"Зовнішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори. Вивітрювання, робота вітру, текучих та підземних вод, льодовиків".( Урок). Презентаціяhttps://sway.office.com/amd0xsjmxy5nhqAK

Про матеріал
Розробка уроку та Sway презентація з Географії 6 клас. Розділ III. Тема 1. Літосфера.Тема уроку "Зовнішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори. Вивітрювання, робота вітру, текучих та підземних вод, льодовиків". Формувати та поглиблювати знання про літосферу шляхом вивчення процесів зовнішніх сил Землі і встановлювати взаємозв'язки між дією зовнішніх сил та формами рельєфу; розвивати уміння працювати з текстом підручника, атласами, схемами; виховувати навички колективного спілкування, взаємодопомоги.
Перегляд файлу

 

C:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (7).gif

Предмет: Географія     клас 6         Урок №  25  Дата:  ___________

Вчитель географії ЗОШ №22, м. Кропивницький  Алішкевич Наталія Вікторівна

    Тема 6. Зовнішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори.

 Вивітрювання, робота вітру, текучих та підземних вод, льодовиків.

Мета: формувати та поглиблювати знання про літосферу шляхом вивчення процесів зовнішніх сил Землі і встановлювати взаємозв'язки між дією зовнішніх сил та формами рельєфу; розвивати уміння працювати з текстом підручника, атласами, схемами; виховувати навички колективного спілкування, взаємодопомоги.

Обладнання: підручники, фізична карта півкуль, атласи, інтерактивна дошка, презентація https://sway.office.com/amd0xsjmxy5nhqAK

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Зміст уроку:

  1. Організаційний момент

Привітання. Перевірка присутніх. Перевірка готовності до уроку.

  1.              Актуалізація опорних знань та вмінь

1.«Вгадай мене».  

Учням видається лот з гірськими породами  (6шт.) потрібно визначити що за гірські породи і повідомити як вони їх пізнали. За кожну правильну відповідь  видається червоний кружечок по кількості яких виставляються оцінки в кінці уроку.

2. Фронтальне опитування «Найрозумніший» .             

1. Який вік Землі?                                                                                      

2.Чому гірські породи називають «кам’яними літописами» історії нашої планети?                                                                     

3. Якими методами можна визначити вік гірських порід?

4. Що відображає геохронологічна таблиця?   

5.Яка ера в історії розвитку Землі є найдавнішою, а яка – нинішньою?                                                                                    6. Які гірські породи є давнішими за віком: ті що утворилися в кам’яновугільний чи крейдовий період.

Повідомлення теми уроку та його мети

 (Вправа на розвиток логічного мислення)

На дошці як епіграф записане прислів’я: «Вода камінь точить» у нестандартному вигляді: «ВО-ЧИТЬ-МІНЬ-ДА-ТО-КА».

Учням треба прочитати прислів’я і визначити тему уроку.

Учні з допомогою вчителя з’ясовують мету уроку.

            ІII. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

На формування рельєфу Землі значний вплив здійснюють крім внутрішніх й зовнішні процеси, які відбуваються на поверхні та у найвищий  шарах  земної  кори.  Якщо внутрішні процеси створюють великі нерівності на планеті то зовнішні – їх згладжують. Крім того вони формують нові, невеликі форми рельєфу.

Важко собі уявити, що там, де тепер лежить пісок, колись були тверді високі скелі. Проте, це правда. Тверді гірські породи              з часом руйнуються. Спершу, вони розтріскуються на великі уламки, ті в свою чергу – на дрібніші, а останні – на пісок та порох. Магматичні та метаморфічні породи руйнуються вкрай повільно, осадові породи – достатньо швидко.

Процес руйнування та зміни гірських порід під дією зовнішніх чинників називають вивітрюванням. Назва цього процесу не дуже вдала, тому що названі явища не мають жодного відношення до роботи вітру. Залежно від того, які чинники руйнують гірські породи, розрізняють три види вивітрювання:     фізичне,     хімічне     й органічне.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. «Казка про братів-скульпторів»

Жили на Землі два велетенські брати-скульптори. Вони отримали завдання від бога землі, створити її прекрасною, із гарними мальовничими формами.

Один з братів дуже жвавий і енергійний. Він любив круті перепади, глибокі тріщини і ущелини. Вважав, Земля має бути саме така, щоб притягувати й водночас лякати своєю важкодоступною красою. Цей майстер міг довго відпочивати, а потім жваво йшов до праці. Він мав могутні інструменти, які могли рухати велетенськими частинами Землі одночасно. А коли брався до роботи, лякав людей землетрусами і вулканами.

Другий брат мав добру вдачу, він мріяв, щоб Земля мала м’які, округлі форми. Його ідеалом була Земля з великими відкритими просторами. Щоб був видимим далекий горизонт. Цей майстер користувався м’якими і ніжними інструментами, якими не можна працювати швидко, але працював щоденно, не покладаючи рук.. Його інструменти не лякали людей, хоча іноді, розізлившись він працював страшними ураганами, могутніми потопами. На допомогу собі він взяв живих істот, а також найсильнішу з них – людину.

Скульпторам не подобаються прекрасні твори мистецтва один одного.

Тому й суперечки між братами ніхто не може зупинити. І ведуть вони боротьбу до сьогодні, щоб довести, якою має бути лице Землі: один будує, а другий руйнує, і навпаки.

Про яких братів казка?

 2. Пояснення нового матеріалу

Земну поверхню формують не тільки внутрішні, але й зовнішні процеси.

Які фактори впливають на рельєф Землі?

А) внутрішні сили (рухи літосферних плит, магматизм);

Б) зовнішні сили (вивітрювання, робота води, робота вітру, робота живих організмів);

В) діяльність людини ;

Що належить до зовнішніх процесів? Які три могутні сили ви знаєте? (Сонце, вітер, вода)

До зовнішніх сил належить вивітрювання, робота вітру, поверхневих і підземних вод, морів та льодовиків. Енергія, якою вони живляться, також зовнішня – це енергія Сонця.

Руйнування та зміна гірських порід зовнішніми силами Землі (коливання температури повітря, волога, живі організми) називається вивітрюванням.

Які види вивітрювання виділяються наукою?  (Презентація)

 

                                         Робота вітру

Руйнівна                                       Творча                              Транспортна 

 

                                                                                          брижі      дюни   бархани   

 

                      Поверхневі води                                    

Річки            (ерозія – розмивання г.п.)    тимчасові потоки  

Річкові долини                вимоїни            яр                  балка 

 

                                            Підземні води                                                                  

 (розчиняють деякі г.п.)

(порожнини під землею)   Печери                                     

 

 

                                       Робота  морів                                                            

руйнівна                       (удари хвиль)                  творча

   ніші                                                          пляжі              коси               

 

                                 Робота льодовиків

        шліфують              відкладають         виорюють

 

                                    Робота людини                                    

 кар’єри                           насипи                     терикони   

 

3. «Творча лабораторія – хто сильніший» (робота в групах)

Учні - однодумці об'єднуються в групи:

 І – Сонце; ІІ – вітер; ІІІ – вода; ІV – живі організми + людина.

Завдання полягає у тому, щоб, опрацювавши дану частину підручника та використавши власні краєзнавчі знання учні могли пояснити, чому силу, яку вони обрали, можна назвати найсильнішою з усіх поданих. Характеристика сили має відповідати плану. Важливо використовувати при виконанні роботи власні спостереження .

План характеристики

  1. Назва сили
  2. Види роботи, яку вона виконує
  3. Форми рельєфу, що виникають
  4. Можливі негативні наслідки процесу
  5. Засоби боротьби з негативними наслідками

     6.   Приклади власних спостережень

Учні під час відповіді можуть змінювати позицію. Таким чином вони доходять до висновку, що всі сили мають вагомий вплив на формування рельєфу.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Загадки

Як називається вивітрювання те,

В якому участь все живе бере?

Те, що жило. Відмерло, стало вічне,

Його і звуть так нині – …… (органічне).

 

Коли вода взялася вже за діло,

І підключила розчини у своє тіло,

Перетворила в білу глину шпат твердий,

Змінила склад, що не впізнаєш, хоч убий.

Лице у нього змінне. Різнобічне

Вивітрювання звуть таке …… (хімічне).

 

Ну а коли лише температура

Міняє форми у порід,

І тріскаються брили на уламки

І розбиваються ущент гірські останки,

Цим не здивуєш, все це дуже звичне,

Вивітрювання звуть таке ……(фізичне)

«Мікрофон»

  • Назвіть основні типи вивітрювання.
  • Як називається руйнівна робота води?
  • Яку роботу виконують річки?
  • Що є результатом роботи тимчасових водних потоків?
  • Які форми рельєфу є результатом дії підземних вод?
  • Назвіть форми рельєфу, утворені льодовиками.
  • Яку дію мають морські хвилі?
  • Як називається руйнівна робота вітру?
  • Які форми рельєфу створює вітер з піску?
  • Які форми рельєфу створює вітер у горах?
  • Які форми рельєфу створюються руками людей?
  • Які водно-ерозійні форми рельєфу поширені в Україні?

Гра « Знайди пару». https://learningapps.org/display?v=pndbjx42j18

 

          Відповіді: 1 — Г, 2 — Г, 3 — В, 4 — В, 5 — А, 6 — Є, 7 — Ж, 8 — Б, 9 — А, 10 —Є, 11 — Д, 12 — Є.

VI. Підсумок уроку

Зовнішній вигляд земної поверхні постійно змінюється. Ці зміни зумовлені взаємодією внутрішніх та зовнішніх сил Землі. Зовнішні процеси надзвичайно різноманітні. Часто результати роботи зовнішніх сил негативно позначаються на господарській діяльності людей. Однак і господарська діяльність може стати причиною посилення зовнішніх процесів. Саме тому зовнішні процеси, як і внутрішні, необхідно ретельно вивчати та вчитися запобігати їх негативним наслідкам.

VII. Домашнє завдання.

  • Опрацювати § 22.
  • Підготувати доповідь «Яри та балки своєї місцевості».
  • Скласти кросворд « Внутрішні та зовнішні процеси».

Використана література:

Інтернет ресурси:

https://naurok.com.ua/crok-budova-litosferi-litosferni-pliti-52614.html

https://urok-ua.com/category/heohrafiya/page/9/

http://alla-moroz.com/publ/geografija/geografija/2-1-0-11

https://learningapps.org/display?v=pndbjx42j18

          Підручник Географія 6 клас;  В.М. Бойко, С. В. Міхелі; Харків «Сиция» 2014.

 

 

 

docx
Додано
30 липня 2019
Переглядів
3181
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку