Адаптація як універсальна властивість біологічних систем.

Про матеріал
Дана презентація містить матеріал про адаптації на різних рівнях організації біологічних систем та про еволюційні зміни, що пов'язані з адоптаціями організмів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Адаптація як універсальна властивість біологічних систем

Номер слайду 2

Чому вимирають види?Хто такі ендеміки? Це види, роди, родини, що мешкають в певній частині біосфері. Причини вимирання видів: руйнування біоценозів, низький рівень адаптації видів.

Номер слайду 3

Адаптація: Це процес пристосування будови, хімічного складу та функцій, поведінки організмів, а також пристосування популяцій, угруповань видів до умов існування.

Номер слайду 4

Адаптація на різних рівнях: Молекулярний рівень – білки, ліпіди, вуглеводи, нуклеїнові кислоти. Найменші зміни в їх будові, можуть змінити їх властивості. Зміна фізіологічних процесів. Клітинний, тканинний, органний рівень – змінюються фізіологічні процеси та загальний план будови.

Номер слайду 5

Рівні: Організмовий – будови та функціонування окремих органів чи систем. Так виникають фізіологічні системи – тимчасовий зв’язок між різними системами організму для виконання певної функції. Популяційно – видовий рівень – адаптації спрямовані на збереження та зростання чисельності особин певного виду, переживання несприятливих умов, заселення нових територій. Екосистемний – забезпечують збереження видового різноманіття екосистем, їхньої цілісності, стійкості та здатності до саморегуляції.

Номер слайду 6

Еволюційні зміни: а) Ароморфози – ускладнення будови; У тварин: поява щелеп, легень, системи органів, 4-х камерне серце, клітина, тканина. У рослин: квітка, насіння, тканини, органи, фотосинтез, статеве розмноження.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

б) Ідіоадаптації - вузькі пристосування до певних умов життя. У рослин: види квітів – самозапильні, комахозапильні, вітрозапильні, різна будова квітки, різні види коренів – підпорки, зачіпки, ходульні, поява колючок, вусиків, видозміни стебла – бульби, цибулини, картопля. У тварин: форма тіла, різні ротові органи комах, погрозливі пози, захисне забарвлення, явище мімікрії, форма дзьоба.

Номер слайду 9

в) Дегенерація – це загальне спрощення в будові організмів. Поява паразитичних форм життя: у вірусів (як паразитів) втрата клітинної структури; у стіжкових червів - втрата травної системи, інших органів. Втрата рухливості, спрощення чи втрата органів чуття, здатності до фотосинтезу (повитиця).

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Значення адаптацій: Допомагають перенести зміни в навколишньому середовищі. Перебудова організму відповідно до змін у навколишньому середовищі. Підтримання гомеостазу. Загальне виживання виду. Утворення нових підвидів.

Номер слайду 12

Типи адаптацій: Захисне забарвлення

Номер слайду 13

Типи адаптацій: Застережливе забарвлення

Номер слайду 14

Типи адаптацій: Погрозливі пози

Номер слайду 15

Типи адаптацій: Приваблююче забарвлення

Номер слайду 16

Типи адаптацій: Мімікрія – здатність до наслідування забарвлення чи форми добре захищених організмів погано захищеними. Види: імітатор (вид, що наслідує), модель (вид, якого наслідують).

Номер слайду 17

Мімікрія. Бейтсовська – незахищена форма схожа на захищену. Приклад: оса і осовидна муха. Мюллерівська – кілька захищених видів схожі між собою.

Номер слайду 18

Бейтсівська Мюллерівська мімікрія мімікрія

Номер слайду 19

Бейтсівська Мюллерівська мімікрія мімікрія

Номер слайду 20

Існують тварини, які в момент небезпеки впадають в стан оціпеніння. Не маючи можливості вчасно втекти від ворога, звірок валиться на бік і стає нерухомим, імітуючи смерть. Завмирання

pptx
Додав(-ла)
Данильчак Юлія
Пов’язані теми
Біологія, 11 клас, Презентації
Додано
14 лютого
Переглядів
224
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку