1
8клас
РОЗДІЛ 1. ОСНОВИ ПРОЕКТУВАННЯ, МАТЕРІАЛОЗНАВСТВА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ОБРОБКИ
ОБ’ЄКТ ПРОЕКТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ № 3: ЧОХОЛ ДЛЯ ГОРНЯТКА (8 годин)
ОСНОВНА ТЕХНОЛОГІЯ: технологія виготовлення в’язаних виробів (спицями)
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
-визначає завдання та планує проектну діяльність;
-добирає та застосовує методи проектування для вирішення завдань,прийоми комбінаторики в процесі проектування виробу;
-використовує моделі-аналоги для аналізу та подальшого компонування об’єкта проектування;
-має уявлення про сучасні технології виготовлення конструкційних матеріалів. Враховує переваги та недоліки конструкційних матеріалів під час їх добору. Усвідомлює вплив матеріалів хімічного походження на здоров’я людини;
-добирає матеріали,інструменти для виготовлення виробу,визначає необхідну кількість матеріалів для виготовлення виробу;
-розраховує та планує орієнтовну вартість витрачених матеріалів;
-виконує технологічні операції відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення;
-створює композицію для оздоблення виробу;
-виготовляє та оздоблює виріб;
-дотримується правил безпечної праці під час виконання технологічних операцій.
УРОК № 2
ТЕМА УРОКУ. Добір матеріалів для виготовлення виробу. Добір спиць. Елементи в’язання спицями.
ЦІЛІ:
НАСКРІЗНІ ЗМІСТОВІ ЛІНІЇ:
ТИП УРОКУ: урок формування вмінь і навичок.
ОБЛАДНАННЯ: матеріали, інструменти, наочні посібники, зразки виробів, набір спиць, зразки пряжі, ножиці, роздатковий матеріал (інструкції з правил безпеки праці, інструкційні картки), комп’ютер, проектор, програмне забезпечення.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Перевірка присутності учнів.
2. Перевірка готовності учнів до уроку.
3. Створення емоційного настрою:
Стали всі рівненько, підтягнулись,
Один одному так щиро посміхнулись!
На урок старанність не забули взяти?
Отже, починаймо працювати!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
На уроках у 7 класі ви здобули деякі необхідні знання із теми: «Плетіння виробів гачком», а зараз вони вам знадобляться.
Об’єднання дітей у 2 команди методом жеребкування. За кожну правильну відповідь команда отримає 1 бал.
А) натуральні;
Б) штучні;
В) натуральні і штучні?
(В'язати гачком можна і з натуральних і штучних ниток)
А) відповідно до гачка;
Б) відповідно до виробу;
В) відповідно до схеми виробу.
(Добирають нитки залежно від призначення виробу й виду візерунка)
А) шовк;
Б) вовна;
В) бавовна.
(Вовна)
А) у XV - XVI столітті;
Б) у XIV - XV столітті;
В) у XVI - XVII столітті.
( У XV - XVI столітті )
А) чоловічим;
Б) жіночим;
В) як чоловічим, так і жіночим ремеслом.
(В’язання було спочатку чоловічим ремеслом).
А) економіст Адам Сміт;
Б) священик Вільям Лі;
В) письменник Джонатан Свіфт.
(Автором цього винаходу був Вільям Лі)
А) клубок;
Б) моток;
В) пасмо
(Клубок).
А) від правильного вибору матеріалів і інструментів;
Б) від модних тенденцій;
В) від кольору пряжі.
(Якість в’язаних виробів залежить від правильного вибору матеріалів і інструментів).
9 Для перевірки пряжі на міцність фарбування необхідно:
А) пряжу пропрасувати;
Б) пряжу замочити;
В) замочити кінчик пряжі у воду, загорнути в білу тканину і пропрасувати.
(Замочити кінчик пряжі у воду, загорнути в білу тканину і пропрасувати).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Конкурс «Асоціативний кущ» ( за 1 хв. учням пропонується дібрати асоціації, пов’язані з поняттям «В’язання»).
З давніх-давен людина прагнула до краси, вона не тільки бачила й відчувала її, а й відтворювала у своїх виробах. Завжди цінувалися і цінуються речі, зроблені власноруч.
В’язання спицями – один із найбільш цікавих і поширених видів рукоділля. Саме процес в’язання дарує радість, дозволяє проявити фантазію, смак, майстерність, сприяє відпочинку, є дієвим способом оновити гардероб без особливих матеріальних витрат. В’язання спицями – це «спицетерапія» для тих, хто любить майструвати, фантазувати, реалізовувати свої ідеї.
Які предмети побуту, одягу можна вив’язувати спицями? Можна зв’язати гарні теплі речі для дитини, аксесуари (сумочки, косметички), поповнити свій гардероб модним одягом, також в’язані вироби можуть стати гарним подарунком рідним, знайомим, друзям.
(Узагальнюючи відповіді учнів, учитель демонструє їм вироби, в’язані спицями за допомогою проектора та програмного забезпечення).
Слайд 2-3.
Рубрика «Сторінками художніх творів»
Група «Художники» (презентація робіт художників ХIХ-ХХ ст. на тему «В’язання»). Додаток 1
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Дидактичні завдання:
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Види спиць.
Слайд 4.
2. Матеріали для в’язання. Пряжа.
Слайд 5-8.
3. Добір спиць і пряжі для в’язання.
Слайд 9-11.
4. Правила безпечної праці при в’язанні на спицях.
Слайд 12.
5. Фізкультхвилинка
Раз,два!Пострибали!
Три,чотири-назад стали.
Руки вліво,руки вправо.
Руки вгору підняли.
Всі тихесенько присіли.
Потім знову підвелись.
Покрутились,посміхнулись,
За роботу знов взялись.
VI. ІНСТРУКТАЖ ДО ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Слайд 13-14.
Виріб починають в'язати з набирання петель.
Набирання петель початкового ряду має кілька варіантів:
Найчастіше використовують варіант набирання петель із двох ниток (на здвоєні спиці). Переваги такого способу в тому, що початковий ряд виходить нестягненим, його можна в'язати без жодних зусиль.
Послідовність виконання.
Слайд 15.
Слайд 16-19.
Правила .
Слайд 20-22.
VII. ПРАКТИЧНА РОБОТА
(Робота в парах)
VIІI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Обґрунтування оцінок за урок.
Рефлексія (застосування інтерактивної методики «Мікрофон»)
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Випереджувальне завдання
Підготувати матеріал
1 група «Історики»- «Сторінками історії»( робота з інтернет-ресурсами)
2 група «Археологи»- «Археологічні відкриття» .
3 група «Дизайнери» - «Чохол для горнятка. Моделі – аналоги»
Додаток 1.1
1. Чарльз Спак Пірс (США, 19 ст.)
2. Іоган Георг Майєр фон Бремен (Німеччина, 19ст.)
3. Іоган Георг Майєр фон Бремен (Німеччина, 19ст.) 4. Джеліан Олден Уір (США, 19ст.)
5. Гарольд Кнайт (Великобританія, 20ст.)
4. Джеліан Олден Уір (США, 19ст.)
7. Вікторія Харченко «Вязання»( 2008р.)
6. Альберт Анкер (Швейцарія, 19ст.)
7. Вікторія Харченко (Україна,20 ст.)
8. Безіменний художник
9. Еміль Муньєн (Франція,19 ст.)
10. Еміль Муньєн (Франція,19 ст.)
11.Безіменний художник
12. Безіменний художник
13. С. Іванов «В’язання»(Росія,19 ст.).
14. Чарльз Вільсон (Великобританія, 19 ст.)
15. Чарльз Вільсон (Великобританія, 19 ст.)
16.Отто Шольдерер (Франція,19 ст.)