Тема : 22 січня день Соборності України
Мета: закріпити знання учнів про Україну, соборність країни ,її символи, традиції , виховувати любов і повагу до своєї Батьківщини України,її символів, традицій, обрядів.
Хід заняття:
Дорогі діти сьогодні ми з вами перегортаємо ще одну сторінку в з історії нашої країни.
-Ми живемо в Україні, в країні яка багата своєю історією, надбаннями, краєвидами, мелодійною музикою, милозвучною мовою.
Україна – рідний край, золота чарівна сторона. Скільки ніжних, лагідних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до рідного краю.
-Україна - це безкраї лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади. Це гори Карпати і шахти Донбасу.
-Це широкий Дніпро - Славутич, який несе свої води в Чорне море.
Багата і складна історія нашої держави.
· Так трапилось, що протягом багатьох століть розвитку Україна не мала власної державності і єдиної території. Українські землі в різні періоди належали багатьом державам: найбільше Росії, Литві, Речі Посполитій, а потім Польщі, Австро-Угорщині, а згодом Румунії та Чехословаччині.
· На період першої світової війни вся Наддніпрянщина належала Росії, а Західна Україна – Угорщині. Але одним з наслідків першої світової війни був розвал двох найбільших імперій Європи: Російської та Австро-Угорської. Відтоді розпочалося державне відродження України.
· У 1917 р. У Наддніпрянській Україні розпочалася національна революція. В результаті неї було проголошено створення Української Народної Республіки (УНР) та обрано першого президента Михайла Грушевського.
Подібні процеси відбувалися і в Галичині. Згодом, у жовтні 1918 року, була проголошена Західно - Українська народна Держава на території Галичини, Північної Буковини та Закарпаття. Головою Ради став Євген Петрушевич.
· А вже через рік ,22 січня 1919 р., у Києві відбулось урочисте проголошення злуки Західну-Української Народної Республіки в єдину соборну Українську Народну Республіку.
Відбувалося це на святково прибраній Софійській площі в Києві. Її заповнили десятки тисяч жителів. Тримаючи в руках синьо-жовті та червоно-чорні прапори .
Діти чи знаєте ви що означає синьо-жовтий та червоно-чорний прапори?
Синє небо жовті доли – синьо-жовті в нас прапори.
Прапор складається з двох кольорів червоного та чорного. Чорний колір символізує українську землю, а червоний – кров, пролиту за Україну!
(фото Софіївської площі)
Проголошення злуки було призначено на 12:00 годину 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України.
22 січня було проголошено всенародним і державним святом. День видався погідний та гарний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9:00 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.
Головні урочистості проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12:00 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акт злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський зачитав та передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії Володимиру Винниченку.
Член Директорії Федір Швець урочисто зачитав Універсал Директорії:
«…Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу.»
Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім — військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.
22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об'єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об'єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців. Століттями розірваний український народ визволився з неволі і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.
Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самовизначення, становлення політичної нації. Уперше за 600 років він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.
Наступного дня, 23 січня, розпочався Трудовий конгрес України, який мав виконувати функцію всеукраїнського парламенту. Акт злуки було затверджено вищим законодавчим органом України. На основі цих рішень Західноукраїнська Народна Республіка перейменовувалась у Західну область УНР (ЗО УНР). Єдиним державним гербом став тризуб замість раніше затвердженого для ЗУНР золотого лева на блакитному полотні. У той же час злиття урядів, армій, законодавчих органів УНР та ЗУНР відклали до скликання Установчих Зборів об'єднаної України, як це й передбачалося ухвалою Української Національної Ради від 3 січня.
Перегляд відеофільму «Соборність України»
Відбулося об’єднання українських земель, а разом з тим - українських традицій, звичаїв, мови, що мало велике історичне значення для українського народу.
Державним Гербом Соборної України став тризуб. Чи знаєте ви що означає символ тризуба? І яке слово на ньому можна прочитати?(Воля)
( фото тризуба)
Отже, віковічні мрії Українського народу здійснилися. Україна стала єдиною (соборною) державою.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Мова – це душа народу. Найдорожче для людини – це думка, а вся солодкість думки в рідній мові.
Пропоную вам конкурс :
Складіть пазли із цих карточок на швидкість (1хв) скажіть що у вас утворилося
(Карта України)
У кожного народу є свої свята та традиції, і український народ не став винятком.
ІІ конкурс « Народні свята».
Свято проводів зими називається – масляна. А як називається свято зустрічі весни?
1) Новий рік
2) Стрітення
3) Покрова
Знак весняного відродження сонця – уособлення творчих сил природи – це…
1) Тризубець
2) Писанка
3) Герб
На яке свято жінки плетуть вінки та пускають їх на воду?
1) Івана – Купала
2) Різдво
3) Стрітення
Вертеп – це….
1) Пристрій для прядіння
2) Обрядова форма українського театру
3) Назва вітряка
А зараз завдання у долоньках: напишіть на листочках прислів’я і приказки про Україну. Яка долонька більше напише та отримає бал.
Народна мудрість- є наставником усіх, хто вчиться і хоче бути освіченою людиною.
Продовжує наш конкурс « ЗакІнчити прислів’я чи приказку»
Не кажи: «Не вмію!», а кажи … ( навчусь)
Хочеш їсти калачі - ….( не сиди на печі)
Правда і в морі не втоне, і в вогні( не згорить)
Зробив діло – …( гуляй сміло)
З ручаїв – ріки, з книжок …( знання)
Брехуна впізнаєш по очах, а осла ( по вухах)
У страху … ( очі великі)
Не хвались, а …( вчись)
Без охоти, нема … ( роботи)
Розум без книги, як птах…( без крил)
Соборність та Свобода Української держави - одвічна мрія, яку плекав народ протягом усієї історії боротьби за незалежну Україну. Лише соборна, незалежна і вільна Україна має шанс увійти до спільноти процвітаючих країн як рівноправний партнер .
Підведення підсумків:
1. Назвіть один із найдавніших знаків, який є гербом України. (Тризуб)
2. Коли було прийнято постанову про Державний прапор України і якого він кольору? (28 січня 1992 p., жовто-блакитний)
3. Як називається Гімн України? ("Ще не вмерла Україна")
4. Хто є автором слів Гімну України? (Павло Чубинський)
5. Назвіть український Національний герб. (Тризуб)
6. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці. (Гімн)
7. Назвіть композитора, який вірш П. Чубинського поклав на музику, цей твір невдовзі став гімном. (Михайло Вербицький)
Вчитель: Діти ,на сході ще й досі триває неоголошена війна. Давайте всі разом встанемо та помолимось за нашу Україну, щоб на землі був мир і спокій.
Звучить (Молитва за Україну)