ЗВЕРТАННЯ. НЕПОШИРЕНІ ТА ПОШИРЕНІ ЗВЕРТАННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ЗВЕРТАННІstyle.colorfillcolorfill.typeppt_c
Номер слайду 2
узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях,розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань, конструювати речення за опорними словами; виховувати любов до рідного краю та до родини. Мета уроку:style.colorfillcolorfill.type
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Мовний диктант. Пам’ятаймо, милі діти, пам’ятаймо завжди з вами, що для нас в усьому світі найдорожчі – наші мами. (О. Олійник)Рідна мати моя, ти ночей не доспала. (А. Малишко)До тебе, мамо, я лечу щомиті, моя голубко, зіронько моя. (О. Боржова)До тебе, мамо, я в тривогах лину, і всі жалі свої тобі несу. (О. Боржова)Вклонюся Тобі, мамо моя, вклонюся за те, що ростила. (С. Сухоставська)
Номер слайду 6
Пошуков0-розподільна роботаЄ в нашій мові прекрасні звертання,Добрі і мудрі чудові слова. Тими словами усяк без вагання Маму найкращу свою назива. Мамо, матусенько, мамочко, ненько,Матінко, усміх твій ніжний ловлю! Мамонько рідна, моя дорогенька, Я над усе тебе в світі люблю!Я і до тата умію звертатись,Хочу в словах передати тепло. Щоб мій татусь міг частіше всміхатись, Щоб у душі його сонце цвіло. Татку, татусеньку, таточку, тату, Кращого в світі немає навкруг!Татоньку, хочу тебе я обняти,Ти мій порадник, заступник і друг!ppt_cstyle.font. Weightppt_cppt_cstyle.font. Weightppt_c
Номер слайду 7
Робота з текстом. Визначити тему і головну думку тексту. Знайти слова в тексті на підтвердження головної думки. Густим лісом ішли двоє подорожніх – Дідусь і Онук. Була спека, подорожнім захотілося пити. Нарешті вони прийшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Подорожні нахилилися, напилися. Дідусь сказав:- Спасибі тобі, струмочку. Онук посміхнувся.- Чому ти посміхаєшся, онучку? – спитав Дідусь.- Навіщо Ви, дідусю, сказали струмкові спасибі? Адже він не жива істота, не почує Ваших слів, не знатиме про Вашу подяку. Дідусь замислився. Струмочок все дзюрчав і дзюрчав. У лісі співали пташки. Помовчавши, Дідусь сказав:- Це так… Струмочок нічого не почує. Якби води напився вовк, він міг би і не подякувати, а ми не вовки, а люди – не забувай цього, Онучку. А знаєш, для чого людина говорить спасибі? Знаєш, кого це слово підносить?Онук замислився. Він ще ніколи не думав над цим.- Людину, - сказав Дідусь. – Ми говоримо спасибі для того, щоб не стати ні вовком, ні ослом, ні безмозкою куркою…
Номер слайду 8
Лінгвістичне дослідження. Свята моя ненько, я вдячний тобі. (Г. Акулов)О Матінко Божа, спаси і прости. (Г. Акулов)Виглядай мене, мамо, із далеких доріг. (В. Геращенко)Ні, мамо, не можна нелюба любить. (Є. Гребінка)Мамо моя рідна і єдина, я для тебе був і є дитина.(В. Геращенко)Твори, Богородице, рідному сину молитву за нас і за Україну. (В. Геращенко)
Номер слайду 9
Лінгвістичне дослідження(ключ)Непоширені 3,4,6 Поширені 1,2,5
Номер слайду 10
Творче дослідження rppt_c
Номер слайду 11
Пунктуаційний практикум(списати речення, розставляючи пропущені розділові знаки) О рідна мово ти моя як любо ти звучиш. (І. Грабович)Співай моя мово у пісні чудовій і смійся… (Н. Красоткіна)Ти наше диво калинове кохана материнська мово. (Д. Білоус)Ти в моєму серці Україно думою Шевченка гомони. (Б. Олійник)ppt_c
Номер слайду 12
Пунктуаційний практикум(ключ) О рідна мово ти моя, як любо ти звучиш. (І. Грабович)Співай, моя мово, у пісні чудовій і смійся… (Н. Красоткіна)Ти наше диво калинове, кохана материнська мово. (Д. Білоус)Ти в моєму серці, Україно, думою Шевченка гомони. (Б. Олійник)
Номер слайду 13
Творче моделювання(із записаних прикладів речень відшукайте те речення, яке відповідає певній схемі)З,___. (?!) а)Моя Україно!Як я тебе любив!2.___,З, ___.(?!) б) Україно, я для тебе на світі живу.3. З!___.(?!) в) Вшануйте, друзі, мову.