Українська мова
Тема. Звук [й]. Позначення його буквами Й, й (ій). Друкування і письмо букв складів слів
Мета:
Обладнання: конструктор Lego для побудови звукових моделей, предметні малюнки рибок, бджілок, квітів, відерця; магнітна дошка з картками слів, індивідуальні картки
Хід уроку.
І. Організація класу.
Доброго ранку, рідний клас!
Доброго ранку, ліси і поля!
Доброго ранку, Вкраїно моя!
Доброго ранку , рідна земля!
Зичим всім миру й тепла!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Вчитель.
Чистомовка
Ай-ай-ай
-Ми підемо в гай
Ій-ій-ій
Край чарівний мій
Вправа «Передбачення»
Яка буква завітає сьогодні на урок?
Літера чемна. У неї добрий, м'який характер. Завжди вітається, знімаючи свого капелюха.
Визначити слова, у яких чути звук [й]: рій, гай, соловей, йод.
Вчитель:
На місточку скоромовка
Сіроманця стріла вовка,
Скоро мовить вовк почав,
Ледь язик не поламав,
Бо була та скоромовка
Для Артема, не для вовка.
Звучить скоромовка Артема і всі її повторюють.
Йорж колючий,
Йод пекучий,
Хлопчик Йосип
Невезучий –
Йоржик Йосипа сколов,
Йод попік –
То ж будь здоров!
2. Гра "Піджмурки " (на швидкість)
Робота на індивідуальних картках, знайти слова, що «заховалися»
Пракдорибалгпракбьорибад Жбтрактририбаждлшорақти
Рприбаєхжздрибаблрактонжд Ракорнракрибаааапритпмбо
1. Робота в групах.
Перша група виконує завдання рибок.
«Читалочки об'єднолочки»
Сойка, чайка, соловей – імена;
Марійка, Андрійко, Надійка, Матвій – птахи;
Йорж, короп, карась, лин – комахи ;
Бджола, бабка, метелик – риби.
Друга група виконує завдання рака.
«Читалочки- переставлялочки»
Перестав склади місцями й прочитай утворені слова.
Пи – ли ло – сі
Но – ра ла – пи
Ка – бан ди – во
Си – ро чай – ка
3. Гра «Живі слова »
Побудова графічних моделей складених речень.
Учні першого ряду підходять до столу беруть рибки, на яких написані слова із блакитного відерця і будують речення.
Вивчай, знай, рідний, і , ! , край.
Учні другого ряду підходять до столу беруть рибки, на яких написані слова із
червоного відерця і будують речення.
Надійка, казковий, світ, у, побачила, воді.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Відгадайте загадку. Стоїть завод у полі
Який? А це секрет
Цікаві комахи працюють в ньому
Виготовляють мед.
(Вулик)
(Бджоли)
Розповідь дітей та доповнення учителя.
Хвилинка - цікавинка.
Бджоли корисні не лише тим, що виготовляють мед, віск, а й тим, що запилюють рослини. Комахи мають п'ять очей. Розрізняють три кольори: білий, жовтий і синій. За одну хвилину бджола може відвідати 30-40 квіток.
Фізкультхвилинка.
Відео Руханка про Бджілку https://www.youtube.com/watch?v=SfKOo53Bw_k&feature=shared
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Прочитаємо колонки слів, які запропонувала нам бджілка.
Вулики пасіка поселимо
Лан поруч новий
Рій нектар гречаний
Йод йогурт йог
Йорш
2. Словникова робота.
(Пояснення вчителем слів лан, рій, гай, нектар, мед)
3. Робота з підручником стор.60
Гра входження в малюнок
Розглянемо картину. Яку подію можна відчути, що відбувається тут і зараз?
4. Робота в парах.
Звуко-буквенний аналіз слів: Матвій, Андрій, гречаний, липовий. При допомозі конструктора Lego
Гра перетворення.
Перетворитися в одного з героїв зображених на малюнку підручника с.60.
5. Побудова «Сенкану»
Край
Рідний, дорогий
Любити, берегти, цінувати
Я люблю рідний край.
6 Друкування літер, складів, слів.
V. Закріплення і усвідомлення матеріалу.
Різнорівневі завдання.
1 група «Найкращі фотографи»
Ще раз прочитати текст і назвати слова із звуком [й].
2 група «Букви вставляй – віршик читай»
Читають уривок із вірша О. Олеся «Бджілка і зозуля»
3-спів-л- бдж-лк- п-сню
В сизім п-л- зн-кл-
А зоз-л- засм-т-л-сь,
Бо р-б-ть не зв-кл-
3 група.
Прочитати оповідання В. Сухомлинського «У гості до конвалії»
Кмітливим на язичок.
Прочитати прислів'я:
лаБжо лама айт ат цюєпра
Розвиток мовлення
Добір підписів до малюнка в підручнику
Як це можна пояснити?
Муху, бджолу нерідко можна побачити біля житла людини. Яку з цих комах можна віднести до свійських? Чому?
Вчитель. Уявіть но діти,
Що говорять квіти
Як із бджілками вітаються
Коли джмелику всміхаються.
Робота в парах.
Побудова діалогів "Розмова бджілки з квіткою "
V. Рефлексія
- Чого можна навчитися у бджілок? (працьовитості, старанності)
- Що нового дізналися на уроці?
Гра "Збери мед "
У бджілок картки зі словами: мед, рій, лан, вулик.
На квіточках слова: молодий, гречаний, новий, липовий.
Учням пропонується утворити пари слів.
Народні прикмети.
Якщо біла акація вся обліплена бджолами неодмінно чекайте дощу.
Використані джерела: