Адаптивні біологічні ритми організмів. Популяція. Екологічна характеристика виду. Популяційні хвилі. Біоценоз, біогеоценоз та екосистема. Перетворення енергії у біогеоценозах. Прак

Про матеріал
Адаптивні біологічні ритми організмів. Популяція. Екологічна характеристика виду. Популяційні хвилі. Біоценоз, біогеоценоз та екосистема. Перетворення енергії у біогеоценозах. Практична робота «Побудова трофічної сітки для окремого біоценозу».
Перегляд файлу

Тема уроку: Адаптивні біологічні ритми організмів. Популяція. Екологічна характеристика виду. Популяційні хвилі. Біоценоз, біогеоценоз та екосистема. Перетворення енергії у біогеоценозах. Практична робота «Побудова трофічної сітки для окремого біоценозу»

Мета: встановити наявність добових, річних, сезонних, біологічних ритмів, їх адаптивний характер. Визначити фізіологічний механізм адаптації організмів до природних ритмів, напрямки практичного використання знань про біоритми, дати поняття про популяцію, як одиницю існування виду у природі. Дати характеристику основних критерій виду, сформувати поняття, вид; дати уявлення про взаємодію видів у екосистемі; сформувати поняття екосистеми біогеоценозі; трофічних рівнів, ланцюгів живлення, ознайомити з екологічними пірамідами; встановити взаємозв’язки компонентів, біомаси, біогеоценозу (на прикладі лісу та степу); навчити практично складати схеми трофічних зв’язків компонентів біогеоценозу на практичній роботі і розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, робити висновки; здійснювати моральне виховання учнів на прикладі розумної діяльності людини у природі.

Основні поняття: популяція, гомеостаз, сезонність, с-ра популяції, чисельність популяції, сезонна та багатолітня зима, хвилі життя, біоритми, біогодинник, екосистема, біо, біогеоценоз, біотоп, біом, біота, біосфера, екологічна ниша.

Тип: урок засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Методи: інтерактивні, складання схем-конспектів, самостійна робота.

Обладнання: ПК, мультимедіа проект, відеопрезентація, таблиця «ліс»

  1. Організаційний момент

Ознайомлення з темою, завданнями та структурою заняття.

  1. Актуалізація опорних знань.

- біологічний диктант Є.В. Яковлевої (стр 87)

- уроки біології методичний посібник для вчителів 11 кл. «Просвіта» Запоріжжя 2003 р.

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів (стр. 90, 92, 96) книжка Яковлевої

-Урок біології методичний посібник для вчителів 11 кл. «Просвіта» Запоріжжя 2003 р.

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Біологічні адаптивні ритми організмів

 

 

 

 

 


2. Значення біоритмів

3. Екологічна характеристика виду

  1. Екологічна популяція займає якесь місце (гора, міжгір’я, частина озера)
  2. Структура виду
  1. Вид
  2. Підвид
  3. Геогр. риса
  4. Еколог
  5. Популяція
  6. Індивід
  1. Характеристика популяції. Популяційна динаміка та її причини. Хвилі життя.

Картинки по запросу критерії виду

 

 


  1. Закріплення

А) Дайте визначення. Чи можуть екологічна ніша різні в ній жити?

- планктон

- холодостойкі тварини

- фізична терморегуляція

- популяція

- критерії виду

- структура виду

Б) Визначте, про що йде мова?

- коливання температури тіла людини вранці та ввечері

- місячні у дівчат

- час року (сезон)

- день, ніч

- поворот головки сонячника за сонцем.

VI. Вивчення нового матеріалу

  1. Поняття біоценозу:
  • просторове пристосування
  • екологічна
  1. Взаємовідношення речовин

  1. Поняття біогеоценозу

Загальна характеристика, структура, компоненти та властивості.

Порівняльна характеристика.  Самостійна робота та складання таблиці.

Поділ класу на 2 групи: біогеоценоз та екосистеми.

  1. Структура біогеоценозу

Картинки по запросу Структура біогеоценозу

  1. Перетворення енергії у біогеоценозах.

Трофічна сітка. Правило екологічної піраміди.

Види ланцюгів харчування.

Види екологічної піраміди.

 

VІI. Закріплення.

Практична робота. Будова трофічної сітки для окремого біоценозу.

1 варіант: ліс.

2 варіант: степ.

Обговорення результатів.

VІІI. Вивчення нового матеріалу.

Екосистеми високого рівня:

Біом – сукупність екосистем однієї природньої кліматичної зони

Біота – історична сукупність видів, які проживають на одній території або акваторії.

IX. Закріплення.

  1. Що таке біоценоз? Біогеоценоз? Біом? Біота?
  2. Назвіть структуру біогеоценозу.

X. Підведення підсумків роботи.

XI. Домашнє завдання

Параграф 30-32, вивчити терміни та поняття, скласти схемо-конспект.

Підготувати повідомлення:

Еволюція біогеоценозів.

Сукцесії.

Агроценоз.

Біосфера та її межі.

Кругообіг речовин у біосфері.

Людина та біофера.

 

docx
Додано
16 лютого 2019
Переглядів
2867
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку