Значення мотиву сну та змалювання родинних взаємин між сестрами у творі «Чотири сестри». Осмислення символічного змісту казки-притчі Валерія Шевчука

Про матеріал
Матеріали до уроку української літератури в 5 класі НУШ з теми "Значення мотиву сну та змалювання родинних взаємин між сестрами у творі «Чотири сестри». Осмислення символічного змісту казки-притчі Валерія Шевчука" За підручником Калинич О., Дячок С. Українська література : підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти. / О. Калинич, C. Дячок // За редакцією проф.Ю. Ковбасенка. Тернопіль : Астон, 2022. 288 с. : іл.
Перегляд файлу

Значення мотиву сну та змалювання родинних взаємин між сестрами у творі «Чотири сестри». Осмислення символічного змісту

 казки-притчі Валерія Шевчука

 

Казка-притча «Чотири сестри» (Валерій Шевчук)

Тема: філософська казка про зміни пір року. 

Ідея: утвердження, що перемога добра над злом стає можливою лише за умови щирої любові та прагнення добра.

 

 

Це цікаво!  

     Без сну людина здатна прожити 10 днів, тоді як без їжі вона може витримати 14 днів.

     Сни сняться абсолютно всім, і лише сліпі з народження їх не бачать.  Потреба уві сні безпосередньо залежить від віку. Дітям і підліткам потрібно спати не менше 10 годин, дорослим для повноцінного відпочинку вистачає 8 годин, а літнім людям вистачає і 6 годин.  Всього 17 годин без сну призводять до порушень в роботі мозку.

    Дослідники визначили, що хронічна недостача сну сприяє дуже швидкому набору ваги (до кілограма впродовж 7 днів). Так відбувається тому, що організм при дефіциті енергії намагається відновити її втрати різноманітними способами.

     У наш час головна причина недосипання – це, як не дивно, інтернет без обмежень у будь-який час доби.

    Третя частина життя людини припадає на сон. В середньому ми спимо цілих 25 років.

 

Персонажі казки:

  • Урок "Валерій Шевчук. «Чотири сестри». Замальовка життєпису ...Весна – Зеленокоса сестра. Над головою пишні зелені коси у вінок складалися, чоло було біле і чисте, очі – величезні, і в них мінилося-променилося зелене сяйво, носик тоненький і прямий, а вуста повні й червоні. І цвіло на кожній щоці по яскравому серпику, начебто місяці зійшли з одного й другого боку»; «… прегарна дівчина. Зелені шати маяли в неї за плечима, зелене волосся гралось із теплим вітерцем, зелений з голубими квітами вінок лежав над її рівним, погідним чолом, довкола її осяйної постаті літали птахи, а вона розсипала навкруг насіння квітів. Воно одразу ж проростало, пробиваючи сніг, і цвіло білим та синім квітом».
  •                   Панна квітів. Чотири сестри. Валерій Шевчук. Казка ...Зима – Білокоса сестра. «… молоде, гарне обличчя Білокосої потемніло від думок»; «… живе, немов спросоння. Вона глуха й німа, нічого не бачить і не зна. А все тому, що на плечі у неї Чорний Птах сидить і щось їй на вухо шепотить»; «… що з нею, бідолахою, відбулося! Волосся посивіло, голова їй пострупіла, лице позморшкуватіло, аж брунатне стало від старості, а це тому, що сестричка не має до них жалості»; «… вже аж зовсім на красуню не подобала. Була це похила баба, зморшкувата, незугарна й нечупарна».
  •                   Урок "Валерій Шевчук. «Чотири сестри». Замальовка життєпису ...Валерій Шевчук. Казка "Чотири сестри" - Мала СторінкаЛіто – Синьокоса сестра. «Літо ступало в яскравих шатах, і там, де проходило воно, зацвітала земля».
  • Осінь – Золотокоса сестра. «… дорогою йшла сама Осінь. Яскраве світло виточувалося від неї, ніби горіла в ній велика лампа, і Зима аж очі прикрила рукавом, намагаючись вгадати, що там сяє»; «Я люблю свою сестру (Білокосу), бо вона ніжна й гарна. Вона приходить мене змінити, коли я втому відчуваю. Ласку мені чинить, змінюючи мене, бо не дає мені постаріти».
  • Чорний вітер. «Чорний Вітер, зареготав, засвистів і випустив з руки Чорного Птаха».
  • Чорний птах. «… темні думки прийшли в голову Білокосій сестрі, а може, нашептав їх Зимі Чорний Птах, який, тікаючи од бурі, потрапив не куди-небудь, а на плече Білокосій»; «Махнув Чорний Птах крильми – і збудилися хлопці Холодні Вітри з крижаними трубами. Заграли й заголосили, а над землею чорна віхола пронеслася. Завили вітри, заметали вихорами снігу, задвигтіли довкола крижані гори й рушили, пересипаючись, снігові тороси».
  • Безстрашний войовник жучок-черв'ячок, який Бабине Літо на землю приводить.
  • Хлопці Холодні вітри з крижаними трубами. «Хлопці Холодні Вітри у труби грали, і все ціпеніло навколо й крижаніло».
  • Золоті хлопці з золотими трубами. «Золоті хлопці приклали до вуст труби – і розкололася темрява, розбилася, як розбивається глек, розлетілася на тисячі, мільйони клаптів».
  • Сни. «… вже почали стрибати, вигинатися, пританцьовуючи, худі високі Тіні, мали вони довгі руки, а пальці у них – як патички. Називалися ці Тіні Снами, і розстеляли вони покоєм прозорі полотниська, щоб забрати її (сестру) в країну своїх казок». 

 

Символіка кольорів.

Це цікаво!

Білий – символ невинності, чистоти й радості. Він нейтральний, у ньому – чарівна сила денного сонячного світла, спорідненість із Божественною силою.

Золотий – символ святості. Він також символізує Сонце і багатство. Золотий колір має бути чистим, а багатство – духовним.

Зелений – символ природи і молодості; він «міст» між двома протилежними кольорами веселкового спектру – гарячим червоним і холодним синім. А тому виступає кольором надії та злагоди, миру і спокою.

Голубий – близький за духом синьому кольору, символізує благородство, ніжність і вірність, легкий сум через розуміння конечності прекрасного і неповторного в людському житті та недосяжності вічного, як недосяжна небесна блакить.

Синій – символ вірності, задуми, довір’я й нескінченності. Як нескінченними бачаться морська далечінь і небесна глибина. Він настільки серйозний, що аж холодний. У ньому – і барви моря, і прохолода землі.

 

Дайте відповіді на питання:

https://fs04.vseosvita.ua/04001g87-caf4-556x450.jpg

Якими порами року опікуються Білокоса, Зеленокоса, Синьокоса та Золотокоса сестри?

Домашнє завдання:

 

  1. Опрацювати матеріали уроку, підручник стор.85-86.
  2. Підготуватися до контрольної роботи з теми: «Малі жанри фольклору та літератури. Народні й літературні казки», стор. 14-86 (повторити матеріали уроків).
docx
Додано
11 лютого 2023
Переглядів
1650
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку