Звук [в], позначення його буквами В, в

Про матеріал
Тема: Звук [в], позначення його буквами В, в Мета: ознайомити учнів з твердим звуком [в], який не має парного м’якого, та літерою « ве»; навчити артикулювати звук [в], виділяти під час читання важливі за змістом слова; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, вміння складати звукові моделі слів, схеми до речень і речення за схемами; виразне, правильне, швидке читання; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Тема: Звук [в], позначення його буквами В, в

Мета:

ознайомити учнів з твердим звуком [в], який не має парного м’якого, та літерою « ве»; навчити артикулювати звук [в], виділяти під час читання важливі за змістом слова;

розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, вміння складати звукові моделі слів, схеми до речень і речення за схемами; виразне, правильне, швидке читання;

виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: макет дерева, плоди вишні, цвіт, таблиця зі словами, склади написані на зображеннях вишеньки, піраміда слів, предметні малюнки, малюнок вірша, малюнок букви літери «ве», кросворд, мікрофон.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Щоб нам не було мороки –

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

Н. Березіцька

– Яка зараз пора року?

– Доведіть, що надворі осінь.

– Що роблять люди восени?

  • З яких дерев збирають урожай?
  • Ось із одним деревом трапилася дивна пригода. На ньому не з’явилися плоди, і тому воно сумне і зажурене. Ми повинні допомогти дереву розвеселитися, щоб воно плодоносило.
  • Послухайте уважно загадку і відгадайте її

Червоненька і смачненька,

Дуже з вигляду гарненька,

І боки у неї пишні.

Дуже смачно їсти…. ( вишні).

  • Правильно, молодці!
  •  Отже, до нас в гості завітала вишня. Щоб її звеселити плодами, ми сьогодні на уроці працюватимемо, прикріплюючи на деревце вишеньку. А деревце даруватиме свою квіточку найстараннішим і найактивнішим учням.

ІІ. Закріплення набутих учнями знань.

  1. Фронтальне опитування
  • Повторимо, які звуки і букви ми вивчили.
  • Назвіть голосні звуки
  • Назвіть приголосні звуки
  • Назвіть літери, якими позначають на письмі названі вами приголосні звуки.
  1. Читання складів, слів.

НІ, РА, НА, КО, ЛО.

( на дошці прикріплені макети вишень з написаними на них складами)

  • Прочитай склади
  • Утворіть із них слова та назвіть їх
  • Складіть речення зі словом Ніна
  1. Робота з таблицею
  • Прочитайте на одному диханні слова

Ма   мо   му   ми   мі

Ра   ро   ру   ри   рі

На   но   ну   ни   ні

Ка   ко   ку   ки   кі

  • Усі вивчені літери ви засвоїли добре. Молодці! Деревце вами дуже задоволене. Воно каже, що найкраще читали такі учні… ( прізвища) і дарує їм вій цвіт. А ми йому прикріплюємо вишеньку.  

 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Виділення слів зі звуком [в].
  • Сьогодні ми ознайомимося з новим звуком, а яким, дізнаєтеся, коли прослухаєте уважно вірш.

А) читання вірша учителем.

( Учитель читає вірш і демонструє ілюстрації)

Веселі вишні вкрили віти,

Виблискують з гущавини.

Василько воду ллє на квіти,

Щоб вищі виросли вони.

 Н. Забіла

  • Який звук найчастіше вжито у вірші?
  • У яких словах ви почули цей звук? ( Веселі вишні вкрили віти, Виблискують, Василько,  воду,  квіти, вищі, виросли, вони).
  • Отже, сьогодні на уроці ви вивчатимете звук [в] та літеру, якою його позначають на письмі.

Б) вивчення вірша на пам'ять.

  • Першу вивчимо цей вірш на пам'ять

( Діти разом з учителем учать вірш на пам'ять)

  • Розкажіть вірш виразно, а вишенька вас оцінить

( Дітям, хто вивчив вірш і виразно його прочитав, вишенька дарує свій цвіт)

  • А ми повісимо на вишеньку ягідку
  1. Чистомовки
  • Давайте разом промовимо чистомовки.

Ва-ва-ва – весела…(перерва)

Во-во-во – давайте з’їмо… (морозиво).

Ви-ви-ви – ми вчили… (букви)

Ве-ве-ве – човен по воді…(пливе)

Ві-ві-ві – даємо всім по… (сливі)

Ву-ву-ву – ми виконуємо… (вправу)

Ав-ав-ав- пливе… (пароплав)

Ов-ов-ов – із пальчика… (кров)

Ив-ив-ив – повар квас … ( варив)

Ів-ів-ів – горобець на гілку… (сів)

Ув-ув-ув – вітерець до нас.. (дмухнув).

  •                 Молодці. То чи здогадалися ви, чому саме вишенька завітала до вас на урок?  Звук [в]
  •  Вимовте ще раз цей звук.
  •  Що ви скажете про нього? Який він голосний чи приголосний? Чому?
  •  Якою фішкою ви позначатимете його у цій моделі? Покажіть.
  •  Викладіть звукову модель слова вишня.
  •  Кого зображено на малюнках ( на малюнках зображено ведмедя і ворону) . учні першого варіанту, викладіть слово « ведмідь», другого – «ворона».
  •  Тим, хто виконав це завдання найшвидше і правильно, вишенька подарує свій цвіт.

( після виконання і перевірки завдання учитель прикріплює ще одну вишеньку на дерево)

  1. Визначте позиції звука в словах
  •  Назвіть слова в яких звук [в] стояв би а початку ( в середині, у кінці) слова.
  •  Складіть речення зі словом вітер
  •  За найвдаліше речення вишенька дарує свій цвіт ( учитель називає прізвища учнів), а ми на деревце прикріплюємо ще одну ягідку.
  1. Позначення звука [в] літерою «ве». Розглядання та аналіз будови літери.
  •  На письмі кожен звук позначають літерою. Якою ж  літерою позначають звук [в]

(учитель читає вірш і показує ілюстрації)

Буква «ве» така цікава –

Стовпчик тут і дужки справа,

Так в алфавіті живе

Всім потрібна буква «ве»

 В. Гринько

  •  То якою буквою на письмі позначають звук [в]? правильно. Молодці! Літерою «ве».

 

 

ІV. Утворення та читання складів

  1. Робота з таблицею складів

 

 

 

В

он

ам

ом

ум

им

ни

ні

  •  За найгарніше читання вишенька дарує свій цвіт, а ми їй ягідку.

Фізкультхвилинка

Ми – вишеньки!

В нас тоненькі стовбурці.

Ми в стрункі стаємо рядки.

Ледь зіп’ялись з корінців,

Дістаємо промінців.

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь.

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці.

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад.

V.  Робота з букварем

1. Читання злиття літер, закритих і відкритих складів зі збігом приголосних.

  •  Прочитайте « ланцюжком» склади.
  •  Молодці!
  1. Опрацювання тексту
  • А зараз ми прочитаємо текст.

А) читання тексту вчителем.

  •  Про що мовиться в тексті?

Б) словникова робота.

Карнавал – народне гуляння з іграми, танцями, забавами, учасники яких одягнені в спеціальні костюми.

В) Напівголосне читання тексту учнями.

Г) Відтворення змісту прочитаного за запитаннями.

  •  Що у нас? ( у нас карнавал)
  • Хто на карнавалі?
  • Хто в ролі Вовка? Сови? Сонечка?
  • Що є у Варвари?
  • У кого квіти? Вишиванка?

Д) добирання заголовка до тексту.

Е) Читання тексту в голос

(кожен учень читає по одному реченню)

VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

  1. Гра « Каміння – вата»
  •  Я називатиму слово, в якому є звук [в] – твердий, а ви називатимете слово в якому звук [в*] – пом’якшений.

[в]                                                              [в*]

Вишня                                                       вікно

Верба                                                         віник

Веселка                                                      вісті

Вареник                                                    відро

  •  Найактивніші учні отримують цвіт, а деревце – ще одну вишеньку.
  1. Розгадування загадок

Літає часто він довкола,

Дерев чимало поламав,

Але ніде, ніхто, ніколи

Його не бачив, не тримав

(вітер)

Не гіркий і не солоний,

А солодкий і червоний,

Як же зветься цей товстун,

Здогадалися?

 (кавун)

VІІ. Підсумок уроку

  •  Який новий звук ви почали вивчати? [в]
  •  Який це звук? ( приголосний)
  •  Якою літерою його позначають на письмі? ( літерою «ве»)
  •  Що нового навчилися на сьогоднішньому уроці? Розкажіть про це у «чарівний мікрофон»
  •  А тепер давайте звернемо увагу на наше деревце. Ви бачите, що воно звеселилось. Адже на ньому з’явилися чудові плоди – вишеньки. Деревце стало веселим і пишним. Воно дарує вам за вашу працю на уроці

 

 

 

 

docx
Додано
12 березня 2023
Переглядів
1956
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку