Звук [ ж ]. Позначення його буквами «Ж», «ж». Дзвінка вимова звука [ ж ] у кінці складів та слів. Читання складів, слів.

Про матеріал

Початкова школа вирізняється своїми особливими потребами через вік школярів, адже саме на цьому етапі їхнього життя учні опановують новий для себе вид діяльності – навчання. Саме в школі проходить особистісний і психічний розвиток дитини. В перші дні навчання в школі майже кожна дитина сумлінно ставиться до навчання, проте через деякий час ставлення до школи у деяких учнів змінюється. Як свідчать дослідження соціальних педагогів та психологів основною причиною даного явища є недосконалість навчально-виховного процесу, яка виявляється в недостатній активізації учбової діяльності учнів. Кілька років назад я почала використовувати на своїх уроках інформаційно-комп'ютерні технології. Спочатку просто для концентрації дитячої уваги, а потім і для розвитку логічних операції (узагальнення, синтез, абстракція), удосконалення смислової пам'яті (не просто механічного запам'ятовування, яке є характерним для даної вікової категорії, а саме для осмислення навчального матеріалу), та використання дитячої уяви ( вона є достатньо розвинутою в цьому віці). Саме тому уявні, казкові чи мультяшні образи можна використовувати для подачі інформації дитині.

Місце для використання ІКТ можна знайти на уроках математики, письма, образотворчого, але я особисто віддаю перевагу урокам навчання грамоти. Особливо активно я використовую презентації, котрі є актуальними для уроків будь-якого типу. І, в свою чергу, дають змогу вчителеві підвищувати інтерес до навчання, активізувати пізнавальну діяльність учнів, розвивати творчі здібності, допомагає створити на уроці особливу атмосферу і настрій. А це так необхідно учням початкових класів.

За роки моєї праці в школі я впевнилась, що використання ІКТ полегшує роботу вчителя, а навчання дітей стає більш цікавим та ефективним. Мною були розроблені презентації до уроків навчання грамоти на введення нових літер.

Першим етапом такого уроку є видідення звука який вивчається. Ми можемо це робити наступним чином:

- відгадати загадку і у слові-відгадці виділити перший звук;

- прослухати цікаву казку або оповідання;

- за предметними малюнками назвати слова і визначити спільний звук;

- у вірші виділити звук, який найчастіше повторюється.

Другий етап

Прослухавши відеозапис визначити до голосних чи приголосних відноситься даний звук.

Третій етап

Діти знайомляться з літерою, яка позначає даний звук.

Четвертий етап

Хвилинка фантазії. Визначити на що схожа літера, з чим вона асоціюється.

П'ятий етап

Розучування віршика про нову літеру, який допоможе дитині швидше її запам'ятати.

Шостий етап

Гра «Впіймай звук»

Сьомий етап

Визначення за анімацією слів з даною буквою

Восьмий етап

Звуковий аналіз слів

Дев'ятий етап

Утворення і читання складів

Наступні етапи:

- читання слів:

- розучування скоромовок;

- розучування чистомовок;

- ігрові вправи і завдання тощо.

Перегляд файлу

Тема: Звук [ ж ]. Позначення  його  буквами «Ж»,  «ж». Дзвінка вимова звука [ ж ] у кінці складів та слів. Читання складів, слів.

Мета: ознайомити  учнів з буквами «Ж»,  «ж» (же), їх  назвою  та  звуковим звучанням; формувати в учнів літературну  вимову слів із звуком  [ ж ],   розвивати увагу, пам`ять, мислення  і  мовлення, пізнавальні здібності учнів, збагачувати словниковий запас учнів; познайомити з  комахами, які потребують охорони, виховувати бережне ставлення до  природи, прагнення  охороняти  її, бути  її  другом.

 Тип уроку:   Урок засвоєння нових знань.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна

Обладнання: набірне полотно з літерами, фішки для звукового аналізу, складові таблиці, малюнки зі словами, презентація «Літера Ж»

 

Хід уроку

 

І Організація класу

 ІІ. Мовленнєва розминка

1.Робота над чистомовкою

Вітерець у лузі: ш-ш-шш.

Повзе вуж у траві: с-с-с.

Придетів жук: ж-ж-ж.

Пролетів птах: шук-шук-шук.

Запихкав їжачок: пих-пих-пих.

Забриніла бджілка: дж-дж-дж.

Дзюркоче вода у струмочку: дз-дз-дз.

2. Робота над скоромовкою

☺ Жатка жвава жито жне,

    жатку жнець не дожене.

☺Синиці сіно сушили,

    Сороки солому носили.

☺У сестрички Люби

    Випадають зуби.

    І говорить Люба:

   - Я тепер бежжуба.

ІІІ Повторення вивченого матеріалу

1.  Гра «Мозковий штурм»

          – Назвати  букви, які  позначають  голосні  звуки.

  •                  Назвати  букви, які пом`якшують  попередні  приголосні.
  •                  Назвати  букви, які на початку слова позначають  2  звуки.
  •                  Назвати букву, яка  завжди  позначає  2  звуки.

2. Читання за Букварем

3. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться.

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

 ІV. Вивчення нового матеріалу

Хто до нас сьогодні завітав у гості?

Слайд 2

 

 1.Читання тексту вчителем за Букварем

2. Обговорення тексту

- Куди забрів Вінні-Пух?

- Який був дуб?

- Що росло на дубі?

- Що почув Вінні-Пух?

- Як дзижчали бджоли?

- Уявіть себе бджілками – повторіть „ж-ж-ж-ж-ж” (весело, сумно, голосно, тихо, повільно, швидко)

3. Виділення звука [ ж ]

- Який звук чується в дзижчанні бджілок?

- Який цей звук?

Звук [ ж ] ніколи не буває мякий, лише перед  [і] у нього вимова помякшена.

4. Знайомство з літерою „Ж”.

Порівняння великої та малої літер

 

 

 

 

Слайд 3

5. Хвилинка фантазії

Слайд 4,5

- На що схожа літера „Ж”

      

 

        - Я  взяла  нитки  червоні

І  зв`язала дві  букви К.

Вмить з`явилась  на  долоні

Буква, схожа на жука.

Слайд 6

  - Стала  сніжинка  літерою «ж»?

Сонце  її  не  розтопить  уже.  (Сніжинка).

6. Гра „ Яка  буква  зайва?

Слайд 7

7. Назвіть слова зі звуком [ ж ]

Слайд 8

8. Гра „Впіймай звук”

Слайд 9

9. Відгадайте загадку і дізнаєтеся від кого ви отримаєте наступне завдання

Слайд №10

10. Утворення  та  читання складів  з  буквою «же»

Слайд 11

11. Вивчення  скоромовки  за  допомогою  методу  ейдетики. Змагання  в  проказуванні  скоромовки.

Жовтий  жук  у  житі жив,

Жук  із  жабою  дружив,

Жартувати  жук  любив –

Жабу  жук  завжди  дражнив.

12. Читання слів

Слайд 12

13.Фізкультхвилинка

Бджілки вікна відчинили

І швиденько полетіли:

Хто на луки. Хто на поле.

Мед у вулик носять бджоли.

- Бджоли, до вулика!

14.  Аналітико – синтетичні  вправи.

Відгадування  загадок. Складання слів-відгадок

          а)  Сам чорний, та не ворон.

                Є роги, та не бик.

                Є шість ніг без копит.

               Крила має і літає.

               Летить – виє, сяде – землю риє.( Жук).

 

           б)  У  зеленому  жакеті,

                галасує  в  очереті,

                хоч  і  плавати мастак,

                і не риба, і не рак.  (Жаба).

 

            в) Лиш торкнись до  колючок –

                Він  згортається в клубок.

                Не  вгадаєте  ніяк? Підкажіть!

                Це   ….  . (Їжак).

 

V Робота  за  Букварем. ( с.133).

    1. Робота з „віночком” намальованих предметів

   2.Читання за Букварем

     а)читання  променевих таблиць;

     б) читання слів у стовпчиках;

     в) читання слів ( словникова робота);

     г) читання  тексту сильними учнями

д) обговорення змісту за запитаннями

- Що робив Вінні-Пух?

- Яку пісеньку він співав?

- Коли ви найбільше хвилювалися?  

VІ Підсумок  уроку.

  •                  З якою буквою ви сьогодні ознайомилися?
  •                  На кого схожа буква „Ж”
  •                  Що найбільше сподобалося на уроці?

 

 

docx
Додано
22 липня 2018
Переглядів
2687
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку