Знаходження числа за його відсотком

Про матеріал
Задачі уроку: 1.Закріпити теоретичні знання з теми «Відсотки». 2.Удосконалити практичні уміння та навички розв’язувати задачі на знаходження відсотків від числа; вчити знаходити число за його відсотком
Перегляд файлу

Конспект уроку з математики для учнів 5 класу

вчителя математики Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №75 Мацкуляк Юлії Вікторівни

Тема: Знаходження числа за його відсотком

Мета:
дидактична: сформувати навички розв’язування задач на знаходження числа за його відсотком, вдосконалювати уміння та навички знаходити відсотки від числа, заохочувати учнів до самостійної навчальної діяльності;
розвивальна:розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення, логічне мислення, цікавість до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до застосування знань і вдосконалення умінь, до забезпечення переносу знань і способів дій у нові умови;
виховна: виховувати у них позитивну мотивацію до навчання, відповідальність за власні навчальні досягнення, допитливість, уважність, натхнення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання:

Презентація до уроку

Пісня "Чунга-Чанга"

проектор, підручник, робочий зошит.
Задачі уроку:

1.Закріпити теоретичні знання з теми «Відсотки».

2.Удосконалити практичні уміння та навички розв’язувати задачі на знаходження відсотків від числа; вчити знаходити число за його відсотком

Очікувані результати

Після уроку учні удосконалюють вміння:

- перетворювати відсотки у дріб, перетворювати дроби у відсотки,

- знаходити відсоток від числа,

- знаходити число за його відсотком.

Девіз уроку:

Нехай думки, які ти вичитуєш з книг, будуть твоїм основним капіталом, а ті, що народяться в тобі, - його відсотками.

Хід уроку:

І. Організаційний етап. (слайд 1)
1. Привітання учнів.

Ми почули всі дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен із нас вже постарався

До уроку приготувався

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

ІІ. Повідомлення теми, мети, задач уроку та очікуваних результатів.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання (слайд 2, 3)

Самоперевірка.

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Ми з вами розв'язували багато задач на відсотки. Скажіть, а навіщо нам потрібно було цьому вчитися? Де застосовуються ті знання і вміння, які ви отримали, вивчаючи тему "Відсотки"?

Знання з теми «Відсотки» мають широке використання у повсякденному житті. Ми розглянемо практичне застосування відсотків .

V. Актуалізація опорних знань. Зустріч з «Відсотком». (слайд 4)

Я – пан Відсоток, я багач, живу і не сумую

Свої прибутки раз у раз у доларах рахую.

Знижки, акції, кредит без мене не обходяться

Про мене добре знає той, у кого гроші водяться.

Я маю замки, вертоліт і офіс в хмарочосі,

Але про себе, про процент, я знаю мало й досі

То розкажіть же, прошу вас, про все, про що дізналися

І як в задачах ви мене обчислювать навчалися.

1. Усні вправи та теоретичні питання. (слайд 5-7)

1)Що називається відсотком? (Сота частина цілого.)

2)Як перевести відсотки в десятковий дріб? (Поділити вираз на сто.)

3)Як перевести десятковий дріб у відсотки? ( Помножити дріб на сто.)

4)Знайдіть відсоток у вигляді десяткового дробу: 3% = 0,03, 21% = 0,21, 30% = 0,3, 056% = 0,56 , 80% = 0,8, 110% = 1,1, 14,6% = 0,146.

5)Знайдіть десяткові дроби у вигляді відсотків: 0,05 = 5%, 0,6 = 60%, 8,6 = 860%, 1,3 = 130%, 0,124 = 12,4%, 0,71 = 71%, 0,48 = 48%.

2.Математичний диктант. (слайд 8). Яка величина приймається за 100%, якщо відомо,що

1)35% усіх учнів класу становлять дівчатка; (увесь клас)

2)молоко дає 25% вершків; (молоко)

3)в перший день скопали 30% городу; (город)

4)з пшениці виходить 80% борошна; (пшениця)

5)маса кошеняти складає 15% маси кішки; (маса кіщки)

6)нікелева руда містить 1,3% нікелю; (нікелева руда)

7)з чайного листа після сушіння виходить 4,2% чаю. (чайне листя)

3. Геометричний зміст відсотків. Скільки відсотків фігури закрашено? (слайд 9-10)

Презентация1 Мац111.jpg

Обчисліть: в парах ( хто швидше?)

50% від числа 40 – це половина числа – 20

25% від числа 40 – це чверть числа – 10

75% від числа 40 – це три чверті числа – 30

100% від числа 40 – це само число - 40

VІ. Вивчення нової теми. Формування практичних умінь та навичок. Розв’язування задач. ( слайд 11-20)

В роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого Арістотеля: «Розум полягає не лише у знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання».

Вам надається можливість застосовувати свої знання й вміння на всіх етапах уроку.

Задача 1.

Басейн об’ємом 4000м3 заповнено на 35%. Скільки води налито в басейн?

Розв’язування:

1) 4000 : 1000 = 40 (м3) – 1%

2) 40 35 = 1400 (м3) – 35% басейну

Відповідь: в басейн налито 1400 м3 води.

Задача 2.

В басейн налили 1400 м3 води,що складає 35% об’єму всього басейна. Який об’єм всього басейну ?

- Яка відмінність між даною задачею і попередньою? (створення проблемної ситуації). Це обернена задача, т.б. задача на знаходження числа за його відсотком.

- Давайте відшукаємо в підручнику правило, як знайти число за його відсотком. Робота з підручником. Розв’язування задач. Розв’язування:

1) 1400 : 35 = 40 (м3) – 1%

2) 40 100 = 4000 (м3) – об’єм басейну

Відповідь: об’єм всього басейну 4000 м3.

Задача 3.

Спортсмен готується до турніру. 78% всих кидків потрапило в ціль. Скільки було зроблено кидків, якщо в ціль потрапило 156 дротиків?

Розв’язування:

1) 156 : 78 = 2 (к.) – 1%

2) 2 100 = 200 (к.) – всього зроблено

Відповідь: було зроблено 200 кидків.

Задача 4.

Чунга – чанга

Жителі цього диво-острова харчуються бананами і кокосами. Денний раціон: кокоси – 40% (8 шт.) та банани. Які питання можна скласти за даною умовою?

Розв’язування:

1)100 – 40 = 60 (%) - бананів

2) 40 : 8 = 5 (%) – 1 штука

3) 60 : 5 = 12 (б.)

Відповідь: 12 бананів

VІІ. Фізкультхвилинка (хвилина релаксації). (слайд 15)

Задача 5.

Самостійно з подальшою самоперевіркою (хто швидше?)

На екскурсію пішло 60% учнів класу, в кінотеатр – 30%. 3 учні залишились вдома. Скільки учнів в класі?

Розв’язування:

1)100 – 60 – 30 = 10 (%) – припадає на 3 учнів

2) 3 : 10 = 0,3 (учн.) – 1% учнів класу

3) 0,3 100 = 30 (учн.) – 100% учнів

Відповідь: в класі 30 учнів.

Задача 6.

Доктор Айболіт зі своїми друзями плив на кораблі по річці Лімпопо, щоб вилікувати хворих звірів. Коли вони проплили 60% шляху, на них напали пірати. Але друзі перехитрили піратів, і 80км шляху, що залишилися, пропливли на піратському кораблі. Скільки кілометрів складає весь шлях доктора Айболіта?

Розв’язання:

1) 100 – 60 = 40 (%) – пливли на піратському кораблі

2) 80 : 40 = 2 (км) – 1% шляху

3) 2 100 = 200 (км) – весь шлях.

Відповідь : весь шлях доктора Айболіта складає 200км.

VІІІ. Підсумки уроку. (слайд 20)

Складання порівняльної таблиці з алгоритмом дій для розв’язування задач на відсотки

Виставлення оцінок з коментарем.

ІХ. Домашнє завдання. ( слайд 21)

§35 – опрацювати; № №1055, 1057, 1067 - розв’язати.

Побажання пана Відсотка (слайд 22)

Я вам бажаю 100 % здоров’я, радості, удачі.

Над математикою жоден з вас в житті ніколи хай не плаче.

Прибутків щиро зичу вам у друзях, у родині, в грошах.

Знання міцні ви здобувайте, бо це завжди найлегша ноша.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Самікова Ірина Олександрівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 квітня 2020
Переглядів
2739
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку