10 клас.Громадянська освіта. Система уроків до теми. Демократичне суспільство та його цінності

Про матеріал
Розробка конспекта уроку з розділу. Демократичне суспільство та його цінності. 10 клас. Громадянська освіта.
Перегляд файлу

Громадянська освіта. 10 клас.

Система уроків до Розділу 4.

Тема розділу: 4. Демократичне суспільство та його цінності

 

Тема уроку: Демократична держава                     

Тема уроку: Громадянське суспільство. Громада

                                                                                       

Тема уроку: Школа - простір демократії. Дитячі й молодіжні громадські об’єднання                                                                  

                                                                                      

Тема уроку: Практичне заняття. Якими мають бути правила шкільного співжиття                                                                    

 

    Під час викладання тем використовую такі  методи і методичні прийоми навчання:

1.Інформаційно-рецептивний

- словесні(розповідь,пояснення,опис,бесіда,обговорення, дебати, повідомлення учнів);

- наочний: ілюстрація, демонстрація, робота з джерелами)

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, вільне висловлення думок.

2.Проблемно-пошуковий: що реалізується в активному залученні до проблемного навчання, експериментування, розвитку критичного мислення, самостійності суджень й творчого потенціалу.

3.Активні та інтерактивні методи навчання: робота із джерелами громадянознавчого змісту; аналіз кейсів; дискусії з актуальних суспільно значимих проблем, обговорення контроверсійних питань, дебати; учнівські конференції, збори, круглі столи (обговорення та прийняття рішень, що визначають основні напрямки діяльності); перегляд та обговорення фільмів; дослідження та презентації; он-лайн спілкування (форуми, блоги);

організація рефлексії учнів (обговорення, твори-роздуми, бесіди тощо).

Матеріально технічне обладнання: комп’ютер, екран, проектор.

Дидактичне забезпечення: джерела громадянознавчого змісту, опорні конспекти, презентації, фотоматеріали, відеоматеріали.

Міжпредметні зв’язки: історія України, всесвітня історія, правознавство.

Організація навчання учнів  спрямовую на розвиток їхнього самопізнання, аналіз й оцінку ними суспільних явищ і процесів, осмислення власних життєвих орієнтацій на основі загальнолюдських цінностей.

 

Тема уроку: Демократична держава                      Дата   

Мета: розкрити сутність поняття «демократія», формувати вміння  висловлювати власні судження та ставлення до ключових понять «демократія», «плюралізм», «безпосередня та представницька демократія», вибори, виборча система, проаналізувати рівень свободи особистості при демократичному політичному режимі; розвивати комунікативні здібності учнів, розуміти та пояснювати демократичні цінності.

     Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

     Методи проведення: словесно-діалогічний, наочний, інтерактивний, групова робота.

Порядок розгляду учбового матеріалу: послідовний.

Методико – дидактичний інструментарій уроку: пояснення вчителя, підручник, комп’ютер, презентація.

ПЕРЕБІГ  УРОКУ

І. Підготовчий етап

      1.1.Організаційний момент

- Оголошення теми ,представлення її змісту й очікуваних результатів

      1.2. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності

Евристична бесіда

  •          Чи в історії людства завжди існувала демократія?

Підтвердіть прикладами

  •          Гасло демократичного режиму «Дозволено все, що не заборонено законом» . Як ви його розумієте?

 ІІ. Основна частина

        2.1. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу

«Мозковий штурм»

Характерні ознаки демократичного режиму

Передбачувані відповіді учнів

а) народ – єдине джерело влади

б) панування закону в усіх сферах суспільства

в) дотримання основних прав людини

д) багатопартійність

е)  поділ влади на три гілки: законодавчу, виконавчу і судову

г) відсутність цензур        

   План

1.Демократична держава. Виникнення і зміст демократії.

2.Демократичні цінності. Загрози для демократії. Демократичні інститути.

3.Конституція та її призначення. Правова держава.

4.Законодавча, виконавча та судова влада в демократичній державі.

5.Вибори і референдум як інструменти демократії.

6.Роль політичних партій в демократичній державі.

Робота з поняттями - демократія, демократичні процедури, плюралізм, правова держава, влада, державна влада, пряма та представницька демократія, вибори, принципи виборчого права, референдум.

 Види демократії (робота зі схемою)

Представницька                                                        Безпосередня

- Президент України                                                   - Вибори

- Верховна Рада                                                           - референдум

- представницькі органи                                            - плебісцит та ін.

- місцевого самоврядування

Обговорення питання в класі:  «Чи існує ідеальна демократія?»

Робота в групах. (робота з підручником)

1 група (працює онлайн). «Визначте принципи й цінності демократії» робота з таблицею  (с.70)

2 група  (працює в класі). «Що таке політичні вибори? Назвіть два основні види виборчих систем. Яка виборча система існує в сучасній Україні?» (с.68-71)

3 група  (працює в класі). «Роль політичних партій в демократичній державі» (с.71)

Представлення та обговорення  результатів роботи

Підсумкове завдання командам – за 5 хв. висловитися щодо

переваг та недоліків демократії

«Викресли зайве»

На дошці записані такі поняття : свобода, корупція, експлуатація, конституція, рівність, цензура, співпраця, конкуренція ідей, закон, ігнорування, соціальний захист, дискримінація, вибори, диктатура, правопорядок, кумівство, президент, багатопартійність.

2.2.Узагальнення і систематизація знань

Робота з таблицею «Місце демократії у Вашому житті»

 

Так

Ні

Чи відчуваєте ви повагу до себе з боку дорослих: батьків, учителів, знайомих ?

 

 

Чи дорослі спільно з вами визначають ваші обов’язки вдома,  у вашому класі, в школі ?

 

 

Чи визнають дорослі за вами право висловлювати свою думку та дотримуватися її ?

 

 

Чи дослухаються дорослі до ваших думок та думок ваших однолітків під час вирішення важливих питань  у житті сім”ї школи ?

 

 

 

ІІІ. Підсумковий етап.

       «Закінчене речення»

Закінчити речення «Цінність демократії полягає у …»

Оцінювання роботи учнів відбувалося на всіх етапах уроку. Виставлення оцінок за урок.

       Інструктаж з домашнього завдання. Прочитати Розділ 4. Тема 1.

         Написати есе «Стан реалізації принципів гендерної демократії в сучасній Україні»

 

 

 

Тема уроку: Громадянське суспільство. Громада

                                                                                       Дата  

 Мета: сприяти формуванню знань учнів про громадянське суспільство, його структуру і особливості функціонування в сучасній Україні та  перспективи розвитку; отримання нових знань шляхом розгляду проблеми з різних точок зору, вибору оптимальних шляхів її розв’язання; виховання почуття причетності до історії своєї країни, поваги до державної влади, законів, Конституції України як Основного Закону держави; розвиток уміння вести дискусію, мати своє незалежне судження, аргументувати його, вміння вислухати опонента.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та умінь.

Методи проведення: словесно-діалогічний, наочний, інтерактивний, групова робота.

Порядок розгляду учбового матеріалу: послідовний.

Методико – дидактичний інструментарій уроку: пояснення вчителя, підручник, комп’ютер, презентація, відео.

ПЕРЕБІГ  УРОКУ

І. Підготовчий етап

 1.1.Організаційний момент уроку

 1.2.Перевірка домашнього завдання.

 Заслуховування творів учнів на тему: «Стан реалізації принципів гендерної демократії в сучасній Україні»

  Фронтальне опитування по завданнях параграфа

 1.3.Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Мотивація.

Актуалізація  опорних знань, умінь та уявлень учнів ( Проводиться у формі онлайн-тестування  на сайті «На урок»)

             Представлення теми та очікуваних навчальних результатів

ІІ. Основна частина

2.1. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу

              План

1.Громадянське суспільство. Ознаки громадянського суспільства.

2.Громада. Роль громади в житті людини, суспільства, держави.

3.Громадянська участь. Роль громадянина у демократизації суспільства. Волонтерство.

Робота з поняттями. Громадянське суспільство   сукупність самостійних і незалежних від держави суспільних інститутів і відносин, які представляють волю та інтереси громадян.

Громада –

Громадянська активність -

Волонтерство -

Складові частини громадянського суспільства ще називають інститутами громадянського суспільства.

До них належать:

  •      громадські організації;
  •      професійні та творчі спілки;
  •      організації роботодавців;
  •      благодійні і релігійні організації;
  •      органи самоорганізації населення;
  •      недержавні засоби масової інформації;
  •      інші некомерційні товариства й установи, легалізовані відповідно до законодавства

Робота  в групах. Самостійна робота з підручником, учні отримують завдання

1 група (працює онлайн). Якими є основні ознаки громадянського суспільства ? (с.76)

2 група (працює в класі). Що таке громада? Якими є особливості, функції та значення діяльності місцевого самоврядування? (с.80)

3 група (працює в класі). Що таке саціальна активність? Як соціальна активність впливає на діяльність державних органів?

Представлення та обговорення  результатів роботи

2.2.Узагальнення і систематизація знань

Перегляд та обговорення відео – «Волонтерство»

https://youtu.be/-TEWYWQfGqQ

              Яка роль громадянина у демократизації суспільства?

              Яку роль виконують волонтери  в час війни?

ІІІ. Підсумковий етап.

 Підведення підсумків уроку.

   Оцінювання роботи учнів відбувалося на всіх етапах уроку. Виставлення оцінок за урок.

      Інструктаж з домашнього завдання. Прочитати Розділ 4. Тема 2-3-4

 

Тема уроку: Школа - простір демократії. Дитячі й молодіжні громадські об’єднання                                                                 

                                                                                       Дата   

      Мета: з’ясувати, які демократичні принципи покладено в основу діяльності сучасної школи; зрозуміти зміст понять: демократія,  шкільне самоврядування,  учнівське самоврядування; засвоїти ефективні форми участі вчителів, учнів та батьків у врядуванні школою; вчити налагоджувати партнерські стосунки з однокласниками, шкільною адміністрацією, вчителями; розвивати творче мислення шляхом опрацювання  джерел і аналізу інформації,  обґрунтування і висловлення власної думки; вчити сприймати школу як простір демократії та територію прав людини.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та умінь.

Методи проведення: словесно-діалогічний, наочний, інтерактивний, групова робота, проблемне завдання.

Порядок розгляду учбового матеріалу: послідовний.

Методико – дидактичний інструментарій уроку: пояснення вчителя, підручник, комп’ютер, презентація.

ПЕРЕБІГ  УРОКУ

І. Підготовчий етап

 1.1.Організаційний момент уроку

 1.2.Перевірка домашнього завдання.

  Фронтальне опитування по завданнях параграфа

  Представлення теми та очікуваних навчальних результатів

 1.3. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Мотивація.

Постановка проблемного завдання:

Як ви розумієте значення слів: «Школа є сходинкою для підготовки громадянина до життя та діяльності в демократичному суспільстві»?

    Назвіть характерні риси демократії.

 ІІІ. Основна частина.

2.1. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу

                                              План

 1.Демократія та школа. Шкільна громада.

 2.Шкільне самоврядування (учнівське, вчительське, батьківське).

 4.Школа і місцева громада.

 5.Дитячі й молодіжні об'єднання та рухи.

Робота з поняттями: демократія,  шкільне самоврядування,  учнівське самоврядування.

Демократія та школа.

Вчитель. Сьогодні ми будемо говорити про демократію в школі.  Демократична школа – це не ідеальна школа, де немає жодних проблем. Це школа, де всі суб’єкти шкільного життя слухають і поважають один одного, а всі важливі рішення обговорюються і приймаються усіма сторонами, яких ці рішення стосуються. Це школа, у якій не бояться говорити про виклики та труднощі, а разом шукають шляхи виходу з проблемних ситуацій.

        Управління школою – це шкільне адміністрування, ефективність якого залежить від правильного розподілу обов’язків  між адміністрацією школи. Їх відносини базуються на дотриманні інструкцій і порядку. Одним з документів, що регулює шкільне життя, є СТАТУТ ШКОЛИ, де записані права та обов’язки всіх учасників освітнього процесу.

Завдання (робота в парах, онлайн і офлайн).

Вчитель пропонує учням згадати права та обов’язки учнів (І варіант – права, ІІ варіант – обов’язки) та порівняти з тими, що записані у СТАТУТІ ШКОЛИ.

Висновок. Отже, важливими рисами шкільного життя є: спілкування, взаємодія, співпраця, що ґрунтується на партнерстві між учнем, вчителем і батьками, які об’єднані спільною метою.

-Назвіть цю мету.

Шкільне самоврядування (учнівське, вчительське, батьківське).

Вчитель.  Самоврядування в закладах освітице право учасників освітнього процесу колективно вирішувати питання організації та забезпечення освітнього процесу в закладі освіти, захисту їхніх прав та інтересів, організації дозвілля та оздоровлення, брати участь у громадському нагляді (контролі) та в управлінні закладом освіти у межах повноважень, визначених законом та установчими документами закладу освіти.

В закладі освіти можуть діяти (згідно ст. 28 Закону України «Про освіту»):

- органи самоврядування працівників закладу освіти;

- органи самоврядування здобувачів освіти;

- органи батьківського самоврядування.

У сфері освіти діють такі принципи:

- пріоритет прав і свобод людини і громадянина;

 - верховенство права;

 - взаємна повага та партнерство;

- відкритість та гласність;

 - обов’язковість дотримання досягнутих домовленостей;

 - взаємна відповідальність сторін.

Примітка. Цей пункт учні опрацьовують (с.86-87) самостійно (робота в парах, онлайн і офлайн) та відповідають на питання:

  •          Хто є учасниками освітнього процесу?
  •          Якою має бути їх співпраця?
  •          Хто відповідальний за створення сприятливого мікроклімату в

школі та на уроці?

  •          Чи повинні учні та вчителі бути партнерами?
  •          Як школа впливає на процес соціалізації?
  •          На яких принципах ґрунтується самоврядування в сфері освіти?
  •          За яких умов освітній процес буде ефективним?

Висновок. Освітній процес буде ефективним, якщо дотримуватись демократичних принципів, про які говорили вище.

       Невід’ємною складовою демократизації школи є учнівське самоврядування.  Сучасна школа повинна сприяти формуванню в кожного учня вміння та навички активно діяти в розв’язанні найважливіших питань життя (свого власного, колективу, країни).

Учнівське самоврядування – особливий спосіб організації життя учнівського колективу, який реалізується через залучення його учасників до планування, організації та контролю освітнього процесу.

«Відкритий мікрофон»: обговорюємо принципи учнівського самоврядування:

1. Добровільність.                       6. Прозорість.

2. Демократичність.                   7. Колегіальність.

3.Відповідальність.                     8. Гласність.

4. Виборність.                              9. Партнерство.

5. Рівність.                                   10. Співпраця.

Робота в групах(онлайн і офлайн):

Кожна група обирає два принципи, обговорює їх розуміння, пояснює та представляє іншим їх важливість.

Школа та місцева громада.

Повідомлення учня про співпрацю школи та місцевої громади.

     Наша школа співпрацює з такими громадськими організаціями:

Разом з  класом  характеризуємо перелік – Епіцентр дітям, фундація  «Реал» Мадрид Іспанія, Всеукраїнське дитяче творче об’єднання «КРОКС», Тернопільський міський центр фізичного здоров’я  населення, Екоальянс та інші.

Висновок. Отже, взаємодія школи та місцевої громади – це практичний досвід участі в демократичному житті всіх учасників освітнього процесу: учнів, вчителів, батьків, представників громади.

2.2.Узагальнення і систематизація знань

1. «Відкритий мікрофон». Питання до учнів:  Чи маєте ви бажання працювати у шкільному самоврядуванні?

2.«Мозковий штурм». Назвіть питання, які, на вашу думку, може вирішувати  учнівське самоврядування у нашій школі.

Вчитель. Отже, учнівське самоврядування сприяє формуванню в учнів таких якостей:

 - відповідальність за доручену справу, за колектив;

- принциповість (вміння критикувати й належно сприймати критику),

  давати  об’єктивну оцінку вчинкам;

- готовність знаходити правильне рішення, долати труднощі;

- творче ставлення до дійсності.

Висновок. Саме такий учнівський колектив може бути сильним, організованим, відповідальним перед суспільством за своє навчання та свої вчинки.

ІІІ. Підсумки уроку.

     Розв’язання проблемного завдання.

Як ви розумієте значення слів: «Школа є сходинкою для підготовки громадянина до життя та діяльності в демократичному суспільстві»?

Оцінювання роботи учнів відбувалося на всіх етапах уроку. Виставлення оцінок за урок.

       Інструктаж з домашнього завдання. Прочитати Розділ 4. Тема 5-6.

Ознайомтеся із темою 6. Дитячі та молодіжні громадські об’єднання.

За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про історію Української скаутської організації «Пласт».

 

Тема уроку: Практичне заняття. Якими мають бути правила шкільного співжиття                                                                     Дата  

Мета : навчитись на практиці реалізувати раніше отриманні знання та визначити  як принципи реалізації громадського самоврядування та державно громадського управління у сфері освіти сприяють демократизації життя школи. Навчитись розуміти правила, їх застосування та внести пропозиції, задля покращення шкільної атмосфери.

Тип уроку. Практичне заняття.

Хід практичної роботи :

1. Прочитайте текст для ознайомлення з тематикою заняття (текст Додаток 1.).

2.Обговоріть свій досвід застосування правил у житті. Наведіть конкретні приклади. Обміняйтеся думками щодо необхідності правил спільного життя у школі. Поетапно проаналізуйте конкретну ситуацію в школі та внесіть свої пропозиції.

3.Запропонуйте правила та застосування їх у різних ситуаціях.

4.Надсилайте виконану роботи на ел.адресу  вчителю.
     Текст для ознайомлення з тематикою заняття  (Додаток 1)

Приклади із шкільних кодексів із міжнародного польсько-українського проекту «Класна школа». 2015–2017 рр.

5. Робота із джерелами законодавчого змісту.

    Як взаємодія учнів, учителів, батьків, шкільної адміністрації сприяє організації шкільного життя

«Один із основних принципів Нової української школи - партнерство. В основі педагогіки партнерства - спілкування, взаємодія та співпраця. Учні, батьки та вчителі, об’єднані спільними цілями та прагненнями, є добровільними та зацікавленими однодумцями, рівноправними учасниками освітнього процесу, відповідальними за результат».

(джерело: Нова українська школа: концептуальні засади реформування середньої школи, с. 14)

Веб-активність

1. Перейдіть за посиланням zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2145-19/paran733#n733 та ознайомтеся зі статтею 52 Закону України «Про освіту».

6.Підбиття підсумків уроку і повідомлення домашнього завдання.

Запропонуйте шкільні правила та застосування їх у різних ситуаціях.

«Правила шкільного співжиття». Надсилайте виконану роботи на ел.адресу  вчителю.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
20 січня 2025
Переглядів
1955
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку