"Значення травлення. Будова та функції травної системи людини"

Про матеріал
Тема уроку: "Значення травлення. Будова та функції травної системи людини". Розробка уроку - технологічна карта для уроку біології у 8 класі НУШ відповідно до програми Балана П.
Перегляд файлу

Технологічна карта уроку біології в 9 класі.

Учитель біології Дмитрівського ліцею імені Т.Г. Шевченка Дмитрівської сільської ради Кропивницького району

Кіровоградської області

Людмила Василишена

Тема уроку. Значення травлення. Будова та функції травної системи людини

Мета уроку:

Знаннєвий компонент: ознайомити учнів із загальним планом будови органів травлення та визначити функції, які вони виконують, розглянути методи дослідження органів травлення;

Діяльнісний компонент: мовлення, увагу, слухове зосередження на інформації, креативне та логічне мислення, творчу активність, пізнавальні інтереси, вміння аналізувати та узагальнювати;

Ціннісний компонент: виховувати культуру спілкування, працелюбність, старанність.

Обладнання: мультимедійний комплекс, мультимедійна презентація,  ґаджети.

Тип уроку: засвоєння нових знань і способів дій

Місце уроку в навчальній темі: вступний

Міжпредметні зв’язки: основи здоров’я, історія

Компетентності, які формуються в учнів: спілкування державною мовою, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитись упродовж життя, соціальна, самоосвіти та саморозвитку, здоров’язбережувальна, науково-природнича.

Підручник: Матяш Н .Ю. Біологія: підручник для 8-х класів загальноосвітніх навчальних закладів /.- К.: Генеза, 2016. – 286 ст., іл. (§8)

Дидактичні й розвивальні задачі та засоби їх реалізації на різних етапах уроку

Структурні елементи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Організаційний момент

Динамічне привітання. Фіксація відсутніх. Організація уваги учнів, вправа «Квітка толерантності» (слайд 1)

Привітання. Перевірка готовності робочих місць, пригадування рис толерантної людини

Мотивація,

повідомлення теми, визначення мети та плану уроку

  •        Слово вчителя

В середні віки вчені поділили внутрішні органи людини на благородні і неблагородні. До благородних вони віднесли серце, печінку та легені, а до неблагородних – шлунок та кишечник. Правильно це, чи ні? Яку роль відіграє наша травна система в житті кожної людини? Можливо, благородна печінка опиниться серед неблагородних органів, які беруть участь у травленні їжі! Що відбувається з їжею коли вона надходить у «природні ворота та ходи тіла»? які таємниці заховані в кожному органі? На ці та інші запитання ми з вами спробуємо знайти відповіді під час вивчення теми «Травлення».

Вправа «Дивуй» (слайд 2)

Цікава інформація про травлення

Повідомлення теми уроку. Визначення мети і завдань уроку (слайд 3)

 

Сприймання інформації

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Визначають з допомогою вчителя мету і завдання уроку. Запис теми в зошити

Актуалізація

опорних знань

 

 

 

 

Формувальне оцінювання

Вправа «Розумний куб» (слайд 4)

Пригадайте:

Запитання на гранях куба:

1.Що таке травлення?

2.Що таке травна система?

3. Як змінювалась травна система у багатоклітинних?( слайд 5)

4. Чим представлена травна трубка?

5. Із яких органів складається травна система у ссавців?

6. Які травні залози характерні для ссавців?

 

Актуалізація суб’єктивного досвіду.

Колективне обговорення

 

 

 

 

Засвоєння

нових знань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Значення травлення, типи травлення

Перегляд відео

Завдання. Переглянути фрагмент відео, записати в зошиті типи травлення

https://www.youtube.com/watch?v=8iQ8i_Tk

2.Загальний план будови травної системи.

Організація самостійної роботи з підручником, метод «Позначки». Запитання для опрацювання: «Яка будова травної системи людини?»

 Проєкція зображення на екран органів травної системи (слайд 6)

Учитель узагальнює й коригує відповіді учнів, демонструючи слайд презентації.

Складання опорної схеми (слайд 7)

                               Травна система

 

 Травний канал                                 Травні залози

 

2. Будова стінок травного каналу

Пояснення вчителя з використанням презентації  (слайд 8) і відео

https://www.youtube.com/watch?v=8iQ8i_Tk

Задання: переглянути відео і записати в зошиті назви трьох шарів стінок травного каналу

3.Функції травної системи (слайд 9)

Завдання: знайти у підручнику, які  функції травної системи, та їх пояснення

4. Методи дослідження травної системи

Слово вчителя

Підвалини сучасної фізіології травлення заклали дослідження видатного вченого фізіолога І. П. Павлова. Зараз ми дізнаємось про роль цього вченого у вивченні травлення (слайд 10)

Повідомлення учня

«Роль І. П. Павлова у вивченні травлення»

 

 

Сприйняття та засвоєння інформації

Перегляд відео, колективне обговорення, записи в зошитах

 

 

 

Робота з підручником: с. 40-41

Роблять позначки олівцем на полях, потім обговорюють незрозумілу інформацію, яка потребує додаткового пояснення.

 

Перегляд слайду презентації

 

 

Складання схеми в зошиті

 

 

 

 

Запис в зошитах назв трьох оболонок стінок травного каналу

 

 

 

 

Робота з підручником на с.41. Знаходження інформації про функції травної системи, їх пояснення

 

 

Перегляд портрету І.П. Павлова на слайді

 

 

 

 

 

 

 

Застосування знань і способів дій

 

Слово вчителя (слайд 11)

У наш час використовують нові сучасні методи дослідження: зондування; ендоскопію; електрогастрографію; ультразвукову діагностику; сканувальну томографію; рентгенографію.

Організація діяльності учнів із застосування знань і способів дій.

Робота в групах

Завдання: які дослідження можна провести за допомогою цих методів:

1 група — зондування

2 група — ендоскопії

3 група — електрогастрографії

4 група — ультразвукової діагностики

5 група — сканувальної томографії

6 група — рентгенографії?

 

Сприйняття інформації

 

 

 

 

 

 

 

 

Пошук інформації з використанням онлайн-джерел.

 

Представники груп озвучують відповідь, всі учні уважно слухають, роблять нотатки в зошиті

Закріплення вивченого

 

Організація діяльності учнів з відтворення ключових моментів уроку.

Робота за методом «Бумеранг»

Завдання: скласти  одне запитання з використанням вивченого на уроці матеріалу і задати його іншому учню, якщо відповідь неправильна або відсутня, то «бумеранг» повертається до того, хто його пускав.

Вправа «Правильна послідовність» (слайд 12)

      На слайді зображені пронумеровані органи травної системи , їх потрібно назвати та розмістити в правильній послідовності.

 

 

 

Озвучення відповідей

 

 

 

 

 

 

 

 

Визначення правильної послідовності розташування органів

Підсумки уроку.

Рефлексія

Формувальне оцінювання

Оцінювання роботи класу та окремих учнів. Побажання успіхів у пізнанні природних процесів.

Підбиття підсумків

Складання Т-схеми до уроку

Я знав     (знала)

Я дізнався(дізналася)

 

 

Домашнє завдання

Забезпечення розуміння учнями змісту та способів виконання Д/З.

1. Опрацювати текст §8, дати відповіді на запитання в кінці параграфа;

2. Скласти сенкан «Травлення»;

3. Підготувати повідомлення на тему «Слина в народній медицині».

 

Сприймання розгорнутого інструктажу. Фіксація Д/З в щоденники.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сулік Оксана Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
2 листопада 2025
Переглядів
286
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку