Урок зарубіжної літератури у 5 класі
Тема: Японська народна казка “Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик”. Відображення любові до праці,кмітливості, сміливості, ставлення до природи в образі Іссумбосі. Національний колорит японських казок.
Мета:ознайомити учнів із казкою, допомогти усвідомити зміст, національні особливості; розвивати навички виразного читання казки, переказу, виділення головних епізодів, їх коментування і власне ставлення до героїв; виховувати кращі моральні якості – працьовитість, кмітливість, сміливість.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: політична карта світу,ілюстрації,презентація
Хід уроку:
І. Організаційна частина
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
1.Вступне слово вчителя.
Японія – це острівна держава, що розташована у східній Азії. Вона складається з чотирьох великих та великої кількості маленьких островів. Столиця – місто Токіо. Суто японськими є такі види мистецтва:
2.Виразне читання японської народної казки “Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик”.
3.Словникова робота:
Хасі – деревяні палички для їжі, які японці використовують замість виделок;
Гета – дерев’яне взуття;
Ошатно – охайно, красиво;
Вельможа – пан, високо посадовець;
Кімоно – традиційний національний японський верхній одяг;
Оні – чудовиська в людській подобі з бичачими рогами й тигрячими іклами,
4. Складання плану за казкою.
1. Молитва чоловіка і жінки
2. Поява дитини. Розумне дитя.
3. У столиці.
4. На службі у вельможі.
5. Напад чудовиськ.
6. Перемога Іссумбосі.
7. Хлопчик стає великим і одружується з дочкою вельможі.
5. Евристична бесіда за казкою:
-Чому хлопчика назвали Мізинчиком?
- Куди просить відпустити себе Іссумбосі ?
-У чому поплив хлопчик у столицю?
-Ким був для вельможі хлопчик?
-Кому найбільше припав до серця Іссумбосі?
-Як хлопчик став великим?
6. Творча робота
- Яка алегорія в казці?
- Назвіть ознаки, за якими можна встановити національну приналежність казки. (Імя – Іссумбосі, хасі, кімоно, оні.)
7. Характеристика образу Іссумбосі. Складання схеми
- розумний;
- працьовитий;
- кмітливий;
- сміливий, відважний;
- ввічливий;
- шанує і любить батьків;
- наполегливий.
8.Словникова робота
Мандрівні сюжети – усталені сюжети, які повторюються в казках різних народів, дещо змінюючись залежно від місцевих умов.
9.Опрацювання статті підручника на с.34
ІІІ. Домашнє завдання: підготувати повідомлення про Китай
IV.Підсумки уроку:
- Завдяки чому маленький хлопчик здобув успіх і знайшов своє щастя?
- Чому сюжет про Хлопчика-мізинчика такий популярний у багатьох народів?
- Чого вчить нас казка?