Тема: Україна – сестра державам Європи!
Мета: поглибити знання учнів про мистецькі здобутки Німеччини, підкреслити приналежність нашої держави до європейської сім’ї народів і безперечність її європейського вибору в майбутньому; розвивати громадянську позицію, причетність до європейських цінностей, пізнавальну активність, логічне мислення; виховувати повагу до національних, духовних, культурних надбань європейських народів, свідомого громадянина України та Європи.
Обладнання: Державний Прапор України, Прапор Євросоюзу; вишиті рушники, презентації про Німеччину та Україну, національне вбрання, малюнки про Україну, фото видатних людей Німеччини та України.
Хід заняття
І. Організація заходу
ІІ. Мотивація учнів
Куточків різних на землі багато.
Європа серед них – найкраща над усіх,
Бо саме тут ми маємо зростати.
Європа – наш великий спільний дім!
В серці кожної людини
Місце є для Батьківщини.
А у мене і в родини
Живе в серці Україна
Україна – європейська держава, мальовнича, неповторна, яка хоче жити в дружбі та мирі, вивчати культуру та традиції інших країн і, звісно, ділитися з ними своїми здобутками.
Прапор Європейського Союзу – являє собою синє полотнище з дванадцятьма золотими зірками в центрі, розміщеними по колу, і символізує союз народів Європи. Кількість зірок незмінна, коло є уособленням єдності, число 12 - досконале, тому що символізує гармонію і повноту.
Це також і кількість місяців року, і кількість цифр на циферблаті годинника, і кількість апостолів І. Христа, і 12 перемог Геракла, і знаків Зодіака
Дванадцять зірок мерехтять
У небі голубому.
Вони указують нам шлях
До єдності й любові.
ІІІ. Повідомлення теми та мети заходу
Слова гімну Європейського Союзу «Ода радості» написав великий німецький поет Фрідріх Шіллер , а у 1823 році Людвіг ван Бетховен, теж видатний німецький композитор, написав музику до оди Шиллера й увів її до складу фінальної частини знаменитої Дев’ятої симфонії, яка була гімном Федеративної Республіки Німеччини, а у 1993 році стала гімном Європейського Союзу.
Радість, гарна іскро Божа!
Несказанно любо нам
Увійти, царице гожа,
В твій пресвітлий дивний храм.
Все, що строго ділить мода
В’яжеш ти одним вузлом,
Розцвітає братня згода
Під благим твоїм крило.
Кого доля ощастила
Тим що другові він друг,
Кого любить лада мила, –
Йди до нас в веселий круг.
Йдіть усі, хто зве своєю
В світі душу хоч одну!
Хто ж весь вік черствів душею –
Йди у іншу сторону.
Федеративна республіка Німеччини - могутня індустріальна держава не тільки Західної Європи, а й світу. Вона входить до «Великої сімки», яка відіграє визначну роль у світовій економіці й політиці, є членом ООН, ЄС, НАТО.
За формою правління Німеччина - парламентська республіка, в якій законодавча влада належить однопалатному парламенту (бундестагу — палаті депутатів), виконавча влада — уряду, очолюваному федеральним канцлером.
За кількістю населення Німеччина посідає 1-ше місце в Єропейському Союзі. У ніональному складі переважають німці (95 %). Серед інших національностей є датчани, поляки, голландці, турки та ін. За обсягом промислового виробництва вона посідає 4-те місце в світі після США, Китаю та Японії.
Німецька діаспора в Україні становить близько 100 тис. осіб. ФРН належить до найбільших торговельних партнерів України.
1. У Німеччині є близько п'яти тисяч сортів пива, 1 500 видів ковбас, 300 видів хліба і близько 500 видів різної мінеральної води.
2. У Німеччині вперше був здійснений перехід на літній час. Це трапилося в 1916-му році.
3. Найпопулярнішим видом спорту в Німеччині є футбол. А збірна Німеччини є однією з найсильніших збірних футбольних команд на Землі.
4. Якщо у вас боргів навіть на півмільйона, достатньо заявити про своє банкрутство і вас зобов’яжуть знайти постійну роботу, залишать вам на життя близько тисячі євро і менше, ніж через 10 років, борги ваші будуть списані.
5. Жити в орендованому житлі в Німеччині – норма.
6. Штраф за зірвану квітку становить близько 650 євро.
7. Для того, щоб дитина могла їздити на велосипеді, в школі їй видають спеціальні велосипедні права.
8. Відомий на увесь світ аспірин також винайшли німці. Він був синтезований Феліксом Хоффманом 1897 року.
9.Німеччині належать одні з найзнаменитіших винаходів: лампочка, автоматичний калькулятор і автомобіль. Також до заслуг німців можна віднести відкриття інсуліну, винахід кларнета, кишенькового годинника
10. Німецька мова є державною в Федеративній Республіці Німеччині, Австрії, Швейцарії, Ліхтенштейні, Люксембурзі та Бельгії, що дає повне право вважати її найбільш розповсюдженою в Європейському союзі, саме тому її найбільше вивчають в Європі.
11. До речі , саме завдяки німецькій мові українська збагатилася такими словами, як «штраф» («Strafe»), «шлагбаум» («Schlagbaum»), «дах» («Dach»), «цегла» («Ziegel»), «бутерброд» («Butterbrot»), «краватка» («Krawatte») та багато інших
Отже, Німеччина - країна наступального футболу та кращих у світі автомобілів, відмінного пива та простої, але від цього не менш смачної кухні, всесвітньо відомої педантичності та німецької якості, драйвової рок-музики та чудових музеїв, ідеальних доріг та галасливих пивних фестивалів. Все це – багатогранна та багато в чому ще непізнана нами Німеччина.
Йоганн Гете, Фрідріх Шіллер, Генріх Гейне, Райнер Марія Рільке –німецькі поети-романтики, які дуже тонко оспівували красу та сум кохання, прагнення людей бути вільними та щасливими. Вони зі всією німецькою делікатністю і обережністю описували любовні переживання і проблеми у відносинах, найкращі моменти з життя закоханих.
Ви лише прислухайтеся до чарівних рядків Генріха Гейне
Коли розлучаються двоє,
За руки беруться вони,
I плачуть, і тяжко зітхають,
Без ліку зітхають, смутні.
З тобою ми вдвох не зітхали.
Ніколи не плакали ми;
Той сум, оті тяжкі зітхання
Прийшли до нас згодом самі.
Образ Лорелей взятий Генріхом Гейне із давньої німецької легенди, у якій ідеться про небезпечну скелю біля річки Рейн. При світлі місяця там нібито з’являється золотокоса красуня й співає чарівних пісень. Її заманливий голос занапащає всіх, хто його почує. Колись Лорелей через наклеп розлучилася з коханим. Зазнавши горя й сорому, вона хотіла втопитися, але божество Рейну подарувало їй дивовижну силу голосу, згубну для мандрівників. За умовою, дівчина мала бути байдужою до їхнього болю й не плакати. Тим часом наречений Лорелей повернувся, щоб її врятувати, але під впливом чарівної пісні потрапив у водоверть. Почувши його голос, Лорелей не стримала сліз і, кинувшись на допомогу, загинула. На березі Рейну знаходяться статуї легендарній красуні, які так приваблюють туристів.
Можливо, у нiмецькiй ліриці немає такого бурхливого емоційного підйому як в англійській поезії, але все ж чуйні вірші про кохання, поєднані з фольклорними мотивами національних пісень, вражають глибини закоханих сердець такими чуйними словами «Ich libe dich».
Хай буде мир і щастя, хліб і воля,
І дружба між народами всіма.
Хай лине щира пісня серед поля,
І згинуть туга, горе і пітьма.
А буде радість, сонце, диво й свято,
До серця ласка горнеться ясна.
Хай у дитини буде мама й тато,
А на душі у кожного — весна!
І небо синє-синє і бездонне,
І квіти хай цвітуть по всій землі.
Нехай любов палка усіх пригорне,
І навесні курличуть журавлі.
До кожного прийде дзвінке натхнення,
Що у красу і творчість перейде.
А на серця зійде благословення
І щоб біди по всій Землі — ніде.
Хай буде так! Цього я хочу дуже —
Хоч це завдання зовсім нелегке…
Хай людське серце стане небайдуже,
А щире, добре, мудре і палке.
Хай буде так… Тоді всі заживемо
В новому світі, в мирі і теплі.
Й по новому усі шляху підемо
І буде рай на цій святій Землі.
10. Ведучі: Українська молодь – за європейських вектор розвитку інтеграції держави. Бо наш народ із його культурною спадщиною, гуманістичною ментальністю достойний зайняти в Європі гідне місце. Ми живемо в унісон з Європою, мислимо по-європейськи, у нас спільні ідеали. Тепер би ще діяти як європейці: послідовно, наполегливо та виважено, впроваджувати європейські стандарти життя, творити Європу у власній державі. Сьогодні весь світ дивиться на нашу країну, сподіваючись, що високі стандарти духу реалізуються в конкретні справи, які піднімуть вагу та значення її у світі.
А) «Народні символи»
А) барвінок;
!Б) калина;
В) ромашка.
А) береза;
Б) калина;
!В) верба.
А) верба;
!Б) тополя;
В) дуб.
А) черешня;
!Б) вишня;
В) абрикос.
А) вербова дощечка;
!Б) рушник;
В) вишиванка.
А) хустка;
Б) рушник;
!В) вінок.
А) коровай;
!Б) сніп;
В) вінок.
Б) «Заморочки із бочки»
Завдання: із картонної коробки з надписом «Заморочки із бочки» дівчата-українки виймають стікер зі словом, до якого потрібно до 6 прикладів. Примітка: усі відповіді пов’язані із Україною.
Річки:…. (Південний Буг, Дніпро, Сіб, Дністер, Десна, Прип’ять, Рось)
Міста: … ( Гайсин, Київ, Вінниця, Харків, Одеса, Львів, Немирів)
Народні свята: … (Івана Купала, Різдво, Зелені святки, Масляна, Маковея, Пасха)
Народні страви: …(вареники, борщ, пампушки, крученики, картопляники, галушки)
Визначні постаті: …(Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Леся Українка, Віталій Кличко, Іван Франко, Джамала)
Елементи національного костюма: … ( шаровари, кожух, жупан, очіпок, вінок, вишиванка, чобітки).
В) Сходинка “Українською – модно!»
Завдання: замінити запозичені слова власне українськими.
Дистанція –
Райдуга –
Дефект –
Фото –
Аплодисменти –
Фонтан –
Процент –
Відповідь: відстань, веселка, вада, світлина, оплески, водограй, відсоток.
Г) Творча лабораторія “Подорожуємо Україною»
Завдання: за світлиною вказати місто України.
Відповідь: Кам’янець-Подільський, Київ, Умань, Вінниця, Львів, Канів.
13. Інтерактивна вправа «Повертайся живим».
Учитель: Дуже хочеться, щоб у нашій країні панував мир. Тому сьогодні важливо підтримати наших захисників. Нехай кожен із вас напише на жовто-блакитних сердеч ках щирі побажання для тих, хто воює заради нас. Всі листівки будуть відправлені волонтерами у зону АТО і передані захисникам Вітчизни. (Діти підписуютьлистівки).
14.Танець під мелодію пісні Тіни Кароль «Україна – це ми».
Підсумок заходу
Людина народжується на світ і разом із життям отримує в спадок, мабуть, найбільше і найцінніше багатство – Батьківщину. Її не вибирають за смаком і бажанням, так само, як і не вибирають собі неньку. Вітчизна, як рідна мати, – це наша доля.
Усі учасники виходять на сцену і, беручись за руки, виконують пісню Тетяни Піскарьової «Келих дружби». У руках учасники заходу тримають прапори України, Німеччини та ЄС.
Щоб народ наш жив багато віків
Нам усім колись Тарас заповів,
Заповів, заповів:
Краще мати друзів, ніж ворогів!
Не сивіє з часом мудрість стара
І Тарасів заповіт не вмира,
Не вмира, не вмира:
Україна - всім країнам сестра!
Приспів:
Келих дружби піднімаймо, гей!
За шановних, дорогих гостей!
Хай же лине світла пісня ця,
Відчиняймо двері і серця!
Ми радієм щиро друзям усім,
Ми поставим на рушник хліб і сіль,
Хліб і сіль, хліб і сіль!
Ми чекаємо гостей звідусіль!
Українці - всім народам брати,
В нас по вінця сонця і доброти!
І сказати нам сьогодні пора:
Україна - всім країнам сестра!
Учитель: Ви — майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру, своїми досягненнями славте її і крокуйте до Європи.