: надходження повітря в легені та виведення повітря між повітрям у легенях і кров’ю та між кров’ю й іншими тканинами тілавикористання кисню клітинами для реакцій вивільнення енергіїУ результаті цих процесів утворюється вуглекислий газ. вентиляція легень (обмін газів між атмосферним повітрям і організмом)обмін газів між кров’ю та тканинами
Номер слайду 4
Дихання – це сукупність процесів, які забезпечують надходження в організм кисню, використання його для окиснення органічних речовин (білків, жирів, вуглеводів), також видалення з організму вуглекислого газу, що утворився під час реакцій окиснення.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Носова порожнина. Дві половини (права та ліва), носові ходи (верхній, середній та нижній), стінка носової порожнини вкрита слизовою оболонкою з війчастим епітелієм, має густу сітку кровоносних капілярів. Слизові залози виділяють слиз і речовини (лізоцим), які знижують життєздатність бактерій. Нюхові рецептори розміщені у верхньому носовому ході. Очищення, зігрівання, охолодження, зволоження, знезаражування повітря, сприймання запахів.
Номер слайду 7
Особливості будови. Порожнина, утворена хрящами, до яких прикріплені м'язи і голосові зв'язки гнучкі, пружні, волокна, які розміщені паралельно. Вони утворюють голосову щілину. Хрящ надгортанника прикриває гортань під час ковтання і не дає їжі потрапляти у дихальні шляхи. Функції Повітроносна, захисна, звукоутворювальна (під час видихання повітря)
Номер слайду 8
Кашель і чхання – захисний дихальний рефлекс
Номер слайду 9
Голосовий апарат
Номер слайду 10
Трахея. Трахея Утворена 16-20 напівкільцевими хрящами, які з'єднані зв'язками. Задня стінка утворена гладенькими м'язами і прилягає до стравоходу. Внутрішню поверхню вистилає слизова оболонка з війковим епітелієм і лімфовузликами. Функції - повітряносна, захисна.
Номер слайду 11
Бронхи Альвеоли. Бронхи. Правий і лівий багаторазово розгалужуються утворюючи бронхіальне дерево. Утворені хрящовими напівкільцями (6-12 хрящових напівкілець). Повітроносна, захисна
Номер слайду 12
Орган Особливості будови. Функції Легені Права легеня утворена трьома частками, ліва - двома. Складається з легеневих міхурців - альвеол (діаметром 0,2-0,3 мм) Стінки альвеол утворені одношаровим плоским епітелієм й еластичними волокнами. Альвеоли вкриті сіткою кровоносних капілярів. Легені оточені плеврою у якій міститься плевральна рідина (полегшує ковзання листків плеври під час дихальних рухів)Відбувається газообмін між альвеолярним повітрям і венозною кров'ю.