Навчання грамоти з елементами гри
Вчитель Лихонос Ольга Веніамінівна
1 клас
Тема уроку: Звуки Т, Т’.Буква Тт
Мета: Вчити правильно передавати звуки Т,Т' буквою те.
Збагачувати словниковий запас учнів.
Розвивати навички свідомого і виразного читання;мовлення учнів.
Виховувати спостережливість , любов до українського слова і культури, любов до рідного краю.
Обладнання: картини з друкованими та писаними літерами, предметні малюнки, сюжетні малюнки, портрет В.О.Сухомлинського,В.О.Сухомлинський «Вічна тополя»,К.С.Прищепа,В.Г.Лук’яненко “Тематичний словник школяра”
Хід уроку:
I.Актуалізація опорних знань учнів.
- Діти, пригадаймо , що нового ми дізналися на уроках читання?
- Які голосні звуки ви знаєте?
- Яку пісеньку на слова Марійки Підгірянки ви могли б заспівати?
--Пригадаймо алфавітні назви вивчених букв.(учні називають, показуючи букви на набірному полотні)
-Прочитаймо склади , які ми утворили із вивчених букв.
-Діти, яку букву ми вивчали на попередньому уроці?(букву р)
-Назвіть слова , на початку яких є звук р?
-Назвіть слова, в яких звуки р,р’є в середині або наприкінці слова.
Робота за підручником «Буквар»
-Діти, виразно прочитайте речення на с.64.(Учні читають речення із Букваря)
-Як звали дітей, які були туристами?(Роман,Руслан,Арсен)
-Хто із них футболіст?
- Хто – гімнасти?-
-А хто акробат?
-Діти, серед вас є такі, хто вже знає всі букви і вміє читати?Хто хоче виразно прочитати вірш Ліни Біленької «Бережімо України»?(бажаючі учні читають вірш)
Бесіда за змістом вірша.
-Чому необхідно берегти нашу Україну?
-А як ви бережете нашу рідну країну- край, у якому живете?
Фізкультхвилинка
II. Повідомлення теми, мети , завдань уроку.
III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
-Діти, уважно послухайте загадку- добавлянку , а коли я її прочитаю, підніміть руку, хто знає відгадку.
Він такий смугастий,
Він такий ікласний,
Найстрашніший у тайзі,
Перед ним тремтять усі.
Як роззявить пащу:-гирр!!
Називають звіра …(тигр)
- Які слова допомогли вам відгадати загадку?
- Складемо звукову модель цього слова.
----- о ------ ------
- Скільки складів у слові тигр?
- Поставимо вивчені букви на фішки звуків у цьому слові?
- Який перший звук ви чуєте у слові тигр?
- Який він:голосний чи приголосний?
-Твердий чи м’який приголосний?
-Послухайте ще одну загадку.
І. здається , спить.
А коли скисає,
То через край діжки
Ніжки опускає.(тісто)
- Складемо звукову модель слова тісто.
=== О ------ ------ О
- Підставимо вивчені букви.
- Який перший звук у слові тісто? Назвіть його.
- Отже, назвіть , який перший звук у слові тигр?
- Який перший звук у слові тісто?
- Звук т,т’на письмі позначають буквою т.(вчитель ставить на моделях слів тигр,тісто букву т)
- А тепер назвіть слова ,які починаються на т, т’.
- Подумайте і назвіть слова , в яких звуки т,т’ стоять в середин слова
- Назвіть слова, які закінчуються на звуки т,т’
- Діти, а тепр із розрізної азбуки утворімо склади з буквою т.
- Прочитаймо ці слова.
- Попрацюємо з «Букварем», с 66
(Вчитель читає склади , учні повторюють за ним хором)
Читання самостійно складів «бубніння»
Читання складів «ланцюжком»(Буквар с.66)
- Діти,подивіться уважно на малюнок с.67, складіть декілька речень про побачене.
- - Правильно, ви бачите на малюнку театр.А хто з вас був у театрі?
- З ким ви були?Які вистави бачили?
- Перш ніж ми прочитаємо текст «У театрі», попрацюймо над словами з тексту, і, напевно, не всі з вас розуміють їх значення.
Робота із «Тематичним словником школяра»
-Діти, на світі є багато цікавих книжок.Серед них є такі, в яких слова розміщені за алфавітним покажчиком. Сьогодні ми ознайомимося із уклали Катерина Степанівна Прищепа та Василь Григорович Лук’яненко.Цей словник допоможе правильно вимовити , написати слова, а також пояснює , що кожне слово.
Робота над словами до тексту «У театрі»
Театр – установа ,організація, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів, а також приміщення , де відбуваються вистави
Партер- нижній поверхзали з місцями для глядачів
Актор,артист, актриса- той,хто публічно виконує твори мистецтва, ще – досяг високої майстерності в чомусь.
Оркестр – група музикантів , які виконують музичні твори під керівництвом диригента, ще – місце в театрі перед сценою для музикантів.
Концерт – прилюдне виконання музичних творів , балетних, естрадних та інших номерів за певною програмою.
Орнамент- оздоблювальний візерунок, у якому ритмично повторюються геометричні елементи або рослинні чи тваринні мотиви.
Читання слів учнями «Гудінням»
Робота над текстом «У театрі»
- Я прочитаю текст, а ви уважно послухайте і дайте відповідь на запитання:Що побачили діти в театрі?
- Прочитайте текст самостійно «гудінням» і дайте відповідь на запитання: Як звали дітей , які дивилися концерт?
- Знайдіть у тексті слова , які ви почули вперше.(читання тексту по реченню)
- Чого навчає нас цей текст?
- А зараз ми з вами подивимось виставу , яку підготували діти нашого класу за казкою В.О, Сухомлинського «Журавель і Папуга»
- Що ви знаєте про Василя Олександровича Сухомлинського ?
Учні дивляться інсценізацію казки «Журавель і Папуга»
Бесіда за змістом вистави.
-Чому дивувалася Папуга?
-Чому Журавель повертався до рідного краю?
Чого нас навчає ця казка?
IV.Підсумок уроку.
-Яку нову букву ми вивчали на уроці?
-Які звуки вона позначає на письмі?
-Які нові слова запам’ятали?
-Що для вас було найцікавішим?